Skip to content

Jsou leváci chytřejší než praváci?

Po světě ze 7 miliard lidí chodí asi desetina těch, kteří si při podpisu zakrývají jméno. Prý jim to ale nijak nevadí. V latině se téhle preferenci říká sinistralita neboli leváctví, kterým „trpí“ asi 12 % mužů a 8 % žen.

Běh dějin na tenhle poměr nemá větší vliv, protože 10 procent leváků tu bývalo už v době, kdy východní civilizace dobývá levák Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.), kdy levák Julius Caesar (100–43 př. n. l.) zruší republiku, stejně jako když uchvacuje Evropu vzteklý levák Napoleon Bonaparte (1769–1821). Tisíce let mají praváci předsudky z předsudků o levácích, protože byli jiní a byli zato bití. Známe stovky případů slavných leváků, ale ještě více je neznámých leváků, kteří se snažili chovat jako praváci…

01_Napoleon_returned
Napoleon bitvy vyhrává díky momentu překvapení, je lstivý a pokrokový, prostě levák.

Předurčený úspěch?

Podle statistik jsou leváci většinou chytřejší než praváci, to potvrzuje i kniha Levoruká historie světa britského spisovatele Eda Wrighta, který se na „levý břeh“ podíval. „Mají vrozenou rozdílnost, jež je posílena skutečností, že musejí fungovat ve světě, který jim tak docela nevyhovuje.

“ Kromě toho mají tendence uvažovat celistvě (laterálně) a ne krok za krokem (lineárně) jako praváci. Už jenom taková prkotina, jako je otevírání konzervy, vyžaduje trochu jiný přístup. Leváci mívají lepší představivost, takže k slavným levorukým patří ti největší géniové: Aristoteles (384–322 př. n. l.), renesanční muži jako Leonardo (1452–1519), Michelangelo (1475–1564) a Rafael (1483–1520), také Isaac Newton (1643–1727), Albert Einstein (1879–1955), Alan Turing (1912–1954) nebo současník Bill Gates (*1955).

02_Ford
Fordova vize výroby pokrývá design, marketing, výrobu i samotný trh.

Levá ruka umí lépe šahat do peněženky

Mezi inteligenty se zaměřením na IT průmysl je ostatně víc leváků. Je jím třeba i Louis V. Gerstner (*1942), bývalý vrcholný šéf IBM, nebo Gatesův největší konkurent Steve Jobs (1955–2011), zakladatel firmy Apple, a jeho přítel Steve Wozniak (*1950). Co nám to říká? Nám možná nic, ale američtí badatele z Lafayette College a Univerzity Johnse Hopkinse narazí na zajímavá čísla. Podle studie jsou leváci, kteří navštěvují vysokou školu třeba jen několik semestrů, o 15 % bohatší než praváci.

A pokud univerzitu absolvují celou, jsou dokonce o 26 % bohatší! Rozdíl jejich mezd zůstává nevysvětlitelný a nevztahuje se na ženy.

03_Albert-Einstein
Mezi leváky patřil i Einstein.

Vizionář Ford

Leváci jsou doslova předurčeni být v životě úspěšnější. Typicky celistvý, laterální pohled leváka ve světě praváků ukáže Henry Ford (1863–1947), když spustí pásovou výrobu své „plechové lízy“ (Model T). Díky lince skoro osminásobně zkrátí výrobu jednoho auta z 12 hodin na 93 minut, zároveň sníží cenu vozu a zvýší plat dělníkům z 2,36 dolaru/den na 5 dolarů!

„To byla zcela převratná ukázka levorukého génia,“ uvádí Wright. Zvýšení platu ve Fordu se totiž váže na zisk, tedy na podíl ze zisku, což znamená, že se odvíjí od úspěchu firmy. „Ford si jako typický levák nevšímal, čím se řídí všichni kolem, a kritikům odpovídal, že ho k rozhodnutí vedl čirý byznys, a žádné humanistické důvody.

“ Kromě toho, že o práci u Forda žádá 12 000 zájemců, tak i rapidně poklesne procento absencí a dramaticky vzroste produktivita.

gates foundation
A jak vidíte i Bill Gates.

Pozůstatky dodnes

Napoleon Bonaparte (1769–1821) už jako pětiletý zuřivě vybuchuje v hysterické scény, což je prý pro leváky typické. Dostane se do třídy mezi chlapce z nejbohatších rodin Francie, on je přitom chudý Korsičan a k tomu levák.

„Jako u mnoha leváků to v něm utvrdilo už existující pocit, že se od ostatních liší,“ říká Wright. Protože má mimořádný talent pro matematiku – v tomhle oboru leváci často vynikají – dokáže si představit rozmístění vojáků na bitevním poli.

Podle jedné legendy se nemíní smířit s tím, že při pochodech vlevo mají vojáci zbraně v pravé ruce. Jemu to nevyhovuje, a tak to změní. Nařídí, že se bude nově pochodovat vpravo, tím dá základ dnešním převažujícím silničním pravidlům.

Tedy až na vzpurnou na Británii, kde se dodnes jezdí vlevo.

Foto: Gates Foundation, Flickr.com/Rena Schild, Featureflash, Shutterstock, Wikipedia commons, salon.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chci se nebát kráčet po ulici
skutecnepribehy.cz

Chci se nebát kráčet po ulici

Prvotní zamilovanost člověku...
8 tipů na dekorace do malého bytu
iluxus.cz

8 tipů na dekorace do...

I malý byt může působit prostorně a moderně....
V australských Modrých horách straší vězni, zavražděná žena i týraní chlapci
enigmaplus.cz

V australských Modrých horách...

Oblast australských Modrých hor je...
Krásná, záhadná, smutná
nasehvezdy.cz

Krásná, záhadná, smutná

Mnohé její hity...
Vymění manžela za jiného,  protože na ni kašle?
nasehvezdy.cz

Vymění manžela za jiného, ...

Zdá se, že herečce LUCII...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Rybáře u Nového Skotska děsí had s tlamou plnou tesáků
enigmaplus.cz

Rybáře u Nového Skotska děsí...

Malebný ostrůvek Cape Sable Island u nejjižnějšího...
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz

Treska v koriandrové krustě

Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý...
Australské ekosystémy v ohrožení
21stoleti.cz

Australské ekosystémy v...

Ekosystém se pomalu ale jistě hroutí na celé planetě,...
Petra Černocká: Staré kousky v bytě mají své kouzlo
panidomu.cz

Petra Černocká: Staré kousky v...

I se šesti křížky stále krásná žena....
Nový objev přepisuje učebnice: V době bronzové vlády i ženy!
epochalnisvet.cz

Nový objev přepisuje učebnice:...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...