Domů     Jericho: Nejstarší město světa vzniklo před 10 000 lety!
Jericho: Nejstarší město světa vzniklo před 10 000 lety!
18.11.2016

Našimi kraji občas proletí zprávička, že nějaké české městečko oslavilo tisíc let existence. Jistě, 1000 roků to je úctyhodný čas. Ale zkusme k letopočtu přidat ještě jednu nulu a získáme 10 000 let.

Takhle dlouho již existuje město Jericho nacházející se ve výbušné oblasti západního břehu Jordánu.

Město Jericho či v arabštině Al-Aríha leží v hluboké proláklině 260 metrů pod mořem severně od Mrtvého moře. Je nejstarším trvale osídleným místem na Zemi. Archeologické výzkumy zde odkryly postupně 22 vrstev osídlení.

Je jasné, že za tak dlouhou dobu své existence město mnohé zažilo a koneckonců zažívá dodnes.

Pochopitelně naprosto přesné datum založení Jericha neznáme. Nejstarší osady pocházejí někdy z doby kole roku 9 000 př. n. l., kdy zde žili mezolitičtí sběrači a lovci. Připomenutí desetitisícího výročí založení města však proběhlo před šesti lety. Důvod?

Symbolika čísel. Hlavní oslavy proběhly dne 10. 10. 2010. Palestinská autonomní vláda, která oblast spravuje, plánovala velkolepé slavnosti za účasti významných osobností celého světa.

Nakonec se celebrace z nejrůznějších důvodů omezily jen na zasedání palestinské autonomní vlády, vojenské fanfáry, vytrvalecký běh a ohňostroj. Město Jericho prožilo opakovaná období rozkvětu a zkázy.

Poprvé jej měla zničit izraelitská vojska po vedením Jošuy po příchodu Židů do Palestiny. Od té doby si jej zkáza našla mnohokrát, naposledy během křižáckých válek.

V době, kdy bylo Jericho součástí osmanské říše, a po první světové válce, kdy se stalo mandátním územím Spojených národů pod britskou správou, zde byly zimní lázně.

Pojďme však popořadě. Nejstarší osada se nacházela na místě zvaném Tell es-Sultan neboli Sultánův kopec. Vrch se nachází několik kilometrů od současného města.

Slovo tell v arabštině znamená mohylu, ale v archeologické terminologii se jím především vyjadřuje uměle vytvořené návrší, které vzniklo postupným navrstvením osídlení z různých epoch. Taková návrší jsou typická pro Blízký Východ a Anatolii.

Již zmiňované první osídlení pocházející z doby kolem roku 9000 př. n. l. je nazýváno Natufskou kulturou podle vádí Natuf. Zatímco obyvatelé Evropy ještě žijí v jeskyních, v Jerichu té doby již rostou první kamenné stavby. Mezi 9. a 8. stoletím př. n. l.

má město již úctyhodnou rozlohu 40 000 metrů čtverečních, tedy osmi fotbalových hřišť. Celá osada je přitom obehnána kamennou zdí, na níž neschází ani strážní věž o výšce devíti metrů. Zde se tedy setkáváme s nejstaršími městskými hradbami na světě.

V samotném městě se během té doby objevují domy postavené z hliněných cihel, které byly podepřeny dřevěnými prkny. Místní obyvatelé, jejichž počet mohl dosáhnout tisícovky, už dávno nebyli odkázáni na lov a sběr, obdělávání půdy již pro ně bylo známým pojmem.

Badatelé tu našli srpy a motyky, které pocházely z té doby. Na polích kolem Jericha rostla pšenice, ječmen a luštěniny. V dalším období ulice Jericha ozdobily pravoúhlé domy v podobě místností uspořádaných kolem dvora.

Objevil se zde i kult lebek, napovídající, že místní lidé uctívali významné zemřelé osoby. Lebky byly po pohřebním rituálu odděleny od zbytku a poté vystaveny. Jericho dosáhlo největšího rozkvětu mezi lety 1700 př. n. l. až 1550 př. n. l.

Poté jej postihla první zkáza. Podle biblické legendy kolem roku 1400 př. n. l. Hospodin poradil útočícímu vojsku Izraelitů sedmkrát pochodovat kolem hradeb s Archou úmluvy. Při sedmém kolečku hradby města padly a cesta do města byla otevřena.

Samozřejmě, že archeology velmi zajímalo, co je na biblickém vyprávění pravdy. Výzkumy v této oblasti započaly již v druhé polovině 19. století.

Ovšem až britský archeolog John Garstang (1876 – 1956) nalezl mezi lety 1930 až 1936 něco zajímavého. Odkryl totiž vrstvu, kterou pojmenoval Zkáza města. Vznik vrstvy podle něj odpovídal biblickému časování.

Pozdější výzkumy však Garstangova tvrzení vyvrátily. Garstang byl hluboce věřící člověk, a to jej zřejmě při práci ovlivnilo. V 50. letech minulého století tuto lokalitu zkoumala britská badatelka Kathleen Kenyonová (1906 – 1978).

Korpulentní vědkyně kladla důraz na detailní analýzu jednotlivých historických vrstev a použila novou dataci podle stáří hliněných střepů. Dospěla k závěru, že zničená vrstva pochází zhruba z roku 1550 př. n. l., což biblickému příběhu neodpovídá.

To později potvrdila i metoda radiokarbonového měření. „Opevněné město Tell es-Sultan (Jericho) doby bronzové nebylo zničeno okolo r. 1400 př. n. l.,“ napsali ve své zprávě autoři výzkumu. Příčinou katastrofy nemusel být vojenský útok, ale třeba zemětřesení.

Hradby města již poté obnoveny nebyly. Oblast kolem Jericha měla zasáhnout i do života Ježíše Krista. Nad Jerichem se tyčí Hora Pokušení a tam Ježíš strávil 40 dnů o hladu poté, co ho Jan Křtitel pokřtil.

Právě zde odolával ďáblovým svodům. V roce 1874 tu postavil řecko-ortodoxní řád klášter Sarandorion. Do roku 1967 leželo město na území Jordánska, poté jej obsadil Izrael. Nyní Jericho kontroluje palestinská samospráva.

Foto: wikipedia, padfield
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml