Domů     Jaká jsou nejzajímavější zvířata Austrálie?
Jaká jsou nejzajímavější zvířata Austrálie?

Austrálie je nejmenší světadíl, přesto se v ní nachází řada živočichů, které nelze nalézt nikde jinde. Jak je to možné? Která zvířata žijí jen zde?

Austrálii obývá řada živočichů, na které jinde zkrátka nenarazíte. Proč tomu tak je? Před 300 000 000 let totiž existoval superkontinent zvaný Pangea. Ten se rozdělil na Laurasii a Gondwanu, z nichž se postupně oddělovaly světadíly, které známe dnes.

Protože se ale Austrálie oddělila velmi brzy, zachovala si i původní faunu, a tak v ní teď třeba žije nejvíce vačnatců.

Tento živočišný druh byl na ostatních kontinentech vytlačen vývoje mladšími tzv.   placentálními savci, ale právě proto, že Austrálie zůstala oddělena oceánem, mohl se v ní nerušeně vyvíjet dál. Netypický je přitom především způsob jejich rozmnožování.

Vačnatci nemají placentu

U vačnatců, ke kterým patří klokani, koaly, vombati a ďáblové, se mládě v těle matky vyvíjí ve vajíčku s primitivní skořápkou a je vyživováno žloutkovým vakem.

Kvůli neexistenci placenty není s matkou nijak spojeno, a tak březost samici žádným způsobem neomezuje. Vačnatci jsou dále vybaveni tzv. kloakou, tedy společným vyústěním trávicí, vylučovací a rozmnožovací soustavy.

Vak jako inkubátor

Mláďata se rodí velmi brzy, po několika týdnech březosti matky, a jsou prakticky nedonošená (mládě klokana měří 2 cm). Po narození se proto přesouvají do vaku na břiše matky, kde probíhá jejich další vývoj.

Vak může být přední (u klokanů), s otvorem na břiše, nebo zadní (u ďáblů, koalů a vombatů), s otvorem mezi zadníma nohama. Ve vaku se mládě přisaje ke struku a kojí se, dokud není dostatečně velké.

Samice klokana jsou březí neustále

Jakmile klokaní samice porodí jedno embryo, začne se jí v děloze ihned vyvíjet další. Jeho vývoj přitom dokáže matka pozastavit (do okamžiku, než starší mládě opustí vak).

Také umí kojit i více potomků naráz, a to každé mlékem s jiným složením (podle jejich věku a potřeb). Samci vak na nošení mláďat nemají.

Kaše pro koalí miminko

Samice koaly má vždy jen jedno mládě a přikrmuje ho kaší z eukalyptu. Tu přitom vylučuje ze svého řitního otvoru, kde ho i mládě olizuje. Malý koala navíc brzy odroste vaku, a tak ho pak matka nosí na zádech. Také vombat má vždy jen jednoho potomka.

Oproti tomu samice ďábla rodí naráz 20 až 30 mláďat, přežít však mohou jen čtyři z nich – ta, která se dostanou ke strukům jako první.

Kteří savci snáší vejce?

Zvláštní skupinu savců, kteří kladou vejce, tvoří ježury a ptakopyskové. Samice ježury snáší jediné vejce, a to do vaku, který se jí vytvoří v době březosti, samice ptakopyska zase dvě až tři do připraveného hnízda.

Z kožovitého vajíčka se pak mláďata líhnou po deseti dnech pomocí vaječného zubu (prorazí jím skořápku). Následně jim vyroste mléčný zub, díky kterému mohou sát mléko. Samice totiž nemají struky, ale mléčná políčka, kudy je mléko vytlačováno (poceno) na povrch.

Klokani

Patří mezi vačnatce a tvoří samostatnou čeleď klokanovití (Macropodidae). Tito býložravci se silnými zadními končetinami obývají Austrálii, Tasmánii a Novou Guineu. Rozlišujeme na 58 druhů klokanů, samostatný rod tvoří tzv.

stromoví klokani, žijící v korunách stromů jako opice. Klokani mají mohutný ocas, který však není chápavý, slouží ke stabilizaci při skocích. Protože nedokážou nezávisle pohybovat nohama, musí skákat. Zároveň neumí chodit pozpátku.

Velké druhy se mohou pohybovat rychlostí až 60 km/h a za den urazí až 100 km. Jejich skákání je velmi efektivní a nestojí je moc energie.

Skok klokana bývá dlouhý 4 až 8 metrů. Klokan vyskočí až do třímetrové výšky.
Skok klokana bývá dlouhý 4 až 8 metrů. Klokan vyskočí až do třímetrové výšky.

Ptakopysk

Ptakopysk má tělesnou teplotu jen 32 °C. Jeho tělo i široký plochý ocas kryje hnědá kožešina. Kachnu připomíná tvarem zobáku i přítomností plovacích blan na nohou. Jejich rozestavěním po straně těla se však podobá spíše plazům.

Samci mají na zadních nohou jedovaté ostruhy, které používají v bojích. Pro člověka není jejich jed smrtelný, způsobuje však nesnesitelnou bolest a otoky. Ptakopysk je noční živočich a obojživelník.

Výtečně plave a ve vodě tráví i většinu času (se zavřenýma očima). Jako masožravec se živí hlavně červy, larvami hmyzu a sladkovodními raky. Kořist vyhledává pomocí elektrolokace (rozpozná slabé elektrické pole, které vysílá každý živočich). Tento smysl má nejvyvinutější ze všech savců.

Ptakopysk je rekordmanem v počtu pohlavních chromozomů, má jich hned 10,
Ptakopysk je rekordmanem v počtu pohlavních chromozomů, má jich hned 10,

Koala medvídkovitý

Koala žije ve východní a jižní Austrálii, v oblastech s dostatečnou vlhkostí, vhodných pro růst eukalyptů (blahovičníků). Ty jsou totiž pro ně dnes jedinou potravou. Usuzuje se přitom, že se na ně začali specializovat až po ochlazení klimatu.

Přechod na tuto energeticky chudou stravu pak u nich způsobil zmenšení mozku (jen 2 % tělesné váhy). Mají také pomalý metabolismus, až 18 hodin denně bez pohnutí tráví, většinu z této doby prospí. Jedí hlavně v noci. Dospělý koala spořádá za den asi 500 g eukalyptových listů, pít nepotřebuje.

Je to jediné zvíře na Zemi, u kterého došlo ke zmenšení mozku vlivem stravy.
Je to jediné zvíře na Zemi, u kterého došlo ke zmenšení mozku vlivem stravy.

Ďábel medvědovitý (tasmánský čert)

Jde o největšího žijícího dravého vačnatce na světě (od vyhubení vakovlka v roce 1936), často také bývá označován jako tasmánský čert. V současnosti žije pouze v Tasmánii, dříve se vyskytoval po celé Austrálii.

Má černou srst a hlasitý projev, připomíná zavalitého psa. Jeho pověst zákeřného a zuřivého zvířete je však neoprávněná. Loví drobná zvířata (ptáky, ryby, hmyz, žáby, vombaty a ještěry), nepohrdne však ani mršinou klokana nebo ovce.

Dokáže sežrat až 40 % toho, kolik sám váží. Většinou je to samotář.

Při rozrušení mu zrudnou uši a začne vylučovat zápach srovnatelný s tím, jaký vylučuje skunk.
Při rozrušení mu zrudnou uši a začne vylučovat zápach srovnatelný s tím, jaký vylučuje skunk.

Vombat obecný

Vombat má zavalité tělo, hranatou hlavu a olivově zelenou až černou srst. Trochu připomíná medvěda, i když stylem života se podobá spíše hlodavcům. Je to býložravec (jí trávu, ostřici, kořínky a hlízy), který žije převážně samotářsky a buduje rozsáhlé nory.

Venku se pohybuje hlavně v noci. Žije ve východní Austrálii a Tasmánii. Tito vačnatci mají pomalý metabolismus (trávení jim trvá až týden). Také prakticky nepotřebují pít. Jsou terčem útoků psů dingů a ďáblů medvědovitých.

Útočníkům nastavují svoji mohutnou záď, kde mají silnou kůži, kterou je obtížné prokousnout. Často také predátory natlačí na stěnu nory a tím je rozdrtí.

Jejich výkaly mají tvar kostky a obsahují jen 40 % vody.
Jejich výkaly mají tvar kostky a obsahují jen 40 % vody.

Pes dingo

Dingo pochází z jihovýchodní Asie, do Austrálie se dostal asi před 5000 lety (do Tasmánie nikdy). Mimoto se vyskytuje ještě v Thajsku a na Sulawesi (jednom z indonéských ostrovů), kde je ovšem vyhledávanou lahůdkou.

Dingo má krátkou a měkkou srst, nejčastěji v barvě písku, na tlapách a ocase doplněnou bílými chlupy. Je to převážně noční zvíře. Konzumuje 170 druhů zvířat, od hmyzu až po buvoly, nejčastěji ale klokany, vombaty a krysy. Žije ve smečkách, ve kterých se rozmnožuje pouze alfa samec s alfa samicí.

Vlivem křížení se psy žije dnes v Austrálii už jen asi 17 % čistokrevných dingů.
Vlivem křížení se psy žije dnes v Austrálii už jen asi 17 % čistokrevných dingů.

Ježura australská

Tento zvláštní živočich má tělo pokryté tmavohnědou kožešinou a ostny (jde o přeměněné chlupy). Pod kůží celého těla má ohromný sval (panniculus carnosus), který mu umožňuje měnit tvar, třeba se sbalit do klubíčka.

Připomíná ježka, ale patří mezi vejcorodé (stejně jako ptakopysk). Teplota těla ježury kolísá mezi 30 a 32 °C, kvůli čemuž se hlavně v zimě a v létě pohybuje pomalu. Když pak okolní teplota klesne pod 5 °C, upadá tento tvor do stavu strnulosti.

Ježura má dobře vyvinutý sluch, zrak i čich. Je nejrozšířenějším původním savcem Austrálie, žije i v Tasmánii a Nové Guineji. U nás je k vidění v pražské zoo.

Ježura patří mezi nejstarší savce, je stará asi 110 milionů let.
Ježura patří mezi nejstarší savce, je stará asi 110 milionů let.
Foto: Shutterstock.com, youtube.com
Související články
Věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
historie
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.