Skip to content
reklama

Jantarová komnata: Zničili ji ruští vojáci?

V roce 1716 ji Fridrich Vilém I. (1688–1740) daruje ruskému caru Petru Velikému (1672–1725). Stává se největším ruským pokladem barokního umění a její cena by se dnes podle některých odhadů pohybovala v přepočtu kolem 5 miliard korun.

Už 68 let po ní však marně pátrají tisíce lidí.

Německá armáda v létě 1941 bleskově postupuje. Z Moskvy přichází rozkaz vše cenné okamžitě z Leningradu evakuovat. Stroje, techniku i umělecká díla. „Nemožné. Jen Ermitáž má miliony exponátů,“ myslí si kurátor Anatolij Kučumov (1913–1994), ale zkusí to.

Zanedlouho město opouští vlaky naložené uměleckými poklady. Jeden však mezi nimi chybí. Jantarová komnata. Vinou ústředního topení totiž jantar začal křehnout a demontáž se ukazuje mnohem obtížnější.

Navíc chybí vhodné bedny. „Nemáme ani dost výplně a balícího materiálu,“ zoufá si Kučumov. A pak už je pozdě. Snaží se tedy komnatu alespoň zamaskovat tapetami.

The Amber Room was last redesigned in 1770 when, on the order of Catherine the Great, the room’s decoration was altered. The room was restored five times. There were plans to restore it again in 1941. Photo: a reproduction of a pre-war photo of the Amber Room.
Byla nádherná, plná uměleckých skvostů

Mizí ve válečné vřavě

Když Němci obsadí palác, jeden z vojáků zvědavě odtrhává roh jedné podezřelé tapety. Jantar se zablýskne. Komnata je během 36 hodin rozebrána, zabalena do 27 velkých beden a odeslána do Královce. Tady ji německý expert na jantar Dr.Alfred Rohde (1892–1945) nechává znovu sestavit.

Pečuje o ni až do dubna 1945, kdy do města vtrhne ruská armáda. Tehdy se zjistí, že komnata je pryč. Němci ji údajně při ústupu rozebrali a odvezli. Nikdo netuší kam. Neexistuje žádný doklad. Ale ani důkaz, že by palác opustila.

Königsberg, although this wasn't taken 'before WW2'. It's probably the last known photo of Schlüter's original Amber Room, after it was moved to Königsberg Castle during the war.
ZA války se jí zmocní nacisté. S koncem války zmizí.

Někdo nechce, aby byla nalezena

Záhada zaměstná tisíce lidí. Amatérů, profesionálů, institucí a dokonce i tajných služeb, zejména KGB a východoněmecké Stasi. Moskvou je pátráním pověřen profesor Alexandr Jakovlevič Brjusov (1885–1966). Nemá to snadné, protože mu neustále mu někdo hází klacky pod nohy. Totéž později potkává i další pátrací skupiny. „Materiály, které vás zajímají v našem archívu nejsou,“ dozvídá se Jelena Storoženková, když v roce 1983 sleduje důležité stopy.

Několik z těch, kteří se dostali odhalení tajemství na dosah, nebo mohli něco vědět, umírá za podivných okolností. Jako třeba německý historik George Stein, jehož tělo v roce 1987 najdou v lese s několika bodnými ranami.

During World War II, the Amber Room was not evacuated to the safety of the rear due to its fragility. It was covered with paper, gauze and cotton wool, but it still was not salvaged. The occupying forces took it to Königsberg. Photo (1945): Windows of the Amber Room in the Catherine Palace that was destroyed by the German Nazi invaders during World War II.
Tady někde se měla nacházet. Zůstala po ní však jen díra.

Našli? Nenašli!

Současně jako houby po dešti přibývají teorie o jejím možném úkrytu. Bunkry, tunely, hrady, jeskyně, opuštěné doly. Do dnešního dne je evidováno přes 250 předpokládaných úkrytů v Německu, Polsku, Litvě a také v Čechách.

Každou chvíli někde vyskočí zaručená zpráva o tom, že je téměř nalezena. Jako třeba v únoru 2008, kdy se ozve starosta saské krušnohorská vsi Deutschneudorf Hans-Peter Haustein. Nadšeně plánuje co si obec pořídí za nálezné, ale od té chvíle je ticho po pěšině.

RIA Novosti. Dmitriev pre-war photo of the Amber Room.
Poslední fotografie pochází z doby krátce před obsazením města.

Zničili ji běsnící ruští vojáci?

Vedle optimistů nepřestávajících rýt zemské hlubiny, přibývá skeptiků. Dávají za pravdu profesorovi Brjusovi, který tvrdí: „Jantarová komnata už není!“ Podle jeho názoru je v roce 1945 zničena požárem poté, co město i zámek ovládne rozběsněná sovětská armáda.

Teorie, kterou potvrzují i další historici, je však z politických důvodů ruským vedením ukryta za masivní kamufláž o velkém pátrání a velké ztrátě ruské kultury. Současně má sloužit k odvrácení pozornosti od odhalení, že speciální jednotky Rudé armády po celé Evropě rabovaly umělecké sbírky a ve velkém je svážely do Ruska.

Jantar není věčný

I kdyby to tak nebylo. Kdyby opravdu hrstka nacistů komnatu z paláce odvezla a ukryla na neznámém místě, v jakém by dnes byla stavu? „Jantar není diamant. Je to pryskyřice jehličnatých stromů,“ vysvětluje americký expert na jantar Ken B. Anderson. „Poškodí ho dokonce i hořící cigareta. Časem navíc koroduje. Pokud je komnata v nějakém vlhkém dole, můžete vsadit na to, že je zničená.“

Foto: archiv, youtube, wikipedie
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Léčitelky s hebkým kožíškem
panidomu.cz

Léčitelky s hebkým kožíškem

Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím...
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
21stoleti.cz

Voda, metan, prachové bouře....

Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Krvavá 30. léta: Nikdy nevyřešené vraždy, únosy a zmizení v USA z časů velké krize
enigmaplus.cz

Krvavá 30. léta: Nikdy nevyřešené...

Je prosinec 1938 a zasněženou krajinou Wyomingu...
Montblanc rozšiřuje kolekci kožených doplňků Extreme 3.0
iluxus.cz

Montblanc rozšiřuje kolekci...

Aktualizovaná kolekce Montblanc Extreme 3.0, která...
3 dorty, které si podmanily svět
epochalnisvet.cz

3 dorty, které si podmanily...

Dorty se pečou od nepaměti. Ať už jsou s ovocem,...
Tají Nesvačilová, že je těhotná?
nasehvezdy.cz

Tají Nesvačilová, že je...

Na první pohled by se mohlo...
Vnoučata už ke mně nesmí
skutecnepribehy.cz

Vnoučata už ke mně nesmí

Nikdy jsem neměla peněz na rozhazování, ale...
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz

Pardubický kraj Vůně perníku,...

Ačkoli patří k těm menšímv...
„Panenky“ na padácích: Jak to, že dokázaly oklamat nepřítele?
enigmaplus.cz

„Panenky“ na padácích: Jak to,...

Byly to vlastně jen takové přerostlé „panenky“....
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Vanda Hybnerová: Koním rozumím víc než chlapům
nasehvezdy.cz

Vanda Hybnerová: Koním rozumím...

Vanda Hybnerová (54) má v...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha