Skip to content
reklama

Na hradě Karlštejn se odehrála krvavá odveta královským rádcům

Na krále Václava IV. útočí od roku 1394 tzv. panská jednota, skupina šlechticů, která není spokojená s jeho vládou a s tím, že protěžuje některé šlechtice na úkor ostatních.

Nejraději by se správy země chopili sami, a proto se neštítí panovníka napadnout a zajmout. Jenže na Václavově straně zůstává například nejvyšší dvorský sudí a zároveň také nejvyšší pražský purkrabí Purkart Strnad z Janovic, který se spojí s královým nevlastním bratrem Janem Zhořeleckým.

Václav IV. na jednání rady nepřijde. FOTO: Pajast / Creative Commons / Public domain

Král chybí

Společně přinutí pány, aby se vzdali a krále z jeho vězení pustili na svobodu. Jenže tím si pod sebou podepíše ortel smrti. Páni připravují pomstu. Na 11. června 1397 svolávají na hrad zasedání královské rady.

Král na jednání nebude přítomen.

blank
Známý hrad Karlštejn se stane dějištěm krvavé tragédie. FOTO: pixabay.com

Obviněni z velezrady

Předseda královské rady Hanuš II. Opavský (1365–1424) zahajuje zasedání. Jakmile všichni přítomní zaujmou své místo, rozestaví se kolem dokola i zbrojnoši. Hanuš vzápětí vmete do tváře nic netušícímu Purkartovi a třem dalším rádcům a královým oblíbencům, Štěpánovi Poduškovi z Martinic, Štěpánovi z Opočna a Markoltovi z Vrutice obvinění z velezrady, podle kterého měli králi rozmlouvat, aby se zajímal o německou říši.

blank
Václav IV. některé svoje oblíbence protěžuje. FOTO: Packare / Creative Commons / CCO

Čtyřlístek oblíbenců umírá

Co na tom, že to není pravda? Překvapený Purkart se nezmůže na slovo a jeho život o chvíli později ukončí Hanušova ruka s mečem. Ostatní trojici potom zmasakrují zbrojnoši, nejdéle a v bolestech přitom umírá Markolt z Vrutice.

Foto: Wkimedia Commons, pixabay.com, úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články