Bez plynu se v dnešní době skoro nikdo neobejde, využíváme ho k topení, vaření i ohřevu vody. Jeho užívání v domácnosti je docela pohodlné, například ve srovnání s topením pomocí uhlí vám ušetří spoustu starostí, je i šetrnější k životnímu prostředí.
Vzhledem k jeho kolísajícím cenám mnozí z nás někdy uvažují, zda se nevyplatí změnit dodavatele. Někteří totiž plyn nabízí levněji než ti druzí. Jací jsou vlastně v Česku dodavatelé plynu, a jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem? Čtěte dál a zjistíte to.
Dodavatelů plynu je hned několik, distributoři jsou jen 3
Když přijde na dodávky plynu, je třeba si uvědomit, že s tím souvisí dva rozdílné pojmy, které ale mnozí z nás považují za jeden.
Řeč je o dodavatelích a distributorech plynu.
Zatímco dodavatelů je u nás hodně a počet se neustále mění, distributoři jsou 3. Starají se o plynárenskou distribuční soustavu, tedy o systém potrubí, ve kterém plyn proudí.
Zákazník si je nemůže vybrat, každé odběrné místo má svého distributora podle oblasti, ve které se nachází. Může jít o:
RWE GasNet – obhospodařovává většinu plynové distribuční sítě v Čechách a na Moravě
Pražskou plynárenskou distribuci – stará se o distribuci v Praze
EG.D – spravuje oblast jižních Čech
Kdo je dodavatel?
Zatímco distributora si vybrat nemůžeme, u dodavatele je to jinak. Jakého si zvolíme, to je jen na nás, dodavatelem plynu se totiž myslí obchodník, který plyn nakupuje na burze a pak ho dál prodává odběratelům.
Mezi největší dodavatele plynu, které tady řadíme čistě abecedně, patří Centropol, ČEZ, E.ON, Innogy, MND, Pražská energetika nebo Pražská plynárenská. Těch menších je několikanásobně víc.
Víte, že dodavatel plynu na rozdíl od jeho distributora neřeší rozvodnou síť, ale jen dodávku plynu k vám domů?
Nic to ale nemění na tom, že ke každému odběrnému místu je vystavována jen jedna faktura za plyn, na které najdeme jak cenu za distribuci a odebraný plyn, tak další poplatky.
Jak dodavatele plynu změnit?
Cena plynu se skládá ze dvou částí, a to z regulovatelné a neregulovatelné. Regulovanou složku stanoví stát prostřednictvím energetického regulačního úřadu pro území jednotlivých distributorů.
Například na distribučním území EG.D je proto pro srovnatelné odběratele stejná. Tu neregulovanou řídí trh. Stanovují si ji dodavatelé plynu podle toho, jaké jsou velkoobchodní ceny a v závislosti na dalších faktorech. Mezi jednotlivými dodavateli se proto může lišit, někdy dost výrazně.
Co dělat, když chcete přejít k jinému dodavateli
Nového dodavatele si vybírejte pečlivě. Kromě ceny se vyplatí koukat i na to, jak stabilní je a jaké má zázemí pro své zákazníky. Online samoobsluha nebo dostupná zákaznická linka nemusí být u menších obchodníků samozřejmostí.
Dál hodně záleží na tom, jakou smlouvu se stávajícím dodavatelem máte. Je na dobu určitou nebo neurčitou? Jak dlouhá je výpovědní doba? Odchod z tarifu s fixovanou cenou totiž může být spojený s dodatečným poplatkem.
Přechod mezi dodavateli může trvat i několik měsíců. Ale nebojte se, veškeré papírování za vás nový dodavatel zařídí sám, pokud jde o dobrou firmu. A rozhodně to pro vás neznamená žádné stavební úpravy nebo výměnu plynoměru.
Kvalita plynu i potrubí budou pořád stejné. Získat naopak můžete lepší cenu a možná i zákaznický servis nebo přístup k novým službám.
Někteří dodavatelé vám třeba umí prodat nový kvalitní plynový kotel na splátky bez navýšení.