Skončili v rukou bestiálního vraha. Jejich smrt ale nikdy nikdo neobjasnil. Policisté dodnes rudnou vzteky, když si na tyto případy vzpomenou. Nejednou se jim zdálo, že vraha už mají na dosah! Pak se ale jejich naděje rozplynula.
Seznámíme vás s nejzáhadnějšími vraždami, které dodnes nebyly vyřešeny.
Co: Případ Wallacová (1931)
Oběť: Julia Dennisová, jak zní dívčí jméno této ženy, je okouzlující dáma a velmi nadaná pianistka. Bezhlavě se do ní zamiluje o 17 let mladší William Herbert Wallace, bývalý voják, obchodník a nadějný politik.
V roce 1914 se vezmou a Julia Wallacová se stane hlavou jejich domácnosti. Pořádají hudební večírky.
Co se stalo: V pondělí 19. ledna 1931 večer odejde Wallace do liverpoolského šachového klubu. Záhy dostane podivný telefonát, aby okamžitě přijel na jistou adresu kvůli své životní pojistce.
Wallace se vydá na určené místo, ale zjistí, že taková adresa neexistuje. Vrátí se domů a najde tam svou ženu ubodanou.
Podezřelý: Dva týdny po vraždě obviní vyšetřovatelé Wallace. Mají za to, že telefonát do klubu si objednal sám od nějakého pomocníka, aby měl důvod k odchodu i alibi.
Manželku zavraždil nejspíš proto, že se chtěl starší ženy po svém boku zbavit a najít si mladou partnerku.
Nejasnosti: Wallace byl skutečně odsouzen k oběšení. Jeho advokát vymohl znovuotevření procesu, poprvé v britské historii. Důkazy proti obžalovanému zcela rozmetal.
„Zdá se, že paní Wallacovou nemohl zavraždit její manžel, ale ani nikdo jiný,“ konstatoval soudce Robert A. Wright a pustil Wallace na svobodu.
Co: Upíří vražda (1932)
Oběť: Do malého bytu ve Stockholmu poblíž náměstí Svatého Erika se přistěhuje Lilly Lindeströmová. Je to mladá žena, která si ráda užívá života a chodí do společnosti.
Když jí dojdou peníze, začne si přivydělávat jako prostitutka. Zákazníci za ní přicházejí domů.
Co se stalo: S kamarádkou Minnie právě popíjejí a klábosí v Lillyině bytě. Je 2. května 1932 večer. Ozve se zvonek. Přichází vysoký bledý muž, nový zákazník. Minnie se rozloučí a odchází.
Když jí druhý den kamarádka nebere telefon, zalarmuje policii. Najdou Lilly mrtvou na otomanu.
Podezřelý: Vyšetřovatele zaujme, že Lilly byla pobodaná a přišla o spoustu krve. V bytě je ale čisto. Jen v kuchyni leží naběračka od krve a zakrvácený ručník, který vypadá, jako by si jím někdo utřel ústa.
Podezřelým se stává poslední zákazník krásné prostitutky. Nikdy ho nenajdou.
Nejasnosti: O případu začnou švédská média informovat jako o upírské vraždě. Je velmi podivné, proč si vrah dal tolik záležet na úklidu v bytě, ale přitom se nesnažil ukrýt tělo nebo svůj zločin zamaskovat.
Podle některých spekulací ví Minnie o případu víc, než přiznává. Obviněna však nikdy nebyla.
Co: Sestry Grimesovy (1956)
Oběť: Patricia (13) a Barbara (15) Grimesovy jsou dívenky z lepší rodiny v Chicagu.
Dne 28. prosince 1956 si vyrazí na představení Love Me Tender s Elvisem Presleym v hlavní roli. Tato akce začíná večer v divadle Brighton, které je jen pár bloků od domu Grimesových.
Co se stalo: Dívky se domů do půlnoci nevrátí. Jejich rodiče volají policii. Zpočátku to vypadá, že děvčata se jen někam zatoulala. Sám Elvis Presley je ve svém veřejném prohlášení žádá, ať se vrátí domů.
Dne 22. ledna jsou však nalezena jejich mrtvá těla u silnice ve vesnici Willow Springs, asi 30 kilometrů od Chicaga.
Podezřelý: Mrtvoly najde stavební dělník Leonard Prescott. Kriminalisté prověří nejen jeho, ale i všechny jeho kolegy.
Mají dojem, že dělníci, kteří se přesunují po celém státě Illinois, by mohli mít ke zločinu ideální podmínky. Vrahem musel být sadista. Dívky před smrtí mučil.
Nejasnosti: Pachatel je nejspíš zbil a dlouho je držel někde. Propichoval jim kůži na prsou ostrým předmětem, nejspíš jehlicí. Vystavoval je mrazu. Na příčině smrti se ale patologové neshodnou. Ani na době smrti.
Dívky mohly být naživu ještě 7. ledna. Bez těchto informací jsou vyšetřovatelé bezmocní.
Co: Chlapec v krabici (1957)
Oběť: Jméno tohoto chlapce není známo. Byl nalezen mrtvý 25. února 1957 v papírové krabici od nočníku u říčky na kraji Filadelfie. Neměl žádné oblečení, přikrývala ho pouze deka.
Podle lékařů mu v době smrti mohlo být 4 až 6 let. Našel ho člověk, který u řeky líčil pasti na ondatry.
Co se stalo: O násilné smrti dítěte nebylo pochyb. Měl modřiny po celém těle, byl silně podvyživený a měl četná vnitřní zranění. Někdo ho musel dlouhodobě týrat. Při vyšetřování pomáhá i jasnovidka z New Jersey.
Najde dům, ve kterém se prý dítě narodilo. Důkazy ale chybí.
Podezřelý: Až v roce 2002 získají policisté nečekané svědectví. Jistá žena, označovaná pouze iniciálou M., vypovídá o zrůdném chování své macechy.
Ta si prý v roce 1954 koupila chlapečka jménem Michael a za dva roky ho umučila k smrti. Svědkyně M. popisuje detaily, které nezasvěcený nemůže znát.
Nejasnosti: V době, kdy se M. rozhodne vypovídat, je už případ dávno odložen a stopy víceméně ztracené. M. navíc trpí vážnou psychickou chorobou. Většinu života strávila v ústavech. Podle odborníků je zcela nevěrohodná. Její macecha je v roce 2002 už po smrti.
Co: Masakr u jezera Bodom (1960)
Oběť: V červnu 1960 se čtyři přátelé vydají kempovat k jezeru Bodom, které leží asi 20 kilometrů na západ od finského hlavního města Helsinki.
Dvě dívky, Maili Irmeli Björklundovou (15) a Anju Mäkiovou (15), doprovází chlapci Seppo Boisman (15) a Nils Wilhelm Gustafsson (18).
Co se stalo: Dne 5. června časně ráno vtrhne do jejich tábora neznámý zabiják. Honí je, bodá nožem a mlátí tupým předmětem. Počíná si jako běsnící šílenec. Křičící oběti se mu marně snaží utéct. Tři z nich zabije. Nejstarší chlapec přežije s otřesem mozku, zlomenou čelistí a pohmožděninami.
Podezřelý: Policie stíhá několik lidí. Je mezi nimi nebezpečný recidivista a psychopat Pentti Soininen. Další podezřelý, opilec a násilník Karl Valdemar Gyllström, se oběsí dřív, než si pro něj přijdou. V roce 2004 obžalují z vraždy Gustafssona, který jediný přežil.
Nejasnosti: Vyšetřování provází řada podivných okolností. Na scéně se například objeví jistý Hans Assmann, údajný agent KGB. Má novou stopu, nebo chce kriminalisty svést na falešnou cestu?
Všichni podezřelí jsou nakonec puštěni na svobodu. To platí i pro Gustafssona. Je osvobozen v roce 2005.
Co: Dívka v červeném (1969)
Oběť: Betsy Aardsmaová pochází z Michiganu, ale studuje anglickou literaturu na Pensylvánské státní univerzitě.
Ve svých 22 letech se pilně připravuje na zkoušky a v univerzitní knihovně Pattee Library vysedává do večerních hodin.
Co se stalo: Na vrátnici knihovny přijdou 28. listopadu 1969 dva mladí muži. „Té dívce by měl někdo pomoci,“ oznámí a zmizí. Teprve tehdy si vrátný všimne zhroucené ženské postavy na nádvoří knihovny. Dívka v červených šatech leží, jako by spala.
Podezřelý: Záchranáři převezou Betsy do nemocnice. Domnívají se, že je opilá nebo utrpěla nějaký záchvat. Teprve v nemocnici se ukáže, že je mrtvá. Někdo jí probodl srdce. Stopy po krvi nejsou na červených šatech skoro vůbec patrné. Podezřelí jsou všichni, kdo byli v knihovně a okolí.
Nejasnosti: Policistům se nepodaří najít žádný motiv, proč by chtěl někdo ženu zabít. Prověřování všech návštěvníků a pracovníků knihovny k ničemu nevede.
Ryan Buell ze Společnosti pro paranormální jevy se domnívá, že studentku zabil zásah z jiného světa. Policisté to odmítají. Sami ale řešení nemají.