Domů     Jak vypadá ligr, zorse nebo velfín? Seznamte se!
Jak vypadá ligr, zorse nebo velfín? Seznamte se!
11.3.2021

K mezidruhovému křížení zvířat příliš často nedochází, alespoň ne ve volné přírodě. Ale když se tak už stane, vznikají fascinující stvoření, která však nebývají příliš životaschopná. Jaké hybridy můžete potkat, co je ohrožuje a proč vznikají? 

Ligr (úvodní foto)

Otec: lev, matka: tygřice 

Délka: 3 až 3,6 m

Váha: přes 400 kg

Dožití: v průměru 13 až 18 let

U kočkovitých šelem, chovaných v zajetí (zoo, cirkusy), může dojít k mezidruhovém křížení. Když se zkříží lev s tygřicí, vznikne ligr. Ten je považován za největší kočkovitou šelmu na světě.

Aktuálně toto prvenství drží ligr Hercules, narozený roku 2001, který žije v americké Jižní Karolíně v safari. Hercules dělá čest svému jménu získanému po antickém silákovi. Na délku měří 332 cm a váží úctyhodných 418 kg.

Ligři mají plavou barvu srsti jako lvi, na ní pak pruhy jako tygři, jen světlejší. Samci mohou, ale nemusejí mít hřívu. Pokud ji mají, není tak mohutná jako u lvů.

Za velikost platí plodností

Ligři jsou větší než rodiče, za což mohou hybridní geny, a rostou zhruba do šesti let věku. Samci bývají zpravidla neplodí, i když mají stejnou hladinu testosteronu jako jejich lví otci. Naopak samice neplodné nebývají.

Ligři se dožívají zhruba 13 až 18 let, výjimečně až 20. Rekordmankou je pak samice Shasta ze zoo v Salt Lake City, která žila úctyhodných 24 let.

Zorse

Otec: zebra, matka: kůň

Výška: 1,3–1,6 m

Váha: 230–450 kg

Dožití: 15 až 30 let

Dojde-li ke zkřížení samce zebry s koňskou klisnou, vznikne mládě zorse. Bývá velmi podobné matce, jen menší a s tmavými pruhy, nejvýraznějšími na nohách a zádech zvířete.

Vzhledem k tomu, že existují 3 poddruhy zeber a téměř 300 plemen koní domácích, zorse se mohou velmi lišit co do velikosti i barvy.

Zorse mívají krátkou hrubou srst hnědé až černé barvy, velkou hlavu s dlouhou tlamou, vztyčené uši a velké tmavé oči s dlouhými řasami. Díky zebřímu otci bývá mládě velmi odolné vůči chorobám a parazitům, jež běžně postihují koně.

Stejně jako u každé zebry, i u zorse má každé zvíře jedinečný vzor pruhů, který je tak stejně unikátní jako lidský otisk prstu. FOTO: Fährtensleser/ Wikimedia Commons/ CC-BY-SA 4.0
Stejně jako u každé zebry, i u zorse má každé zvíře jedinečný vzor pruhů, který je tak stejně unikátní jako lidský otisk prstu. FOTO: Fährtensleser/ Wikimedia Commons/ CC-BY-SA 4.0

Kůň odolný vůči spavé nemoci 

Zorse mají skvělý zrak i sluch, mládě se do několika hodin od narození postaví na nohy, které má neuvěřitelně dlouhé, prakticky dospělé délky. Zorse bývají zdravá a odolná zvířata, a tak mohou žít i více než 30 let, ale bývají neplodná.

Ke křížení zebry s klisnou nedochází samovolně, experimenty byly populární už na začátku 20. století v Anglii a Africe, a to ve snaze vytvořit koně odolného vůči mouše tse tse přenášející spavou nemoc, neboť právě zebry jsou proti ní přirozeně imunní.

Kojotovlk

Otec: vlk, matka: kojot

Délka: 1,2–1,5 m

Váha: 16–20 kg

Dožití: 3–5 let ve volné přírodě, v městských oblastech až 10 let

Kojotovlk je zvíře obývající Severní Ameriku, má se za to, že vznikl křížením západních kojotů a východních vlků. První jedinec se objevil v jižním Ontariu už na začátku 20. století, když do oblasti přišli kolonisté z Evropy a začali kácet zdejší lesy.

Místním šelmám, tedy kojotům a vlkům, se začaly zhoršovat životní podmínky, a tak vymíraly. I proto se začaly křížit mezi sebou. Kojotovlk byl však poprvé popsán až roku 1969, do té doby se lidé domnívali, že jde zkrátka jen o velkého kojota.

DNA kojotovlka je z 25 % tvořeno vlkem, ze 66 % kojotem, zbývající geny patří divokému psovi. FOTO: ForestWander/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 us
DNA kojotovlka je z 25 % tvořeno vlkem, ze 66 % kojotem, zbývající geny patří divokému psovi. FOTO: ForestWander/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 us

Kojotovlci jsou plodní!

V severovýchodní části USA a jihovýchodní části Kanady žijí kojotovlci dodnes, obývají travnaté pláně, lesy, rokle a oblasti kolem potoků. Jsou větší než kojoti ale menší než vlci. Mají silnou srst, která může být světlá až tmavočerná.

Jejich lebka je velká, široká a se silnými čelistmi. Stavbou je jejich tělo vlčí. Jsou to vrcholoví predátoři, na rozdíl od samotářských kojotů loví stejně jako vlci ve smečkách. Jejich vytí je kombinací vlčího a kojotího.

Na rozdíl od jiných kříženců jsou kojotovlci velmi plodní. Inteligenci pak zdědili po kojotech.

Velfín

Otec: kosatka černá, matka: delfín skákavý

Délka: 3,6–6,7 m

Váha: kolem 270 kg

Dožití: 40 let

Jak kosatka černá, tak delfín skákavý žijí v teplých vodách mírného až tropického pásu, takže se často setkávají i ve volné přírodě. Přes rozdílnou velikost jsou tyto druhy schopny se společně pářit, ale dochází k tomu velice vzácně.

Většinou ve chvíli, kdy je populace jednoho z druhů ohrožena. Vzniklí velfíni jsou proto extrémně vzácní tvorové. Mají tmavě šedou kůži (dokonalá směs šedé kůže delfína a černé kůže „falešné“ kosatky). Velikost delfína přesáhnou zhruba v roce věku, bývají však menší než kosatky.

Název „velfín“, značící zkřížení velryby s delfínem, je nesprávné, protože kosatka černá patří do čeledi delfínovitých, nikoli mezi velryby! FOTO: Shutterstock.com
Název „velfín“, značící zkřížení velryby s delfínem, je nesprávné, protože kosatka černá patří do čeledi delfínovitých, nikoli mezi velryby! FOTO: Shutterstock.com

Když se velfíni páří s delfíny

Nejstarším známým velfínem je Kekaimalu, samice narozená v roce 1985 na Havaji, kde žije dodnes. Tito kříženci jsou plodní a páří se ochotně s delfíny. Samicím však déle trvá (asi do 9 let), než se u nich vyvinou mateřské instinkty.

Mládě pak kojí do věku 9 měsíců věku. Velfíni mají 66 zubů, přičemž kosatky jich mají 44 a delfíni skákaví 88. Živí se rybami. Nedávno došlo k pozorování jiného křížence z čeledi delfínovitých, potomka vzniklého zkřížením delfína drsnozubého a elektry tmavé.

Cama

Otec: velbloud, matka: lama

Výška: 1,25–1,4 m

Váha: 50–70 kg

Dožití: zatím není známo, odhaduje se minimálně 20 let

Vzhledem k tomu, že dospělý velbloud může vážit až šestkrát více než dospělá lama, ke křížení ve volné přírodě u nich nedochází. První cama tak byla výsledkem cílené inseminace. Došlo k ní v roce 1997 v reprodukčním centru v Dubaji.

Cílem bylo vytvořit zvíře s vysokou produkcí vlny a se sílou, velikostí a spolupracující povahou velblouda. Lamí samice tak byla oplodněna velbloudím spermatem, opačné pokusy neprodukovaly žádné životaschopné potomky.

Společný prapředek velbloudů a lam obýval před 30 miliony let Severní Ameriku, odkud zamířil přes Aljašku a Sibiř do Mongolska. FOTO: Alamy.com
Společný prapředek velbloudů a lam obýval před 30 miliony let Severní Ameriku, odkud zamířil přes Aljašku a Sibiř do Mongolska. FOTO: Alamy.com

Problémová povaha, krátká vlna a žádný hrb

První cama se narodila 14. ledna 1998, šlo o samce, který však měl extrémně špatnou povahu. Další pak byla samice Kamilah, která přišla na svět v roce 2002. Roku 2008 se pak narodila další pětice cam.

Jsou to býložravá zvířata po otci zvyklá vypít velké množství vody naráz a pak bez ní dlouhou dobu vydržet. Jejich srst dosahuje délky 6 cm, zatímco u lam může mít 8 až 25 cm. Zvíře je oproti rodičům poměrně subtilní a nijak vysoké, nemá rovněž hrb.

Pizzly

Otec: lední medvěd, matka: grizzly

Délka: 2–3 m

Váha: až 680 kg

Dožití: zřejmě 20–30 let

Ačkoliv měli grizzlyové a polární medvědi ještě před 250 000 lety společného předka, jejich kříženec, medvěd pizzly, je důsledkem klimatických změn.

Kvůli tání severských ledovců se totiž lední medvědi přesunují na pevnou zem, ač jejich útočištěm bylo vždy zamrzlé moře. Naopak kvůli oteplování moře v Arktidě se na sever přesouvají lososi, které loví grizzlyové, a oni s nimi.

Proto došlo k setkání těchto dvou druhů medvědů a k jejich mezidruhovému křížení. Poprvé byl jejich potomek ve volné přírodě spatřen v roce 2006.

Pokud je otec grizzly a matka lední medvědice, nazývá se vzniklý kříženec grolar. FOTO: Corradox/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Pokud je otec grizzly a matka lední medvědice, nazývá se vzniklý kříženec grolar. FOTO: Corradox/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Životní útrapy nezdařeného křížence

Medvěd pizzly má bílou srst s hnědými skvrnami a hrb jako grizzly. Nese znaky obou svých předků, které mu však vlastně škodí. Má krátký krk, takže na rozdíl od ledního medvěda se mu špatně loví v hlubší vodě, a ani plavat nesvede jako on.

Po ledu se mu špatně chodí kvůli dlouhým drápům zděděným po grizzlym. Navíc má holá chodidla, takže ho přitom zebou nohy, a celkově je méně odolný vůči mrazu než lední medvěd. I přesto se tento kříženec může dál úspěšně množit.

Foto: Wikimedia Commons, Shutterstock.com, úvodní foto Andi Carvin / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
reklama
Související články
Věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.