První sníh a „sněhovou kalamitu” už máme za sebou, a tak lyžařská sezóna již pomalu startuje. S prvním sněhem přichází i otázka, zda máte všechno vybavení na hory v pořádku.
Po oprášení a navoskování lyží, seřízení vázání, hledání helmy a vyklepání pavouků z lyžáků, byste neměli zapomenout i na kvalitní ochranu vašeho zraku.
Alpské lyžování je podle výzkumů hned po hokeji nejnáročnějším sportem na přesnost vidění. Chraňte své oči a nepodceňujte ani svou oční vadu!
Brýle patří mezi nejdůležitější lyžařské ochranné pomůcky.
Milovníci zimních radovánek na horách, pozor.
„Při oslnění sluncem, zejména pak ve vyšší rychlosti na lyžích se rapidně zvyšují rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka, zejména švihnutí větvičkou stromku či keře.“, varuje MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize.
Světelná reflexe čili odraz paprsků od prostředí vás může dočasně krátkodobě oslepit a dosahuje nejvyšších hodnot právě v horách pokrytých sněhem či ledem a se vzrůstající nadmořskou výškou dále stoupá.
Prakticky nenaleznete pro oči rizikovější prostředí než vysoké zasněžené hory. Nejvíce nebezpečné lidskému oku je ultrafialové záření – elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (do 400 nm), člověku neviditelné.
Je příčinou například „sněžné slepoty“ a může přispívat i k rozvoji šedého zákalu. Proto kvalitní sluneční brýle by měli být základní lyžarskou výbavou.
Sportovní sluneční brýle by neměly propustit UV záření do vlnové délky minimálně 400 nm, nejčastěji jsou označeny jako -400.
Nepodceňte ochranu zraku před sněhem, větrem či ostrým sluncem. Pro bezpečnou jízdu a nerušený zážitek jsou lyžařské či sportovní brýle základ. Častým problémem sportovců a lyžařů s oční vadou bývá slunečné počasí.
Potřebují totiž sluneční a zároveň optické brýle. Snadným řešením mohou být kontaktní čočky a přes ně samozřejmě obvyklé sluneční brýle. Jenže ne každému nošení kontaktních čoček vyhovuje.
Ať už z důvodu denního vyměňování, častému vysychání očí či pocitu škrábání v oku. Diskomfort při nošení kontaktních čoček vám může totiž zaručeně zkazit požitek z jízdy a třeba i celý den.
Na trhu najdete hned několik řešení pro ty, kteří preferují dioptrické brýle. Jednou z možností jsou zabarvená dioptrická skla. Ne vždy ovšem splňují sportovní požadavky – tvar, pevnost uchycení, houževnatost zorníku, stupeň nebo tón zabarvení.
Vyrábí se proto i sluneční a lyžařské brýle takových tvarů, aby se mohly použít přes brýle dioptrické (tzv. OTG brýle z anglické over the glass). Některé speciální sluneční brýle pak také umožňují uchytit před ochranný zorník i dioptrickou vložku.