Tu a tam vyskočí v médiích zpráva, že někde bylo nalezeno místo s bohatými nalezišti zlata či jiných drahých kovů. Přitom po celé planetě se skrývá neskutečné množství zlatého bohatství, které už bylo dávno vytěženo.
Má to ovšem malý háček: tento zlatý poklad se nachází hluboko pod hladinou moři ve vracích nejrůznějších lodí a korábů.
Asi největší poklad ukrytý na dně moře se nalézá ve španělské zátoce Vigo. V roce 1702 zde proběhla jedna z bitev o dědictví Španělské mezi Španěly a Francouzi na jedné a Angličany a Holanďany na druhé straně.
Bitva skončila obrovským úspěchem Britů a Holanďanů. Jakmile Španělé viděli, že je zle, poklad, který převážela stříbrná flotila z amerických držav, byl naházen do moře.
Poklad se ještě během bitvy pokusili vytáhnout Angličané a Holanďané, později také Španělé a Francouzi, ale neúspěšně.
Poté se španělská vláda rozhodla hledání zpřístupnit soukromníkům pod podmínkou, že 90 procent nalezeného zlata odevzdají státu. Následovaly pokusy, při nichž se postupně dařilo vyzdvihávat část potopeného zlata.
Jako první zaznamenal úspěch roku 1720 Švéd Sjöheln a roku 1732 Španěl Juan Antonio Rivero se skupinou malajských lovců perel.
V 19. století se o vytažení pokladů ze zátoky pokoušelo množství podnikatelů, jejich úspěchy byly střídavé. Právě odtud měl dle představ spisovatele Julese Verna (1828 – 1905) kapitán Nemo financovat provoz své ponorky.
Pokusy probíhaly i ve 20. století, ty však zpravidla byly neúspěšné. Poklad na svého zachránce tedy stále čeká…