Skip to content

Jak zneuznaní vlasovci bojovali v Praze

Ruské jednotky sdružené v Ruské osvobozenecké armádě (ROA) jsou dnes známé pod jménem jejich velitele generála Vlasova. Je listopad roku 1944. Konec 2. světové války je na spadnutí a vlasovci se pouštějí do boje se stalinistickým režimem.

Bohužel pro ně však působí jako neoficiální složka bojových sil třetí říše.

Hlavním cílem ruských vojáků v německých službách je potlačení vlivu stalinistického režimu v Sovětském svazu a na jím osvobozených územích. Nebojují tak přímo proti Rudé armádě, ale zejména proti „politrukům“, ostatní vojáky se snaží obracet proti Stalinovi (1878–1953). Až 23 000 vyzbrojených vlasovců se vydává z jižních Čech směrem k Praze. Velí jim bývalý sovětský generálporučík Andrej Vlasov (1901–1946). Jeho muži se nechají přemluvit a zapojují se do Pražského povstání proti Němcům, kteří dál zůstávali ve městě.

Věří totiž tomu, že Stalin za boj proti Němcům původním zběhům odpustí a udělí jim amnestii.

Andrej Vlasov se přepočítal a zvolil nesprávnou stranu, za kterou bojovat.

Šarvátky od Strahova až po Vršovice Vojáci si připínají na původně německé uniformy odznaky ROA a na čepicích mají bílo-modro-červené kokardy. Významně se podílejí na potlačení německých jednotek SS, proti Němcům bojují na Strahově, Petříně a v okolí Pražského hradu, na Vinohradech i ve Vršovicích.

Po vyčištění Prahy pokračují do západních Čech. Tam už se nacházejí četné americké jednotky, ke kterým se právě vlasovci chtějí co nejrychleji dostat, protože očekávají, že budou vzati na milost.

Ještě v únoru roku 1945 se Vlasov sešel s generálem Žilenkovem a s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem.

Zastřeleni do jednoho Jak naivní představa to byla, zjistí záhy. Část jich totiž skončí v obklíčení v sovětské zóně. Vděčnosti se nedočkají ani jednotky, které se dostanou až k Američanům. Ti je totiž, včetně generála Vlasova, předají zpátky Sovětům!

A ti je pak buď nemilosrdně postřílejí, nebo uvězní v nevlídných sibiřských gulazích.

Foto: Wikimedia, Shutterstock.
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …