Skip to content

Japonsko se zvětšuje, ale Japonci se neradují: Z jakého důvodu?

Jupiterův měsíc Io díky své bouřlivé sopečné činnosti mění svou tvář každým okamžikem. Planeta Země je v tomto ohledu konzervativnější, avšak ani její profil není neměnný. Zvláště v oblastech, kde se setkávají tektonické desky se slovy klasika „pořád něco děje“.

Své o tom vědí třeba Japonci. Zatímco jiné státy, které mají nenasytný hlad po zvětšení, zabírají cizí území, Japonsko roste tak nějak samo. Loni v listopadu se asi 1000 kilometrů od Tokia zničehonic vynořil 400 metrů dlouhý ostrov.

Poslední měření ukazují, že nový kousek pevniny poměrně rychle roste.

2
Nový ostrov, který se vynořil z hlubin Pacifiku.

A to tak, že se již dokázal spojit s nedalekým neobydleným ostrovem, který je v atlasech zakreslen pod názvem Nišinošima. Výsledkem je už docela slušně rozlehlý ostrov, který na dálku měří 1350 metrů a na šířku 1550 metrů.

Japonští badatelé však očekávají, že proces není zdaleka u konce a míry nové pevniny se budou dále zvětšovat.

3
Vlna tsunami je noční můrou pro obyvatele východní Asie.

Nejedná se o nic neobvyklého, je celkem běžné, že se kus země vynoří z mořských vln. Jen od roku 1945, kdy skončila válka v Tichomoří, se v Pacifiku poblíž Japonska vynořilo nejméně pět nových ostrovů.

Jeden z nich, který se objevil v roce 1986, po dvou měsících opět zmizel a dnes po něm není ani památky. Pro Nišinošimu podobná situace také není ničím novým, něco podobného se u ní odehrálo i v roce 1973.

This handout picture taken by Japan Coast Guard on July 23, 2014 shows the newly created islet (R) and Nishinoshima island (L), which are conjoined with erupting lava at the Ogasawara island chain, 1,000 kilometres south of Tokyo. A smouldering islet off Japan's Pacific coast has grown six times in its land surface since before it merged last December with a landmass created by volcanic eruptions. AFP PHOTO / JAPAN COAST GUARD---EDITORS NOTE---HANDOUT RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT
Nový ostrov je seismicky aktivní.

Jenže Japonci se z nového územního nárůstu příliš neradují. Na Nišinošimě a jejím novém přírůstku byla zaznamenána silná vulkanická aktivita. Obyvatelé země vycházejícího slunce jsou na otřesy či vlny tsunami zvyklí, přesto i je dokáže přírodní katastrofa překvapit.

Důkazem budiž fukušimská tragédie, která se odehrála před třemi lety.

In this March 24, 2011 aerial photo taken by a small unmanned drone and released by AIR PHOTO SERVICE, damaged Unit 3, left, and Unit 4 of the crippled Fukushima Dai-ichi nuclear power plant are seen in Okumamachi, Fukushima prefecture, northern Japan. (AP Photo/AIR PHOTO SERVICE) MANDATORY CREDIT
Poškozená jaderná elektrárna ve Fukušimě.

Letecké snímky ukázaly, že na ostrově jsou tři krátery. Jeden je klidný, za to zbylé dva doslova hýří aktivitou. Zpočátku mraky popela stoupaly do výšky 600 metrů, později zlověstný sloupec dosáhl výšky dvou kilometrů.

Nišinošima je proto pod každodenním drobnohledem japonských seizmologů. Jak se však bude situace vyvíjet dál, to si nikdo nedovolí odhadnout…

Foto: pinktentacle, shoebat, diena, wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …