Nárožní stavbě na pražském Staroměstském náměstí č. p. 3/2 se dříve říkávalo U Bílého lva. Na domě se také skutečně nachází klasicistní štuková socha krále šelem, který ve svých předních tlapách drží zrcadlo. Pochází z konce 18. století.
Pozdější název U Minuty je ale připomínkou, že tu bývala trafika, tedy obchod nabízející „municiózní“, drobný nebo velmi malý prodej (tabák se prodával nadrobno nasekaný).
Stavební úpravy
Pozdně gotický objekt je po roce 1564 přestavěn v renesančním stylu. Na konci 16. století přibývá třetí patro, jehož zadavatelem je pravděpodobně Karel Přehovský z Kasejovic.
Na počátku 20. století hrozí domu U Minuty zkáza kvůli zarovnání ulice mezi Staroměstským a Malým náměstím. Pražská komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek ale takovému barbarství naštěstí zabrání.
V roce 1712 dům U Bílého lva vlastní lékárník Matěj Barth. Lékárně se tu potom daří až do roku 1850, kdy je jejím majitelem František Fürst.
Nejslavnějším zdejším nájemníkem se ovšem stává německy píšící židovský spisovatel Franz Kafka (1883–1924). S rodiči zde stráví svá dětská léta 1889–1896.
Údajný vlastník trafiky
Existuje příběh, podle něhož je dům pojmenován po Holanďanovi Peteru Minuitovi (1580–1638). Ten se v roce 1626 zapisuje do historie tím, že od indiánů kupuje území, na němž dnes leží město New York.
Minuitovi potomci pak vlastní velkoobchod s tabákem a snad jim podle pověstí patří i trafika v pražském domě. Potvrzené to sice není, nicméně v objektu se kromě trafiky skutečně vyskytoval i sklad tabáku.
Ve 30. letech 20. století se ve zdivu domu U Minuty začínají objevovat praskliny. Ohrožená statika domu si vyžádá generální opravu, při níž restaurátoři opravují i sgrafita na fasádě, odkrytá v roce 1919. Vzniká také podloubí. Stavba je ale znovu poškozena během Pražského povstání v květnu 1945.