Diváci v kině napětím ani nedýchají. Mnozí z nich si tak ani nevšimnou temné postavy, která prochází uličkou. Je ozbrojená a za pár vteřin do dokáže tím nejhorším možným způsobem.
Při premiérách akčních filmů natočených podle komiksových předloh bývá zvykem, že sálem procházejí herci v maskách hlavních hrdinů.
Možná diváci v denverském kině Aurora toho muže v neprůstřelné vestě a plynové masce kráčejícího uličkou právě za takového komparsistu považují. Promítá se film Temný rytíř povstal a na plátně právě bojuje Batman se svými protivníky.
Dost nábojů pro každého
Kdyby diváci temnou postavu v černém procházející uličkou blíže znali, zavládla by panika mnohem dřív. Věděli by tak totiž třeba to, že jeho byt je napěchovaný výbušninami. Všude v něm jsou také bombové nástrahy na případné vetřelce.
Měli by se na pozoru, kdyby věděli, že si pořídil pistoli Glock 22, brokovnici Remington 870 Express a pušku Smith&Wesson M&P15. Také by je mohlo varovat, že před pár dny si ke své zbrani pořídil celkem 6350 nábojů. A v kině je přitom jen 400 míst.
Střelnice mezi sedadly
Muž v masce se jmenuje James Holmes, je mu čtyřiadvacet a dnes, v pátek, 20. července 2012, nepřišel divákům vylepšit zážitek z premiéry.
Dvacet minut po začátku filmu znenadání vytáhne dva granáty se slzným plynem a vhodí je mezi řady sedadel. A vzápětí pozvedne zbraň a začíná zmatené návštěvníky kina odstřelovat. Nevybírá si cíle. Připadá si jako na střelnici.
V sále je stále ještě přítmí, a tak diváci ze vzdálenějších řad v první chvíli ani netuší, co se vlastně děje. Stejně tak se neorientuje přivolaná ochranka.
Tajný program manipulace s mozky
Holmes je dostižen až na parkovišti u svého auta. Je čas spočítat jeho oběti. V sále za ním zůstává 12 mrtvých včetně šestileté holčičky a 70 zraněných. „Když jsem zabíjel, byl jsem přesvědčený, že se zúčastňuji počítačové hry.“ prohlašuje pak u výslechu.
Mezitím ovšem také veřejnost spekuluje, co mladíka k vraždění vedlo. Objevují se teorie, podle nichž byl účastníkem tajného programu CIA na vymývání mozků, ale jako cvičený nájemný zabiják se vymkl kontrole.
Jiní jsou zase přesvědčeni, že je produktem tajného armádního programu manipulace s mozkem.
Příliš pomalá pošta
Před očima vyšetřovatelů vyvstává Jamesova nedávná minulost. Jen před pár měsíci přestal zvládat studium a začal docházet na sezení k psycholožce Lynne Fentonové specializující se na schizofrenii.
Přihlásil se do střeleckého klubu, kam ho však odmítli přijmout vzhledem k jeho bláznivému chování a podivnému vzhledu. Obarvil si totiž vlasy na červeno, aby co nejvíce připomínal Jokera – Batmanova protivníka z komiksových příběhů.
Masakr v kině Aurora plánoval dlouho dopředu. Přesný plán i s nákresy kina si vypracoval týden před útokem. Dokonce své zápisky předem poslal doktorce Fentonové na Coloradskou univerzitu, ale balíček zůstal až do jeho činu nedoručen a neotevřen.
Vězení na příští tisíce let
Soudní jednání neprobíhá vždy bez komplikací. Holmes se například některých stání nemůže zúčastnit, protože se pokusil o sebevraždu, když tloukl hlavou o zeď a o podlahu cely.
To je ostatně i jedním z argumentů obhájce Daniela Kinga o Holmesově duševní poruše.
Obžaloba čítá celkem 142 bodů od vraždy až po držení výbušnin. Prokuratura žádá udělení trestu smrti, ale porota se na nejvyšším trestu neshodne. Výsledkem je v srpnu 2015 doživotní trest bez možnosti podmíněného propuštění.
Za slovem doživotí se ovšem skrývá úhrnný trest, ke kterému soud došel sečtením jednotlivých položek. Celkem je to 3200 let vězení.