Domů     Jak vypadá ligr, zorse nebo velfín? Seznamte se!
Jak vypadá ligr, zorse nebo velfín? Seznamte se!
11.3.2021

K mezidruhovému křížení zvířat příliš často nedochází, alespoň ne ve volné přírodě. Ale když se tak už stane, vznikají fascinující stvoření, která však nebývají příliš životaschopná. Jaké hybridy můžete potkat, co je ohrožuje a proč vznikají? 

Ligr (úvodní foto)

Otec: lev, matka: tygřice 

Délka: 3 až 3,6 m

Váha: přes 400 kg

Dožití: v průměru 13 až 18 let

U kočkovitých šelem, chovaných v zajetí (zoo, cirkusy), může dojít k mezidruhovém křížení. Když se zkříží lev s tygřicí, vznikne ligr. Ten je považován za největší kočkovitou šelmu na světě.

Aktuálně toto prvenství drží ligr Hercules, narozený roku 2001, který žije v americké Jižní Karolíně v safari. Hercules dělá čest svému jménu získanému po antickém silákovi. Na délku měří 332 cm a váží úctyhodných 418 kg.

Ligři mají plavou barvu srsti jako lvi, na ní pak pruhy jako tygři, jen světlejší. Samci mohou, ale nemusejí mít hřívu. Pokud ji mají, není tak mohutná jako u lvů.

Za velikost platí plodností

Ligři jsou větší než rodiče, za což mohou hybridní geny, a rostou zhruba do šesti let věku. Samci bývají zpravidla neplodí, i když mají stejnou hladinu testosteronu jako jejich lví otci. Naopak samice neplodné nebývají.

Ligři se dožívají zhruba 13 až 18 let, výjimečně až 20. Rekordmankou je pak samice Shasta ze zoo v Salt Lake City, která žila úctyhodných 24 let.

Zorse

Otec: zebra, matka: kůň

Výška: 1,3–1,6 m

Váha: 230–450 kg

Dožití: 15 až 30 let

Dojde-li ke zkřížení samce zebry s koňskou klisnou, vznikne mládě zorse. Bývá velmi podobné matce, jen menší a s tmavými pruhy, nejvýraznějšími na nohách a zádech zvířete.

Vzhledem k tomu, že existují 3 poddruhy zeber a téměř 300 plemen koní domácích, zorse se mohou velmi lišit co do velikosti i barvy.

Zorse mívají krátkou hrubou srst hnědé až černé barvy, velkou hlavu s dlouhou tlamou, vztyčené uši a velké tmavé oči s dlouhými řasami. Díky zebřímu otci bývá mládě velmi odolné vůči chorobám a parazitům, jež běžně postihují koně.

Stejně jako u každé zebry, i u zorse má každé zvíře jedinečný vzor pruhů, který je tak stejně unikátní jako lidský otisk prstu. FOTO: Fährtensleser/ Wikimedia Commons/ CC-BY-SA 4.0
Stejně jako u každé zebry, i u zorse má každé zvíře jedinečný vzor pruhů, který je tak stejně unikátní jako lidský otisk prstu. FOTO: Fährtensleser/ Wikimedia Commons/ CC-BY-SA 4.0

Kůň odolný vůči spavé nemoci 

Zorse mají skvělý zrak i sluch, mládě se do několika hodin od narození postaví na nohy, které má neuvěřitelně dlouhé, prakticky dospělé délky. Zorse bývají zdravá a odolná zvířata, a tak mohou žít i více než 30 let, ale bývají neplodná.

Ke křížení zebry s klisnou nedochází samovolně, experimenty byly populární už na začátku 20. století v Anglii a Africe, a to ve snaze vytvořit koně odolného vůči mouše tse tse přenášející spavou nemoc, neboť právě zebry jsou proti ní přirozeně imunní.

Kojotovlk

Otec: vlk, matka: kojot

Délka: 1,2–1,5 m

Váha: 16–20 kg

Dožití: 3–5 let ve volné přírodě, v městských oblastech až 10 let

Kojotovlk je zvíře obývající Severní Ameriku, má se za to, že vznikl křížením západních kojotů a východních vlků. První jedinec se objevil v jižním Ontariu už na začátku 20. století, když do oblasti přišli kolonisté z Evropy a začali kácet zdejší lesy.

Místním šelmám, tedy kojotům a vlkům, se začaly zhoršovat životní podmínky, a tak vymíraly. I proto se začaly křížit mezi sebou. Kojotovlk byl však poprvé popsán až roku 1969, do té doby se lidé domnívali, že jde zkrátka jen o velkého kojota.

DNA kojotovlka je z 25 % tvořeno vlkem, ze 66 % kojotem, zbývající geny patří divokému psovi. FOTO: ForestWander/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 us
DNA kojotovlka je z 25 % tvořeno vlkem, ze 66 % kojotem, zbývající geny patří divokému psovi. FOTO: ForestWander/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 us

Kojotovlci jsou plodní!

V severovýchodní části USA a jihovýchodní části Kanady žijí kojotovlci dodnes, obývají travnaté pláně, lesy, rokle a oblasti kolem potoků. Jsou větší než kojoti ale menší než vlci. Mají silnou srst, která může být světlá až tmavočerná.

Jejich lebka je velká, široká a se silnými čelistmi. Stavbou je jejich tělo vlčí. Jsou to vrcholoví predátoři, na rozdíl od samotářských kojotů loví stejně jako vlci ve smečkách. Jejich vytí je kombinací vlčího a kojotího.

Na rozdíl od jiných kříženců jsou kojotovlci velmi plodní. Inteligenci pak zdědili po kojotech.

Velfín

Otec: kosatka černá, matka: delfín skákavý

Délka: 3,6–6,7 m

Váha: kolem 270 kg

Dožití: 40 let

Jak kosatka černá, tak delfín skákavý žijí v teplých vodách mírného až tropického pásu, takže se často setkávají i ve volné přírodě. Přes rozdílnou velikost jsou tyto druhy schopny se společně pářit, ale dochází k tomu velice vzácně.

Většinou ve chvíli, kdy je populace jednoho z druhů ohrožena. Vzniklí velfíni jsou proto extrémně vzácní tvorové. Mají tmavě šedou kůži (dokonalá směs šedé kůže delfína a černé kůže „falešné“ kosatky). Velikost delfína přesáhnou zhruba v roce věku, bývají však menší než kosatky.

Název „velfín“, značící zkřížení velryby s delfínem, je nesprávné, protože kosatka černá patří do čeledi delfínovitých, nikoli mezi velryby! FOTO: Shutterstock.com
Název „velfín“, značící zkřížení velryby s delfínem, je nesprávné, protože kosatka černá patří do čeledi delfínovitých, nikoli mezi velryby! FOTO: Shutterstock.com

Když se velfíni páří s delfíny

Nejstarším známým velfínem je Kekaimalu, samice narozená v roce 1985 na Havaji, kde žije dodnes. Tito kříženci jsou plodní a páří se ochotně s delfíny. Samicím však déle trvá (asi do 9 let), než se u nich vyvinou mateřské instinkty.

Mládě pak kojí do věku 9 měsíců věku. Velfíni mají 66 zubů, přičemž kosatky jich mají 44 a delfíni skákaví 88. Živí se rybami. Nedávno došlo k pozorování jiného křížence z čeledi delfínovitých, potomka vzniklého zkřížením delfína drsnozubého a elektry tmavé.

Cama

Otec: velbloud, matka: lama

Výška: 1,25–1,4 m

Váha: 50–70 kg

Dožití: zatím není známo, odhaduje se minimálně 20 let

Vzhledem k tomu, že dospělý velbloud může vážit až šestkrát více než dospělá lama, ke křížení ve volné přírodě u nich nedochází. První cama tak byla výsledkem cílené inseminace. Došlo k ní v roce 1997 v reprodukčním centru v Dubaji.

Cílem bylo vytvořit zvíře s vysokou produkcí vlny a se sílou, velikostí a spolupracující povahou velblouda. Lamí samice tak byla oplodněna velbloudím spermatem, opačné pokusy neprodukovaly žádné životaschopné potomky.

Společný prapředek velbloudů a lam obýval před 30 miliony let Severní Ameriku, odkud zamířil přes Aljašku a Sibiř do Mongolska. FOTO: Alamy.com
Společný prapředek velbloudů a lam obýval před 30 miliony let Severní Ameriku, odkud zamířil přes Aljašku a Sibiř do Mongolska. FOTO: Alamy.com

Problémová povaha, krátká vlna a žádný hrb

První cama se narodila 14. ledna 1998, šlo o samce, který však měl extrémně špatnou povahu. Další pak byla samice Kamilah, která přišla na svět v roce 2002. Roku 2008 se pak narodila další pětice cam.

Jsou to býložravá zvířata po otci zvyklá vypít velké množství vody naráz a pak bez ní dlouhou dobu vydržet. Jejich srst dosahuje délky 6 cm, zatímco u lam může mít 8 až 25 cm. Zvíře je oproti rodičům poměrně subtilní a nijak vysoké, nemá rovněž hrb.

Pizzly

Otec: lední medvěd, matka: grizzly

Délka: 2–3 m

Váha: až 680 kg

Dožití: zřejmě 20–30 let

Ačkoliv měli grizzlyové a polární medvědi ještě před 250 000 lety společného předka, jejich kříženec, medvěd pizzly, je důsledkem klimatických změn.

Kvůli tání severských ledovců se totiž lední medvědi přesunují na pevnou zem, ač jejich útočištěm bylo vždy zamrzlé moře. Naopak kvůli oteplování moře v Arktidě se na sever přesouvají lososi, které loví grizzlyové, a oni s nimi.

Proto došlo k setkání těchto dvou druhů medvědů a k jejich mezidruhovému křížení. Poprvé byl jejich potomek ve volné přírodě spatřen v roce 2006.

Pokud je otec grizzly a matka lední medvědice, nazývá se vzniklý kříženec grolar. FOTO: Corradox/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Pokud je otec grizzly a matka lední medvědice, nazývá se vzniklý kříženec grolar. FOTO: Corradox/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Životní útrapy nezdařeného křížence

Medvěd pizzly má bílou srst s hnědými skvrnami a hrb jako grizzly. Nese znaky obou svých předků, které mu však vlastně škodí. Má krátký krk, takže na rozdíl od ledního medvěda se mu špatně loví v hlubší vodě, a ani plavat nesvede jako on.

Po ledu se mu špatně chodí kvůli dlouhým drápům zděděným po grizzlym. Navíc má holá chodidla, takže ho přitom zebou nohy, a celkově je méně odolný vůči mrazu než lední medvěd. I přesto se tento kříženec může dál úspěšně množit.

Foto: Wikimedia Commons, Shutterstock.com, úvodní foto Andi Carvin / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Související články
Věda a technika
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Věda a technika
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Věda a technika
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Věda a technika
Přelstěte svůj zrak! Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle! Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné […]
reklama
historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických