Skip to content

Vyvracíme mýtus: Jak to bylo s plochou Zemí?

Ve středověku není radno chodit příliš daleko. Země je plochá a pokud si nedáte pozor, hrozí přepadnutí přes okraj a nekonečný pád. Jistě, že lidé hleděli na hvězdné nebe už předtím. Že pluli po mořích a sledovali hory vynořující se na obzoru.

Ale…ploché Zemi věřil přece každý. Nebo to je celé jinak?

Kryštof Kolumbus (1451-1506) se slavně navrací do Španělska a postupně se objevující stěžně jeho lodí nesmlouvavě vyvádějí celý svět z omylu, že Země je plochá. Tak jsme se to alespoň učili ve školách.

Žádný vzdělaný člověk si ale už od 4. století př. n. l. nemyslel, že by naše planeta byla placatá. Na kulatém tvaru se shodnou učenci už v antice. Raný středověk bere sice útržky antického vědění s despektem, neznamená to ovšem, že by myslitelé zarputile prohlašovali, že Země je lívanec.

Starověký učenec Archimédes má stejně jako jeho současníci v otázce tvaru Země jasno.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Ovšem, že se najdou tací, kterým je talíř sympatičtější než-li balón. Jsou mezi ostatními ale výjimkou a patří spíše mezi pokoutní osobnosti, které nejsou brány příliš vážně. „Země je kulatá jako míč, ne jako štít,“ říká Beda Ctihodný (672-735) a klepe si na čelo.

S poznatky arabské astronomie a nastupující renesancí je pak od 12. století kulatost Země pokládána mezi latinskými učenci za samozřejmost. Ostatně, zlaté jablko, které panovníci třímají v rukou, má znázorňovat symbolickou vládu nad celým – kulatým – světem.

Také čeští králové třímali v rukou celý svět, reprezentovaný zlatým jablkem.

Stokrát opakovaná lež

A kdeže se vzal tak silně zakořeněný hoax, kterému věříme od školních let? Vychází pravděpodobně z několika zdrojů. Prvním z nich je Washington Irwing (1783-1859), tvůrce biografie o Kolumbovi. Natolik se nechá unést uměleckou invencí, že do příběhu, který se stává bestsellerem, zanese extra dávku napětí vymyšleným sporem ohledně kulatosti Země.

Druhým je vědomá snaha osvícenců démonizovat temný a zpátečnický středověk opanovaný zaslepenou církví, snad aby vynikl vědecký pokrok osvíceného století.

Každý správný Plochozemšťan ví, že zemskou placku obklopuje krusta ledu, a do celosvětového spiknutí jsou zapojeni astronomové i letecké společnosti.

Mýtus vrací úder

Církev tedy nikoho za kacířské názory týkající se tvaru planety neupalovala. Tím, čím astronomové skutečně rozohňovali teology, byla poloha Země ve sluneční soustavě. A církev to vzápětí některým z nich oplatila… Tím ale nejsou spory u konce.

I dnes se najde místo pro přesvědčení, že Země má ve skutečnosti tvar disku, a svědectví, prokazující opak, jsou výsledkem řízené mystifikace. I když odsuneme stranou velkou skupinu recesistů, je mezi tzv.

Plochozemšťany dost těch, kteří si za svým názorem pevně stojí a své argumenty jsou ochotni bránit.

Foto: jwilson.coe.uga.edu wikipedia houseofgeekery.files.wordpress.com i.pinimg.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …