Typického hráče počítačových her si lidé obvykle představují ve věku kolem sedmnácti let. Jeden z nedávných výzkumů však ukázal, že obvyklý věk „pařmenů“ se pohybuje kolem 35 let.
A nová studie vědců z newyorského Weill Cornell Medical College doporučuje, aby se počítačovým hrám věnovali i senioři.
Důvod je jednoduchý. Šetření ukázalo, že hraní her působí na lidský mozek lépe než antidepresiva. Zvláště seniorům totiž pomáhají řešit případné psychické problémy. Netradičního výzkumu se zúčastnili lidé od 60 do 89 let.
Kromě vyššího věku a sklonu k depresím je spojoval i fakt, že klasická léčba pomocí medikamentů jim na psychické obtíže příliš nezabírala. Výzkumníci je tedy nechali po čtyři týdny hrát různé hry speciálně vytvořené pro zlepšení mozkové činnosti.
Senioři zpočátku trochu „brblali“, ale výsledek nakonec předčil očekávání jak výzkumníků, tak samotných testovaných lidí.
Po skončení experimentu se zkoumané osoby cítily mnohem lépe a jejich psychické problémy byly zatlačeny do pozadí. Počítačové hry se ukázaly být dobrým pomocníkem při léčbě deprese a leckdy byly dokonce účinnější než antidepresiva. Není bez zajímavosti, že podobně tento typ her pomáhá i drogově závislým.
Podle výzkumníků videohry pomáhají zlepšovat výkonně funkce mozku.
„Naše zjištění naznačují, že zdraví a správná funkce mozkových obvodů zodpovědných za výkonné funkce jsou velmi důležité pro zahnání depresí,“ podotkla členka výzkumného týmu Sarah Šizuko Morimoto.
Programy, které byly při testu použity, byly navrženy tak, aby ověřily hypotézu regenerace mozku pomocí cvičení. Díky tomu mozek může získat zpět ztracenou paměť, schopnost učení, ale také dokáže zatočit s váhavostí. Právě schopnost rozhodování totiž potlačuje příznaky deprese.
Bez zajímavosti není ani to, že ve chvíli, kdy mozek ztrácí své původní schopnosti, organismus hůře reaguje na léky. Antidepresiva pak působí opožděně a mají kolísavou účinnost. Moderní technologie tedy nemusejí být nutně metlou lidstva.
Vždyť jiná nedávná studie také naznačila, že lidem, kteří nevlastní osobní počítač, hrozí demence o 40 % více než těm, kteří jej ve své výbavě doma mají.