Skip to content

Jantarová komnata: Zničili ji ruští vojáci?

V roce 1716 ji Fridrich Vilém I. (1688–1740) daruje ruskému caru Petru Velikému (1672–1725). Stává se největším ruským pokladem barokního umění a její cena by se dnes podle některých odhadů pohybovala v přepočtu kolem 5 miliard korun.

Už 68 let po ní však marně pátrají tisíce lidí.

Německá armáda v létě 1941 bleskově postupuje. Z Moskvy přichází rozkaz vše cenné okamžitě z Leningradu evakuovat. Stroje, techniku i umělecká díla. „Nemožné. Jen Ermitáž má miliony exponátů,“ myslí si kurátor Anatolij Kučumov (1913–1994), ale zkusí to.

Zanedlouho město opouští vlaky naložené uměleckými poklady. Jeden však mezi nimi chybí. Jantarová komnata. Vinou ústředního topení totiž jantar začal křehnout a demontáž se ukazuje mnohem obtížnější.

Navíc chybí vhodné bedny. „Nemáme ani dost výplně a balícího materiálu,“ zoufá si Kučumov. A pak už je pozdě. Snaží se tedy komnatu alespoň zamaskovat tapetami.

The Amber Room was last redesigned in 1770 when, on the order of Catherine the Great, the room’s decoration was altered. The room was restored five times. There were plans to restore it again in 1941. Photo: a reproduction of a pre-war photo of the Amber Room.
Byla nádherná, plná uměleckých skvostů

Mizí ve válečné vřavě

Když Němci obsadí palác, jeden z vojáků zvědavě odtrhává roh jedné podezřelé tapety. Jantar se zablýskne. Komnata je během 36 hodin rozebrána, zabalena do 27 velkých beden a odeslána do Královce. Tady ji německý expert na jantar Dr.Alfred Rohde (1892–1945) nechává znovu sestavit.

Pečuje o ni až do dubna 1945, kdy do města vtrhne ruská armáda. Tehdy se zjistí, že komnata je pryč. Němci ji údajně při ústupu rozebrali a odvezli. Nikdo netuší kam. Neexistuje žádný doklad. Ale ani důkaz, že by palác opustila.

Königsberg, although this wasn't taken 'before WW2'. It's probably the last known photo of Schlüter's original Amber Room, after it was moved to Königsberg Castle during the war.
ZA války se jí zmocní nacisté. S koncem války zmizí.

Někdo nechce, aby byla nalezena

Záhada zaměstná tisíce lidí. Amatérů, profesionálů, institucí a dokonce i tajných služeb, zejména KGB a východoněmecké Stasi. Moskvou je pátráním pověřen profesor Alexandr Jakovlevič Brjusov (1885–1966). Nemá to snadné, protože mu neustále mu někdo hází klacky pod nohy. Totéž později potkává i další pátrací skupiny. „Materiály, které vás zajímají v našem archívu nejsou,“ dozvídá se Jelena Storoženková, když v roce 1983 sleduje důležité stopy.

Několik z těch, kteří se dostali odhalení tajemství na dosah, nebo mohli něco vědět, umírá za podivných okolností. Jako třeba německý historik George Stein, jehož tělo v roce 1987 najdou v lese s několika bodnými ranami.

During World War II, the Amber Room was not evacuated to the safety of the rear due to its fragility. It was covered with paper, gauze and cotton wool, but it still was not salvaged. The occupying forces took it to Königsberg. Photo (1945): Windows of the Amber Room in the Catherine Palace that was destroyed by the German Nazi invaders during World War II.
Tady někde se měla nacházet. Zůstala po ní však jen díra.

Našli? Nenašli!

Současně jako houby po dešti přibývají teorie o jejím možném úkrytu. Bunkry, tunely, hrady, jeskyně, opuštěné doly. Do dnešního dne je evidováno přes 250 předpokládaných úkrytů v Německu, Polsku, Litvě a také v Čechách.

Každou chvíli někde vyskočí zaručená zpráva o tom, že je téměř nalezena. Jako třeba v únoru 2008, kdy se ozve starosta saské krušnohorská vsi Deutschneudorf Hans-Peter Haustein. Nadšeně plánuje co si obec pořídí za nálezné, ale od té chvíle je ticho po pěšině.

RIA Novosti. Dmitriev pre-war photo of the Amber Room.
Poslední fotografie pochází z doby krátce před obsazením města.

Zničili ji běsnící ruští vojáci?

Vedle optimistů nepřestávajících rýt zemské hlubiny, přibývá skeptiků. Dávají za pravdu profesorovi Brjusovi, který tvrdí: „Jantarová komnata už není!“ Podle jeho názoru je v roce 1945 zničena požárem poté, co město i zámek ovládne rozběsněná sovětská armáda.

Teorie, kterou potvrzují i další historici, je však z politických důvodů ruským vedením ukryta za masivní kamufláž o velkém pátrání a velké ztrátě ruské kultury. Současně má sloužit k odvrácení pozornosti od odhalení, že speciální jednotky Rudé armády po celé Evropě rabovaly umělecké sbírky a ve velkém je svážely do Ruska.

Jantar není věčný

I kdyby to tak nebylo. Kdyby opravdu hrstka nacistů komnatu z paláce odvezla a ukryla na neznámém místě, v jakém by dnes byla stavu? „Jantar není diamant. Je to pryskyřice jehličnatých stromů,“ vysvětluje americký expert na jantar Ken B. Anderson. „Poškodí ho dokonce i hořící cigareta. Časem navíc koroduje. Pokud je komnata v nějakém vlhkém dole, můžete vsadit na to, že je zničená.“

Foto: archiv, youtube, wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Fyzik Hugh Everett: Otec paralelních světů
enigmaplus.cz

Fyzik Hugh Everett: Otec...

Originální kvantový fyzik Hugh Everett přichází s...
Státní zámek Valeč: Vstal jako fénix z popela
epochanacestach.cz

Státní zámek Valeč: Vstal...

Na samé hranici tajemných...
Italská módní značka Retrosuperfuture ve světě rumů
iluxus.cz

Italská módní značka...

Značka Havana Club se spojila s předním...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...
Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
21stoleti.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Pomstil se Luther Římu za výhrůžky?
epochalnisvet.cz

Pomstil se Luther Římu za...

Zaútočil na římskokatolickou církev. Nelíbí se mu...
Bývalý kanadský premiér prý pořádal seance a snažil se spojit s mrtvými
enigmaplus.cz

Bývalý kanadský premiér prý...

Okultní vědy a záhady jsou často považovány...
Zářivá atmosféra s citem pro detail
rezidenceonline.cz

Zářivá atmosféra s citem...

„Věřím, že to je právě pozornost k drobnostem,...
Proč má místo bytu smetiště?
nasehvezdy.cz

Proč má místo bytu smetiště?

Už pár let obývá Aleš Háma (47) překrásný...
Dávné tajemství věštění z čajových lístků či kávové sedliny
enigmaplus.cz

Dávné tajemství věštění z...

Existuje mnoho způsobů, které věštci využívají k...
Už nikomu nevěřím
nasehvezdy.cz

Už nikomu nevěřím

Snila jsem o šťastné rodině,dětech,...
Výlety bez davů: Přírodní krásy nedaleko Litomyšle
epochanacestach.cz

Výlety bez davů: Přírodní...

Malebné městečko Litomyšl...