Domů     Jericho: Nejstarší město světa vzniklo před 10 000 lety!
Jericho: Nejstarší město světa vzniklo před 10 000 lety!
18.11.2016

Našimi kraji občas proletí zprávička, že nějaké české městečko oslavilo tisíc let existence. Jistě, 1000 roků to je úctyhodný čas. Ale zkusme k letopočtu přidat ještě jednu nulu a získáme 10 000 let.

Takhle dlouho již existuje město Jericho nacházející se ve výbušné oblasti západního břehu Jordánu.

Město Jericho či v arabštině Al-Aríha leží v hluboké proláklině 260 metrů pod mořem severně od Mrtvého moře. Je nejstarším trvale osídleným místem na Zemi. Archeologické výzkumy zde odkryly postupně 22 vrstev osídlení.

Je jasné, že za tak dlouhou dobu své existence město mnohé zažilo a koneckonců zažívá dodnes.

Pochopitelně naprosto přesné datum založení Jericha neznáme. Nejstarší osady pocházejí někdy z doby kole roku 9 000 př. n. l., kdy zde žili mezolitičtí sběrači a lovci. Připomenutí desetitisícího výročí založení města však proběhlo před šesti lety. Důvod?

Symbolika čísel. Hlavní oslavy proběhly dne 10. 10. 2010. Palestinská autonomní vláda, která oblast spravuje, plánovala velkolepé slavnosti za účasti významných osobností celého světa.

Nakonec se celebrace z nejrůznějších důvodů omezily jen na zasedání palestinské autonomní vlády, vojenské fanfáry, vytrvalecký běh a ohňostroj. Město Jericho prožilo opakovaná období rozkvětu a zkázy.

Poprvé jej měla zničit izraelitská vojska po vedením Jošuy po příchodu Židů do Palestiny. Od té doby si jej zkáza našla mnohokrát, naposledy během křižáckých válek.

V době, kdy bylo Jericho součástí osmanské říše, a po první světové válce, kdy se stalo mandátním územím Spojených národů pod britskou správou, zde byly zimní lázně.

Pojďme však popořadě. Nejstarší osada se nacházela na místě zvaném Tell es-Sultan neboli Sultánův kopec. Vrch se nachází několik kilometrů od současného města.

Slovo tell v arabštině znamená mohylu, ale v archeologické terminologii se jím především vyjadřuje uměle vytvořené návrší, které vzniklo postupným navrstvením osídlení z různých epoch. Taková návrší jsou typická pro Blízký Východ a Anatolii.

Již zmiňované první osídlení pocházející z doby kolem roku 9000 př. n. l. je nazýváno Natufskou kulturou podle vádí Natuf. Zatímco obyvatelé Evropy ještě žijí v jeskyních, v Jerichu té doby již rostou první kamenné stavby. Mezi 9. a 8. stoletím př. n. l.

má město již úctyhodnou rozlohu 40 000 metrů čtverečních, tedy osmi fotbalových hřišť. Celá osada je přitom obehnána kamennou zdí, na níž neschází ani strážní věž o výšce devíti metrů. Zde se tedy setkáváme s nejstaršími městskými hradbami na světě.

V samotném městě se během té doby objevují domy postavené z hliněných cihel, které byly podepřeny dřevěnými prkny. Místní obyvatelé, jejichž počet mohl dosáhnout tisícovky, už dávno nebyli odkázáni na lov a sběr, obdělávání půdy již pro ně bylo známým pojmem.

Badatelé tu našli srpy a motyky, které pocházely z té doby. Na polích kolem Jericha rostla pšenice, ječmen a luštěniny. V dalším období ulice Jericha ozdobily pravoúhlé domy v podobě místností uspořádaných kolem dvora.

Objevil se zde i kult lebek, napovídající, že místní lidé uctívali významné zemřelé osoby. Lebky byly po pohřebním rituálu odděleny od zbytku a poté vystaveny. Jericho dosáhlo největšího rozkvětu mezi lety 1700 př. n. l. až 1550 př. n. l.

Poté jej postihla první zkáza. Podle biblické legendy kolem roku 1400 př. n. l. Hospodin poradil útočícímu vojsku Izraelitů sedmkrát pochodovat kolem hradeb s Archou úmluvy. Při sedmém kolečku hradby města padly a cesta do města byla otevřena.

Samozřejmě, že archeology velmi zajímalo, co je na biblickém vyprávění pravdy. Výzkumy v této oblasti započaly již v druhé polovině 19. století.

Ovšem až britský archeolog John Garstang (1876 – 1956) nalezl mezi lety 1930 až 1936 něco zajímavého. Odkryl totiž vrstvu, kterou pojmenoval Zkáza města. Vznik vrstvy podle něj odpovídal biblickému časování.

Pozdější výzkumy však Garstangova tvrzení vyvrátily. Garstang byl hluboce věřící člověk, a to jej zřejmě při práci ovlivnilo. V 50. letech minulého století tuto lokalitu zkoumala britská badatelka Kathleen Kenyonová (1906 – 1978).

Korpulentní vědkyně kladla důraz na detailní analýzu jednotlivých historických vrstev a použila novou dataci podle stáří hliněných střepů. Dospěla k závěru, že zničená vrstva pochází zhruba z roku 1550 př. n. l., což biblickému příběhu neodpovídá.

To později potvrdila i metoda radiokarbonového měření. „Opevněné město Tell es-Sultan (Jericho) doby bronzové nebylo zničeno okolo r. 1400 př. n. l.,“ napsali ve své zprávě autoři výzkumu. Příčinou katastrofy nemusel být vojenský útok, ale třeba zemětřesení.

Hradby města již poté obnoveny nebyly. Oblast kolem Jericha měla zasáhnout i do života Ježíše Krista. Nad Jerichem se tyčí Hora Pokušení a tam Ježíš strávil 40 dnů o hladu poté, co ho Jan Křtitel pokřtil.

Právě zde odolával ďáblovým svodům. V roce 1874 tu postavil řecko-ortodoxní řád klášter Sarandorion. Do roku 1967 leželo město na území Jordánska, poté jej obsadil Izrael. Nyní Jericho kontroluje palestinská samospráva.

Foto: wikipedia, padfield
Související články
Historie
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Historie
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Historie
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Historie
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
reklama
lifestyle
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný