Za tisíce let naší historie se lidé rozšířili po celém světě a pokládají se za jeho pány. Zaneprázdněni sami sebou si ale vůbec nevšimli, že planetu v tichosti kolonizuje další druh – mravenci.
Vědci totiž nyní objevili obrovské superkolonie mravence argentinského, které zbouraly naše dosavadní představy o životě mravenců.
Nenápadný, miniaturní tvoreček
Mravenec argentinský (Linepithema humile) má svoji domovinu v latinské Americe a ačkoliv se jedná o nejagresivnější druh, nijak nevyniká velikostí. Tmavě zbarvení jedinci jsou velcí asi 1,6 mm.
Díky tomu se snadno protáhnou i nejmenšími škvírami a rádi se usazují i v lidských obydlích. Jejich miniaturní vzrůst jim pomáhá i při šíření mezikontinentální dopravou.
Proč se tak snadno šíří?
Běžně se různé druhy mravenců navzájem nesnášejí a mezi koloniemi probíhají nelítostné boje. Argentinští mravenci jsou však výjimkou. Jejich kolonie jsou schopné spolupracovat a chovají se jako členové jednoho společenství.
Největší kolonie se nachází na evropském kontinentu. Zabírá 6000 km délky pobřeží Středozemního moře a šíří se dále na sever. Druhá se nachází v Kalifornii a táhne se do délky 900 kilometrů. Další jsou v Japonsku, v Austrálii, na Novém Zélandu, v Asii i v Africe.
Proč jsou tak nebezpeční?
Argentinští mravenci jsou velmi agresivní a napadají mraveniště jiných druhů, která dokonale zlikvidují. Vytlačují tak původní druhy a zamořují další a další oblasti. To podle odborníků může znamenat i velké změny v potravních řetězcích na zasažených územích.
Navíc jsou extrémně žraví a bez problémů likvidují ve svém okolí všechno, co je k jídlu. V některých zemích, jako na Novém Zélandu, se pustili i do skladů potravin.
Vytlačí je konkurence z Asie?
V posledních letech se zdá, že se argentinským mravencům vynořil silný konkurent. Jde o asijského bodavého mravence Pachycondyla chinensis. S ním totiž z neznámého důvodu argentinští mravenci nebojují a ten se může volně šířit.
Vzhledem k tomu, že je asijský mravenec odolnější k chladu, může se i rychleji šířit po Evropě a na některých místech už argentinské mravence vytlačuje.