Domů     Ježíšek není jediný: Další stvoření, které rozdávají dětem dárky
Ježíšek není jediný: Další stvoření, které rozdávají dětem dárky

V krbu praská dřevo a plameny osvětlují vánočně vyšňořený stromeček. Zatímco uvnitř vládne příjemné teplo, za okny rostou sněhobílé závěje. Na stole před televizí čeká sklenice mléka a několik lahodných čokoládových sušenek.

„Pro Santu,“ stojí na papírku dětským písmem. Veselý tlouštík má připravené pohoštění, na oplátku má pod stromeček zanechat dárky.

Asi každý z nás psal někdy dopis Ježíškovi, poté vyhlížel z okna mýtickou postavu jedoucí na blyštivých sáňkách. Následně většina zaznamenala zklamání, že nadpřirozená bytost bohužel neexistuje. Jak jsou na tom děti v ostatních zemích?

Dárky nosí kulak

Kdo: Děda Mráz

Kde naděluje: Rusko a země východní Evropy

Ježíšek vyrostl a zestárl. Narostly mu vousy a stal se z něho Děda Mráz,“ říká ve vánočním projevu z prosince 1952 československý prezident Antonín Zápotocký (1884–1957). Ježíšek si ale práci vzít nenechá, a tak se Děda Mráz musí pakovat.

Na cestách s vnučkou Sněhurkou

Než začne nadělovat hodným dětem, platí za obávaného boha slovanské mytologie. Až s příchodem 19. století se ustálí v ruské kultuře jako hodná a vlídná bytost.

Velkou měrou se na tom podílí dramatik Alexandr Ostrovský (1823–1886), který o Dědu Mrázovi píše hru. Oblékne ho do bohatě zdobeného kabátu, beranice, válenek a do ruky mu vrazí kouzelnou hůl. Často bývá vyobrazován se svou vnučkou Sněhurkou.

Děda Mráz se ale postupem času stává politickým tématem, bolševici ho dokonce v roce 1928 prohlásí za kulaka. Jenže po několika letech nastává razantní obrat a startuje období, kdy Sověti začnou vlídného staříka exportovat i do socialistických satelitů.

V Československu má dokonce nahradit Ježíška! Neúspěšně. Více štěstí mají v Rumunsku, tam totiž Děda Mráz slaví úspěch. Když režimy padnou, státy se vrací zpět k národním variantám.

Dnes je postarší vousáč populární zejména v Rusku, kde je vnímán jako protějšek Santa Clause.

Děda Mráz má v našich končinách nahradit oblíbeného Ježíška. Komunistům se to ale nepodaří. (Pavel Sergeev / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Děda Mráz má v našich končinách nahradit oblíbeného Ježíška. Komunistům se to ale nepodaří. (Pavel Sergeev / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Francouzský Santa Claus

Kdo: Père Noël

Kde naděluje: Francie, Argentina a další

Jméno Père Noël je dobře známo především ve frankofonním světě. Mýtická bytost má velmi blízko k Santovi, v něčem se ale liší. V jedné z legend například naděluje dárky za asistence aligátorů!

Mrkev na posilněnou

První zmínky pochází z roku 1700, v tradici má Père Noël nad americkým břicháčem jasně navrch. Nosí sice podobně barevný plášť, ten má ale přehozený přes hlavu! Podle pověr žije na severním pólu, jeho spřežení kdysi tvoří létající oslík Gui.

Jenže s příchodem amerického vlivu mění Père Noël pohon za pohodlnější sobí spřežení. Děti navštěvuje na Štědrý den, ty mu zpravidla nechávají u krbu boty naplněné mrkví či jinými dobrotami. Původně jsou totiž pro věrného oslíka.

Père Noël jim na místě zanechá drobné dárečky! Nadělování od Otce Vánoc, jak zní jméno vánočního mužíka v češtině, se uchytí ve většině států, kde má kořeny francouzská kultura, a tak se s ním můžeme setkat v Argentině, Uruguayi či lidnaté Brazílii.

Své stvoření mají také ve Francii. (Postcard / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Své stvoření mají také ve Francii. (Postcard / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Na hranici!

S bizarním zobrazením se setkáváme v Louisianě, kolonii, která je pojmenována na počest krále Ludvíka XIV. (1638–1715). Za dětmi přijíždí Père Noël v loďce tažené osmi aligátory!

S osobou vánočního přízraku je rovněž spojena jedna z nejznámějších francouzských koled s názvem Petit Papa Noël. První verze pochází z roku 1944 a malý chlapec v ní prosí Pèra Noëla, aby zachránil jeho otce z německého zajetí.

Po válce se nahrávky ujímá zpěvák Tino Rossi (1907–1983) a dělá z ní úspěšný vánoční hit! V moderní Francii ale postupně zaniká rozdíl mezi Père Noëlem a Santa Clausem. Postavičky se objevují téměř na každém kroku a dráždí církevní hodnostáře.

Během Vánoc 1951 například několik věřících z Dijonu zapálí před tamní katedrálou figurínu Santa Clause a obviní ho z kacířství.

Současnou podobu Santa Clause stvoří americká společnost Coca-Cola. (Studio Kent / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Současnou podobu Santa Clause stvoří americká společnost Coca-Cola. (Studio Kent / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Ho ho ho, Merry Christmas!

Kdo: Santa Claus

Kde naděluje: Celý svět

Vlídný a bodrý stařík v červeném hábitu rozdává radost dětem po celém světě. Santa Claus se rychle stal symbolem Vánoc.

Delikvent v červeném

Ke jménu přichází skrze zkomoleninu holandského Sinterklaas, což je označení pro Mikuláše. Legendě pomáhají spisovatelé jako například Clement Clarke Moore (1779–1863). Zprvu Santu popisují jako starého věčně usměvavého elfa!

Časem ale nabírá na váze a velikosti. Finální vzhled má na svědomí společnost Coca-Cola, která díky reklamě ze 30. let ustálí Santovu podobu. Santa Claus zakoření v americké společnosti a vzniká de facto celý kult usměvavého tlouštíka.

Údajně bydlí na severním pólu, kde bychom našli také jeho sobí spřežení. Některé povídky uvádí, že vůz táhne devět sobů, původně jich je pouze osm, ale Santa Claus si všímá Rudolfa. Ten má červený nos a stádo ho odmítá. Santa ale nemá vždycky na růžích ustláno.

V roce 2019 ho francouzský deník Le Monde označí za delikventa. Vyčtou mu totiž některé trestné činy jako vloupání do domu, týrání zvířat či přelety nad zakázanými oblastmi. Vyměří mu trest 31 let. Naštěstí ale Santa Claus neexistuje, nebo…?

Foto: wikimedia.commons.org Titulka (Jonathan Meath / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Související články
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz