V supermarketu mají dnes slevy na jahody, tak si jich muž koupil hned dvě balení. Už se těší, až se do nich zakousne. Jenže doma ho čeká nemilé překvapení. Lahodné ovoce obsahuje ostré jehly, které mu uvíznou v hrdle. Okamžitě volá záchranku.
Většina potravin v obchodech je balená, což možná na zákazníky působí tak, že jsou bezpečné. Opak bývá nezřídka pravdou. Červi, plísně a cizí předměty se nevyhnou hlavně baleným výrobkům.
V horším případě může dotyčný vyjít z obchodu s bagetou, zakousnout se a následně běžet na pohotovost se špendlíkem či žiletkou v ústech. Podobné případy se vyrojily například v lednu 2018 v Německu. Panika zachvátí zhruba o půl roku později i Austrálii.
Případy se rychle šíří
První zprávy o jehlách v jahodách přijdou z tamního Queenslandu. Postupně případy nahlásí i dalších pět velkých částí kontinentu: Nový Jižní Wales, Viktorie, Jižní Austrálie, Tasmánie a území hlavního města Canberra.
Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt vyhlásí pátrání po pachateli, jenž by měl podle všeho pracovat buď přímo v továrnách, nebo u farmářů. „Jde o případ těžkého zločinu a útoku na veřejnost,“ má naprosto jasno.
Současně přikáže Úřadu pro bezpečnost potravin Austrálie a Nového Zélandu celou záležitost řádně prošetřit.
Může jich být více
Nebohý muž, jenž jako první rozkousne jahodu s ostrým předmětem, končí se zraněním v nemocnici. Právě proto vyzvou úřady občany, aby potraviny před zkonzumováním prohlédli a rozkrojili.
Pěstitelé s policií v průběhu vyšetřování jednotlivých případů naznačí, že by je nemusel mít na svědomí jen jeden člověk. Některé dodávky ovoce mohli kontaminovat napodobovatelé původního pachatele.
Uvažuje se o možnosti, že jde o nespokojeného zaměstnance nebo o osobní mstu. Zemědělci však naprosto možnost vzniku problému na jejich farmách odmítají, protože mají nainstalované detektory kovu.
Vznikají obrovské škody
Jenže sami žádnou podezřelou osobu v hledáčku nemají. V Queenslandu úřady vypíší odměnu 100 000 australských dolarů (okolo 1 600 000 korun) za jakékoliv informace, které by je mohly dovést k viníkovu dopadení. Hrozí mu až desetileté vězení.
Situaci zhoršuje i fakt, že celé neštěstí propukne v období, kdy pro australské pěstitele vrcholí sklizeň. Škody se zatím podle střízlivých odhadů vyšplhaly na 16 000 000 australských dolarů (asi 266 milionů korun) a suma dále poroste.
Kauza postihla především šest značek, jedny z největších distributorů jahod: Berry Obsession, Berry Licious, Love Berry, Donnybrook Berries, Delightful Strawberries a Oasis.
Mnohé státy zastavují dovoz
Dny ubíhají a dopadení nebezpečného zločince zůstává v nedohlednu. Počet obětí stoupá a lidé nevědí, v jakém ovoci najdou jehly příště. Na řadu přijdou dokonce i banány.
Dne 17. září 2018 dokonce oznámí dva největší distributoři jahod na Novém Zélandu, že zastavují dovoz jahod z Austrálie. A nejsou jediní, kteří se uchýlí k preventivním opatřením.
Dokonce i velké zahraniční supermarkety, jako jsou Coles nebo Aldi, nakonec ohlásí, že stahují jahody od všech dodavatelů ze svých pultů. Sezona tak pro pěstitele i hladové zákazníky náhle končí. Dovoz rázem zablokují také obchodní partneři z Ruska a Velké Británie.
Česko zůstává v klidu
Evropa ani jiné kontinenty zatím žádné případy jehel v ovoci nehlásí.
„Nevyskytla se indicie, že by se takto kontaminovaná potravina mohla objevit na tuzemském či evropském trhu,” uklidňuje Čechy Pavel Kopřiva, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
V podobných situacích zpravidla zasahuje evropský systém rychlého varování pro potraviny a krmiva. Inspekce se dosud každopádně nesetkala s tím, že by se, vzhledem ke vzdálenosti a vynaloženým nákladům, jahody z Austrálie dovážely na tuzemský trh.
Chytí mladého vtipálka
Druhý týden v září konečně přinese posun. Policie v Novém Jižním Walesu zadrží prvního podezřelého. „V posledních dnech jsme našli chlapce, který se přiznal k žertům, které zahrnovaly i píchání jehel do jahod.
Skončil v ústavu pro mládež,“ oznamuje zástupce komisariátu Stuart Smith. Věk ani jméno pachatele nesdělí. Uvede však, že podle vyšetřovatelů není dotyčný hledaným původním pachatelem, nýbrž jen jeho napodobitelem. Pátrání tak musí nadále pokračovat.
Budou souzeni jako zločinci
„Případy v Novém Jižním Walesu jsou podle našeho názoru prací plagiátorů a vtipálků,“ myslí si Smith. S pachateli, kteří se k takovému činu uchýlí, ať už z pomsty nebo jen v záchvatu zvráceného humoru, by se podle něj mělo zacházet jako se zločinci.
Australský premiér Scott Morrison posléze oznamuje, že vláda navrhne zvýšení trestu za kontaminaci potravin na 15 let vězení.
Objeví se poplašné zprávy
Do rukou policie se dostane celkem sto případů podezření na jehly v jahodách, ale u některých z nich jde jen o poplašné zprávy. Bývalý ministr vnitra Peter Dutton objasňuje, že se objevily hlavně na sociálních sítích a vyzve jejich autory, aby je smazali.
Trestným činem je totiž i pouhé šíření takovýchto nepravdivých poplašných zpráv. Vzhledem k tomu, že mnoho značek své produkty již stáhlo a Nový Zéland zastavil dovoz z Austrálie, farmáři se obávají obrovských ztrát, pokud se prodej brzy neobnoví. Federální vláda jim slíbí odškodné.
Pachatelka se mstila
V neděli 11. listopadu 2018 zadrží muži zákona Australanku vietnamského původu, 50letou My Ut Trinhovou. Obviní ji ze zapichování jehel do ovoce přímo na jahodové farmě. Zde již nějakou dobu funguje jako kontrolorka odchozího zboží.
Jejím motivem byla zřejmě skutečně pomsta. Již déle si prý stěžovala na pracovní podmínky. Svého zaměstnavatele se jí sice povedlo připravit o několik milionů na škodách, ale zároveň ublížila nevinným lidem. A to bude kriminalisty zajímat především.
Najdou její DNA
Právě finanční ztráty byly i podle soudních dokumentů jejím cílem. „Předložený případ je motivován záští nebo nějakou odplatou,“ uvádí u soudu v Brisbane žena v taláru Christine Rooneyová.
Trinhová si i po dopadení stěžuje na podmínky, jimž byla vystavena na farmě. Její DNA je nalezeno na jedné z jehel v postižených jahodách. Není zcela jasné, kolik dávek ona samotná kontaminovala.
Policie už má dohromady informace o 230 případech, z nichž minimálně 15 tvoří prokazatelně jen poplašné zprávy. Všechny každopádně nemají na svědomí dotyčná žena ani mladý vtipálek.
Uteče z Vietnamu
Jak veřejnost informuje detektiv John Walker, žena má za sebou má pestrou historii. Před 20 lety utekla na loďce z Vietnamu do Austrálie. Zde dostane občanství a vydělává si na jahodové farmě blízko Brisbane.
Stane se dozorčí na farmě Berrylicious, z níž většina „infikovaného“ ovoce pochází. Jenže práce jí nevyhovuje, hlavně tamní podmínky. A tak se rozhodne k radikální pomstě a mezi 2. a 5. zářím takříkajíc udeří.
Vazbou ji chrání před hněvem veřejnosti
Soudkyně ženu posílá do vazby, kde prozatím zůstane do 22. listopadu. Podle jejího obhájce nehrozí žádné nebezpečí, že by na svobodě utekla. Státní zástupci však návrh na propuštění na kauci razantně odmítnou.
Důvodem je spíše její ochrana, protože by se mohla sama stát obětí msty ze strany společnosti nebo rodin poškozených lidí.
Soudkyně Rooneyová každopádně možnost dočasného propuštění prozatím odmítne, vzhledem k tomu, že není známo, kolik případů má na svědomí právě obžalovaná Asijka.
Ovoce za miliardy!
Podle ministerstva zemědělství celé odvětví jahod, které pěstuje na 600 hektarech a ročně vydělá 130 000 000 australských dolarů (více než 2 miliardy korun) kvůli této kauze utrpělo velké ztráty a byly zničeny tuny ovoce.
Pachatelce hrozí až 10 let za mřížemi a je obviněna ze sedmi trestných činů. Zatím se proti žádnému z obvinění neodvolala. Jejím zatčením kauza ani vyšetřování zdaleka nekončí.
Na svobodě se totiž stále mohou pořád potulovat dosud nezajištění vtipálci, kteří se Trinhovou rozhodnou napodobit.