Pavouci, berušky, uzavřené prostory, výšky, létání, cizinci. To vše a samozřejmě mnohem více může vyvolat fobie.
Pocit strachu vysílá rychlé varovné signály do mozku a mnohdy může člověku zachránit život, avšak fobie se pocházejí z trošku jiného soudku.
Fobie je úzkostí provázený chorobný strach z určitého jevu, osoby, zvířete nebo situace. Člověku, který jí trpí, velmi znepříjemňuje život. „Lidé, kteří trpí fobií se většinou snaží vyhnout všemu, co by v nich mohlo vyvolat nepřiměřený strach a děs.
Výsledek je ovšem zcela opačný: čím více se tomu postižený vyhýbá, tím více je jeho mozek přesvědčen, že hrozba je reálná,“ vysvětluje psycholožka Eva Petrová a dodává:
„Přestože jsou fobie z psychoterapeutického hlediska poměrně odolné, je možné klientům volbou vhodného psychoterapeutického postupu pomoci. Například kognitivně-behaviorální psychoterapií. Víme, že základem fobie je úzkost, strach a napětí.
Proto je třeba klienta především zbavit těchto projevů, naučit ho relaxovat a uvolnit se.“
Fobie ze ztráty mobilního signálu
Velmi často se vyskytuje u nezralých osobností a často je vidět u teenagerů. Takzvaná nomofobie (angl. no mobile phobia) je jedním z největších stresů konce 20. a počátku 21. století.
Projevuje se tím, že jedinec trpí strachem ze ztráty mobilního signálu, nedostatečného pokrytí v některých oblastech, z toho, že se vybije baterie a nebude nablízku zdroj a podobně.
Už jen představa ztráty sítě, či jednoduše zapomenutí mobilu znamená pro řadu lidí okamžité zvýšení hladiny stresu, neklid, nervozitu až agresivitu. Už teď trpí touto fobií miliony majitelů mobilů.
Odborníci předpokládají, že může postihnout až třiapadesát procent všech uživatelů!
Fobie z nepřítomnosti televize
Průměrný člověk dnes stráví před televizní obrazovkou až polovinu svého volného času. Pokud zrovna nesleduje nějaký seriál, má televizi jako zvukovou kulisu při jiných činnostech. Televize uklidňuje, můžeme při ní vypnout mozek a nechat odplout své starosti.
Chvilkové posezení se zvrtne v několikahodinové a výsledkem je únava a vyčerpání. Televize je droga jako každá jiná, se všemi znaky závislosti.
Fobie z vrásek
Další novou nemocí moderní doby je agerexie. Vzdáleně se podobá anorexii – je to přílišná posedlost vypadat mladě. A příznaky? Malé a jemné vrásky v očích „agerektiček“ narůstají do obludných rozměrů.
Fobie postihuje i mladé dívky, které mají obavu, aby nevypadaly předčasně starší. Chtějí především účinnou prevenci před vráskami a dalšími příznaky stárnutí.
Fobie z ošklivého vzhledu
Až chorobný strach z údajné vlastní ošklivosti byl jako porucha adekvátního vnímání vlastního těla pod názvem dysmorfofobie poprvé popsán v roce 1891. Jde o těžko vyvratitelnou obavu z vady vzhledu, který se jeví ostatním jako normální.
Typickým projevem je neustálá kontrola vzhledu u zrcadla, výrazné líčení a v neposlední řadě vyhledávání odborníků z řad dermatologů a estetických chirurgů. V současné klasifikaci nemocí je tato porucha přiřazována k hypochondrii.
Nevyhýbá se dokonce ani mužům, kteří podstupují transplantace vlasů, plastické operace očních víček, operace nosu, redukci prsů, liposukci i procedury vedoucí k vyhlazení vrásek.