Domů     Catherine a Davida Birnieovy: Dvojice, která si plní nejhorší sny
Catherine a Davida Birnieovy: Dvojice, která si plní nejhorší sny
20.3.2024

Je jí teprve 21 let, když potká milence Catherine a Davida Birnieovy. Víc než zalíbení v sobě navzájem nachází páreček atraktivitu u jiných žen. Sadisticky je znásilňují a zabíjejí. Právě mladinká Denise Brownová dvojici vyděsí k smrti.

Když na ní napáchají stejná zvěrstva jako na jiných, a nakonec jí podříznou hrdlo, snaží se ji dvojice zakopat. Jaké je jejich překvapení, když se čerstvý hrob otevře tím, jak se Denise posadí!    

Osud se s ní nemazlí. Australanka Catherine Margaret Harrisonová přijde o matku Doreen v roce 1953, když jí jsou pouhé dva roky.

Doreen umírá při porodu Catherinina brášky, miminko však také nemá sílu žít a zemře o dva dny později. Cathy, jak jí všichni říkají, zůstane s otcem Haroldem. „Malá holka… Co s ní mám dělat?“ bojí se Harold, že výchovu děcka nezvládne.

Nemá dost peněz. Proto přenechá Cathy babičce a dědečkovi, rodičům jeho zesnulé Doreen.

Potkává osudového rebelaKdyž Cathy povyroste, její otec se v domě prarodičů objevuje čím dál víc. Dokonce jednoho dne řekne, že se už cítí na výchovu své dcery. Mezi ním a tchyní s tchánem se ale strhne velká hádka.

Prarodiče se dívky nechtějí vzdát a Harold se bojí, že po sporu už ji nikdy neuvidí. Proto celá věc putuje až k soudu. Když je Cathy deset let, putuje zpět k otci, který ji dostane do výhradní péče. Jejich vztah už je ale velmi narušen.

Dcera se s otcem často hádá, ve škole neprospívá, často utíká z domova. Když už se zdá, že se zklidnila, puberta vztahem opět zacloumá. Cathy sice chodí do školy, po vyučování se ale poflakuje s podivnou partou.

Otec dlouho o ničem neví, až náhodou zjistí, že se Cathy schází s jistým Davidem Birniem.

Zvrhlá rodinka

David John Birnie, nejstarší z pěti dětí, sice pochází z kompletní a větší rodiny než Cathy, ale co se děje za dveřmi jejich domu, to si mnozí nechtějí ani domýšlet.

Děti před svými kamarády vyprávějí, jak se u nich doma chodí „naostro“ a jak se děcka s dospělými i mezi sebou dost často mazlí.

Na sydneyském předměstí Wattle Grove v Západní Austrálii tak nikdo nepochybuje, že zde dochází k incestu, ale přímé důkazy o tom nejsou, protože děti vzápětí vše popřou, když se jich učitelé začnou ptát přímo.

Nic víc tedy dělat nemohou, i když je zřejmé, že za špatným prospěchem dětí mohou být i tyto nechutné okamžiky. Děti také vyrůstají v prostředí, kde se snad víc pije než jí.

Catherine Birnie jako mladá matka se třemi svými dětmi.
Catherine Birnie jako mladá matka se třemi svými dětmi.

Ani kněz je neoddá

Davidovi rodiče nejsou sezdaní, ale jednoho si řeknou, že do toho praští. „Chraň Bůh!“ pokřižuje se kněz, který by měl obřad provést. „Proč to chtějí? Vždyť ona dá každému taxikáři. A on?

Ten prolévá hrdlem whisku, jako já piju vodu,“ souhlasí jedna ze sousedek s knězem. Ten prohlásí, že nemůže požehnat svazku lidí, o jejichž vztahu je přesvědčen, že z něj nevzejde nic dobrého. Oni jsou vůbec zvláštní dvojka.

Davidův otec je neohrabaný, neatraktivní chlapík, matka je sice svůdnější, ale spíš laciným způsobem. Stejně tak se i vyjadřuje. S nikým se nemazlí, ani s dětmi. To spíš otevře náruč právě oněm taxikářům.

Osudové setkání

David to nemá jednoduché. Jeho vrstevníci vědí, že pochází z nuzných poměrů, a i když si nějaké přátele najde, po návštěvě u něj je po kamarádství.

„Mají tam hrozný bordel, rodiče si nás nevšímali,“ popisují Davidovi kamarádi, že děti Birinieových rostou jak dříví v lese. Rodina prý snad ani jednou neusedla společně k jídelnímu stolu. Na začátku 60. let se rodina Birnieových stěhuje na předměstí Perthu.

A právě tady se David poprvé uvidí s 12letou Catherine. Není ještě zletilá, přesto má pár spolu brzy intimní vztah. Catherinin otec Harold zuří, když se to dozví, a dceři zakazuje chodit s tím pochybným klukem. Marně.

Ubližuje koním

David v 15 letech opustí školu a začne působit ve stájích, kde cíleně ubližuje koním. Pozná, že ho to vzrušuje, jenže k úplné slasti potřebuje i erotický objekt. Jednou v noci se vloupá do pokoje jedné místní postarší dámy.

Je nahý, má jen punčochu přes hlavu, aby ho nepoznala. Pokusí se ji znásilnit, ale nepodaří se mu to. Nevzdá se však svých snů. Už v době dospívání má problémy s policií, do průšvihů dostává i Cathy. Tu ovládá i díky tomu, že si ji sexuálně podmaní.

Sám je závislý na sexu a pornografii. Pak se ale dostane do vězení a Cathy získá šanci vymanit se z jeho vlivu.

Denise Brownové bylo pouhých 21 let, když přijala výtah od vražedného Birnieho.
Denise Brownové bylo pouhých 21 let, když přijala výtah od vražedného Birnieho.

Plodí jako o život

Cathy má také velké potíže se zákonem, ale srovná ji, když začne pracovat jako hospodyně v rodině McLaughlinových. Zde najde svoji lásku, Donalda McLaughlina, kterého si vezme a má s ním sedm dětí.

David Birnie si najde také ženu, moc plodný ale není. Má jen dceru Tanyu. Zdá se, že bývalí milenci Cathy a David žijí relativně spokojené životy, ačkoli jeden ze synů Cathy přijde ještě jako dítě o život, protože ho srazí auto.

Žena však stále vypadá, že je spokojená se svým životem. Mezí ní a Davidem je ale tak silné pouto, že k sobě najdou opět cestu. Potkají se v 80. letech. Přitahují je k sobě navzájem jejich perverzní choutky.

Utíká, aby si splnila perverzní sny

Cathy je čím dál nervóznější a na Donalda je nepříjemná. Nakonec si balí kufry a odchází k Davidovi. Děti ji nezajímají, nechá je na krku otci, který je možná i rád, že se jeho zvrhlá žena o děti nechce ani soudit. Cathy přijímá jméno Birnieová, ačkoli se s Davidem nevezmou.

Náruživý pár provádí v soukromí čím dál zvrhlejší praktiky a jejich apetit se zvyšuje. Uvažují, že přizvou někoho do hry. Do pořádně tvrdé hry. „Co takhle si s nějakou užít a pak ji zabít, aby nevyzradila naše tajemství?“ navrhuje Cathy Davidovi.

Ten nadšeně přikyvuje. Trvá rok, než si dvojice dokonale promyslí plán, jak uskutečnit zvrhlé choutky.

Roubík a pouta

Je sychravý podzimní den roku 1986, když 22letá Mary Neilsonová vejde do autovrakoviště, kde David pracuje. Rozsvítí se mu oči.

Flirtuje s dívkou, prodává jí pneumatiky za velmi výhodnou cenu a s nimi jí do ruky vloží papírek s telefonním číslem. Mary možná imponuje zájem muže, možná jen z vděku přijme jeho pozvání.

Dne 6. října 1986 přijde na návštěvu do Davidova domu, který zde žije s Cathy. To ovšem Mary neví. Místo slíbené večeře dostane do pusy roubík, David ji připoutá k posteli a začne ji znásilňovat. Catherine vše jen pozoruje.

Po akci odvezou dívku do národního parku Gleneagles, kde ji chtějí zabít. David je ale ještě při chuti, takže si vše zopakuje. Následně nebohou dívku uškrtí nylonovou šňůrou. Následně ji bodne.

„Prý to urychlí rozklad,“ svěří se později vyšetřovatelům s moudrem, které se dočte někde v knize.

Perths Catherine a David Birnie.
Perths Catherine a David Birnie.

Premiantky je baví

Dvojice má shodný vkus, co se týče mladých dívek a většinou jde o premiantky. Nebohá Mary několik měsíců po své smrti získá titul z psychologie in memoriam.

Další obětí je 16letá Susannah Candyová, která si stopne zdánlivě milou dvojici dva týdny po jejich hrozném činu. Otec dívky je tehdy vynikajícím očním chirurgem v Západní Austrálii a jeho dcera má ambice být stejně dobrá.

Ještě než se dvojice na Susannah vyřádí, donutí ji napsat dopis rodině, aby měla pocit, že je dívka v pořádku. Pak ji přivážou k posteli řetězy a David ji znásilní. Cathy se přidává, Susannah ale dostane hysterický záchvat, takže ji dvojka uspí.

„Dokaž mi svoji lásku,“ podává David Cathy šňůru s tím, že má nebohou dívku zabít. Když se Catherine později zeptají, proč to udělala, odpoví: „Protože jsem chtěla vědět, jak to budu vnímat. Nic jsem necítila. Dělala jsem to pro něj. Navíc ona byla žena. A ženy ubližují mužům a ničí je,“ šokuje Cathy svým postojem.

Noelene je jiná

Další oběť v pořadí je starší. 31letou Noelene Pattersonovou potká David, když se jí porouchá auto cestou z práce. Nabídne jí pomoc, odvoz k benzince. Jakmile ale žena nastoupí do cizího auta, má pod krkem nůž.

David přiveze dáreček domů Cathy, která se jen ušklíbne. Už je znát, že tohle trpí jen kvůli tomu, aby viděla Davida šťastného. On se na dívce opět pěkně vyřádí. Možná je to tím, že Noelene potká sám, najednou totiž má zábrany ji zabít.

Drží ji v domě živou ještě tři dny. To ale Cathy nevydrží. „Buď ona, nebo já,“ vyhrožuje Davidova láska, že se zabije. Nakonec vyhraje.

Když dvojice nese tělo mrtvé do lesa, aby je pohřbili, Catherine má nevýslovnou radost, když vidí, jak David hází hlínu na obličej „sokyně“.

Z oběti je zombie?

Další v pořadí je 21letá Denise Brownová. 5. listopadu 1986 ji Birnieovi unesou, když jí nabídnou svezení u autobusové zastávky na Stirling Highway. Opět vše probíhá podle stejného scénáře.

David ji připoutá k posteli, znásilní a druhý den ji dvojice odveze na borovou plantáž Wanneroo. Ještě je světlo, takže než se setmí, David si střihne ještě jedno číslo.

Pak nebohou Denise vytáhne z auta, bodne ji do krku a společně s Cathy začnou bezvládné dívce kopat mělký hrob. Zahrabou tělo a chtějí odejít. Jenže pak se stane něco, co vypadá jako z hororu. Vrstva hlíny se vzdouvá a najednou se znovu objeví Denise.

Cathy křikne úlekem, David bere sekeru a bezhlavě začne do dívky sekat. „Teď je po ní,“ uleví si po chvíli.

Poslední přežije

Kate Moirové je 17 let, když si stopne Birnieovy. Opět ji unesou do svého domu, kde má pro Davida tančit. „Chcete mě zabít? Znásilnit?“ ptá se dívka. „Znásilníme tě jen tehdy, když budeš hodná,“ směje se Cathy.

Zvrhlá dvojice je nervózní, protože se ve zprávách objevila informace o tom, že rodina Susannah hledá dceru, protože nevěří, že napsala dobrovolně dopis o svém odchodu od nich. Kate musí tedy zavolat matce a říct jí, že je v pořádku.

Dívka mamince řekne, že je u kamaráda a že se trochu víc napila. Matka Kate ale ví, že to je nesmysl, Kate prakticky nepije. Dívce se ale naštěstí podaří utéct poté, co ji Cathy zapomene připoutat k posteli.

Na cestě ji sice napadne Davidův pes, Kate ale 10. listopadu 1986 vběhne do prodejny vysavačů. Zde na ni jen zírají. Nemá boty, kalhotky, jen legíny a tílko. Majitel zavolá policii. Ta zpočátku dívce nevěří.

Dcera nechce děti

Kate se ukáže jako důmyslná dívka. Dvojice se jí sice nepředstavila, dívka ale přečetla Davidovo jméno na lékovce. Když je před domovní prohlídkou Birnieových, Kate jim řekne, že se s nimi dívala na Rockyho a ještě upřesní, kde nechala malůvku.

Po zátahu se ukáže, že její popis přesně sedí. Zvrhlý pár nakonec i přizná, kde jsou ukrytá těla. Oba dostanou doživotní trest s možností podmíněného propuštění po 20 letech. David se toho ale nedožije, ve vězení spáchá sebevraždu.

Catherine opakovaně žádá o předčasné propuštění, žádost je ale vždy zamítnuta. Davidově dceři je v době jeho zatčení 10 let. Později prohlásí, že se rozhodla nemít děti. „Nechci zplodit dalšího Davida Birnieho,“ tvrdí.

Foto: Getty images
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi