Skip to content
reklama

Mateřské mléko: Koktejl matky přírody!

Na celém světě je asi 5500 druhů, které kojí své mladé mateřským mlékem, lidi nevyjímaje. Výživný koktejl, obsahující všechno, co je nezbytné ke správnému růstu a vývoji, se objevuje s příchodem prvních savců zhruba před 160 miliony let.

A protože je matka příroda chytrá, vyrábí ho přesně na míru.

Mléko je přírodním podpisem savců. Od vejce kladoucích ptakopysků a vačnatců nosících novorozence v kožnaté tašce typu klokanů či koal, přes hrochy a slony až po tygry či kočku domácí, všichni krmí svá mláďata výživným extraktem z mléčných žláz.

Lidé dotáhli tuto zálibu o krok dále, ale nejsou rozhodně jediným druhem, který si užívá mléka i v dospělosti. Klubák červenozobý obývající jihovýchodní části Afriky údajně nachází zálibu v olizování mléka z vemena antilopy Impala.

Na ostrově Gaudalupe u pobřeží Kalifornie žijící rypouši severní jsou rovněž obětí pokoutných zlodějů. Divoké kočky, rackové či štítonoši se přikrádají k podřimujícím obrům a sají bílou tekutinu přímo ze struků.

1
Juramaia neboli Jurská matka, první známý savec na světě.

Proč mléko?

Éra savců na Zemi započíná zhruba před 160 miliony let a prvenství prozatím patří malému osrstěnému druhu jménem Juramaia (řecky doslova Jurská matka), který se podobá rejskovi. Důvod, proč se však u zvířat schopnost produkovat základní výživu přímo ze svého vlastního těla vůbec vyvíjí, je dosud ve vědeckých kruzích předmětem sporů.

Podle jedné verze je primárním účelem mléka prosté posílení imunitního systému novorozených mláďat skrze imunitní koktejl matky, což skýtá nepopiratelnou konkurenční výhodu. Druhá se přiklání k názoru, že mléko původně slouží ke zvlhčování kladených vajec, která jsou pak lépe propustná.

Buď jak buď, po vymizení ještěřích velikánů na konci Křídy se mléko pijící tvorové raketově vyšvihnou na vrcholek evolučního žebříčku. A už ho nikdy neopustí.

2
Mléko Čepcola hřebenatého obsahuje asi 61% tuku, lidské jen cca 4%.

Všechny možné příchutě

Ačkoliv základní ingredience zůstávají vždy stejné, poměr složení je specifický pro každý druh. Mléko čepcolů hřebenatých (druh tuleňů žijících v severním Atlantiku a v arktických oblastech) například obsahuje asi 61% tuku, 5% proteinů a jenom asi 1% mléčného cukru laktózy.

Toto rozložení je zcela přizpůsobeno rychlému vzniku ochranné tukové vrstvy, která mláďatům umožňuje přežít v mrazivých podmínkách severních moří. Vzhledem k rození na plovoucích ledových krách musí tulení matky předat svým mláďatům během prvních 96 hodin života až 28 kilogramů mléčného tuku.

U pozemských savců podobný závod s časem většinou odpadá a výživa je rozvrstvena do delších časových období. Mléko goril tak obsahuje třeba jen 1,5% tuků a nosorožců zhruba 0,2%. U lidí to platí zrovna tak.

3
S africkými zebrami mnoho společného nemáme. Až na složení mléka.

O zebrách a lidech

Mateřského mléko tvoří asi 4% tuku, 1,3% proteinů a 7,2% laktózy. Zbytek, okolo 90%, je voda. Relativně menší výživnost v porovnáním s mlékem jiných savců je dána především délkou vývoje novorozenců, kterým jsme schopni zajistit bezpečné prostředí.

Ačkoliv může tlusté žvatlající dítě vyvolat záchvaty dojetí, nadbytečné tukové rezervy pro jeho přežití nejsou v žádné případě nezbytné. Podle antropoložky a asistující profesorky lidské evoluční biologie na univerzitě v Harvardu Katie Hindeové máme v přírodě sobě podobné: „Mléko afrických zeber je složením velmi podobné lidskému.

Obsahuje hodně vody a energii předává prostřednictvím cukrů, nikoliv tuků. Na tom však podobnost končí. Na rozdíl od lidí slouží vodnatost mléka u zeber především k hydrataci mláďat, která se tak v horké prostředí mohou lépe zchlazovat pocením.“

Pouring milk in the glass on the background of nature.
Netolerance k trávení mléčného cukru postihuje hlavně východní národy.

Životní styl, základ všeho

Ačkoliv může být složení mléka podobné u savců, kteří spolu evolučně nemají společného absolutně nic (lidé a zebry), obecně záleží poměr složek výživného koktejlu na několika základních faktorech. Důležitá je doba kojení, následný jídelníček a přirozené životní prostředí.

Obecně platí, že mléko predátorů je bohatší na tuky a proteiny, než mléko býložravců, a je tedy energeticky o něco efektivnější. Ptáte-li se, proč není masověji využíváno a upřednostňováno před mlékem kravským, kozím, jačím či velbloudím, zkuste si někdy podojit tygra.

Foto: tudialactate.ro, ehowcdn.com, wikia.org. wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
21stoleti.cz

Studium biotechnologie učí,...

O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem...
Chystá velkou pomstu! A co na to Bertramka?
nasehvezdy.cz

Chystá velkou pomstu! A co...

Dominika Gottová (47)...
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz

Klara Rott The Spa v...

Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo...
Recepty ze spíže
panidomu.cz

Recepty ze spíže

Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí,...
Švagrová urputně usiluje o dědictví
skutecnepribehy.cz

Švagrová urputně usiluje...

Když se před rokem vdala za mého bratra,...
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz

Rosslynská kaple: Ukrývá...

Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Zapečená bageta à la caprese
tisicereceptu.cz

Zapečená bageta à la caprese

Hledáte inspiraci na rychlou večeři? Pak vsaďte...
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz

Mystické Žluticko a...

Kraj živých vod vítá...
Odloudí nakonec Petruchová tátu od rodiny?
nasehvezdy.cz

Odloudí nakonec Petruchová...

Moderátorskou dvojici...
Zahradní hrobka: Oáza posledního odpočinku mesiáše?
enigmaplus.cz

Zahradní hrobka: Oáza...

Naším cílem je lokalita, které se přezdívá...
Případ Owena Parfitta: Paralyzovaný muž zmizel ze svého vozíčku!
enigmaplus.cz

Případ Owena Parfitta:...

Ochrnutý muž z britského Somersetu...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha