Skip to content
reklama
reklama

Jantarová komnata: Zničili ji ruští vojáci?

V roce 1716 ji Fridrich Vilém I. (1688–1740) daruje ruskému caru Petru Velikému (1672–1725). Stává se největším ruským pokladem barokního umění a její cena by se dnes podle některých odhadů pohybovala v přepočtu kolem 5 miliard korun.

Už 68 let po ní však marně pátrají tisíce lidí.

Německá armáda v létě 1941 bleskově postupuje. Z Moskvy přichází rozkaz vše cenné okamžitě z Leningradu evakuovat. Stroje, techniku i umělecká díla. „Nemožné. Jen Ermitáž má miliony exponátů,“ myslí si kurátor Anatolij Kučumov (1913–1994), ale zkusí to.

Zanedlouho město opouští vlaky naložené uměleckými poklady. Jeden však mezi nimi chybí. Jantarová komnata. Vinou ústředního topení totiž jantar začal křehnout a demontáž se ukazuje mnohem obtížnější.

Navíc chybí vhodné bedny. „Nemáme ani dost výplně a balícího materiálu,“ zoufá si Kučumov. A pak už je pozdě. Snaží se tedy komnatu alespoň zamaskovat tapetami.

The Amber Room was last redesigned in 1770 when, on the order of Catherine the Great, the room’s decoration was altered. The room was restored five times. There were plans to restore it again in 1941. Photo: a reproduction of a pre-war photo of the Amber Room.
Byla nádherná, plná uměleckých skvostů

Mizí ve válečné vřavě

Když Němci obsadí palác, jeden z vojáků zvědavě odtrhává roh jedné podezřelé tapety. Jantar se zablýskne. Komnata je během 36 hodin rozebrána, zabalena do 27 velkých beden a odeslána do Královce. Tady ji německý expert na jantar Dr.Alfred Rohde (1892–1945) nechává znovu sestavit.

Pečuje o ni až do dubna 1945, kdy do města vtrhne ruská armáda. Tehdy se zjistí, že komnata je pryč. Němci ji údajně při ústupu rozebrali a odvezli. Nikdo netuší kam. Neexistuje žádný doklad. Ale ani důkaz, že by palác opustila.

Königsberg, although this wasn't taken 'before WW2'. It's probably the last known photo of Schlüter's original Amber Room, after it was moved to Königsberg Castle during the war.
ZA války se jí zmocní nacisté. S koncem války zmizí.

Někdo nechce, aby byla nalezena

Záhada zaměstná tisíce lidí. Amatérů, profesionálů, institucí a dokonce i tajných služeb, zejména KGB a východoněmecké Stasi. Moskvou je pátráním pověřen profesor Alexandr Jakovlevič Brjusov (1885–1966). Nemá to snadné, protože mu neustále mu někdo hází klacky pod nohy. Totéž později potkává i další pátrací skupiny. „Materiály, které vás zajímají v našem archívu nejsou,“ dozvídá se Jelena Storoženková, když v roce 1983 sleduje důležité stopy.

Několik z těch, kteří se dostali odhalení tajemství na dosah, nebo mohli něco vědět, umírá za podivných okolností. Jako třeba německý historik George Stein, jehož tělo v roce 1987 najdou v lese s několika bodnými ranami.

During World War II, the Amber Room was not evacuated to the safety of the rear due to its fragility. It was covered with paper, gauze and cotton wool, but it still was not salvaged. The occupying forces took it to Königsberg. Photo (1945): Windows of the Amber Room in the Catherine Palace that was destroyed by the German Nazi invaders during World War II.
Tady někde se měla nacházet. Zůstala po ní však jen díra.

Našli? Nenašli!

Současně jako houby po dešti přibývají teorie o jejím možném úkrytu. Bunkry, tunely, hrady, jeskyně, opuštěné doly. Do dnešního dne je evidováno přes 250 předpokládaných úkrytů v Německu, Polsku, Litvě a také v Čechách.

Každou chvíli někde vyskočí zaručená zpráva o tom, že je téměř nalezena. Jako třeba v únoru 2008, kdy se ozve starosta saské krušnohorská vsi Deutschneudorf Hans-Peter Haustein. Nadšeně plánuje co si obec pořídí za nálezné, ale od té chvíle je ticho po pěšině.

RIA Novosti. Dmitriev pre-war photo of the Amber Room.
Poslední fotografie pochází z doby krátce před obsazením města.

Zničili ji běsnící ruští vojáci?

Vedle optimistů nepřestávajících rýt zemské hlubiny, přibývá skeptiků. Dávají za pravdu profesorovi Brjusovi, který tvrdí: „Jantarová komnata už není!“ Podle jeho názoru je v roce 1945 zničena požárem poté, co město i zámek ovládne rozběsněná sovětská armáda.

Teorie, kterou potvrzují i další historici, je však z politických důvodů ruským vedením ukryta za masivní kamufláž o velkém pátrání a velké ztrátě ruské kultury. Současně má sloužit k odvrácení pozornosti od odhalení, že speciální jednotky Rudé armády po celé Evropě rabovaly umělecké sbírky a ve velkém je svážely do Ruska.

Jantar není věčný

I kdyby to tak nebylo. Kdyby opravdu hrstka nacistů komnatu z paláce odvezla a ukryla na neznámém místě, v jakém by dnes byla stavu? „Jantar není diamant. Je to pryskyřice jehličnatých stromů,“ vysvětluje americký expert na jantar Ken B. Anderson. „Poškodí ho dokonce i hořící cigareta. Časem navíc koroduje. Pokud je komnata v nějakém vlhkém dole, můžete vsadit na to, že je zničená.“

Foto: archiv, youtube, wikipedie
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...