„Potopa na Zemi trvala čtyřicet dní, vod přibývalo, až nadnesly archu od země“. Takový popis nabízí Kniha Genesis o slavné události známé jako Potopa světa.
Tento trest na lidstvo za jeho hříchy je další velkou biblickou záhadou, o níž se spekuluje v souvislosti s nějakou reálnou událostí.
Tomu, že by v dávných časech zaplavila voda celý svět, mezi vědci věří samozřejmě jen málokdo. Ostatně něco takového by výzkumy rozhodně ukázaly.
Nicméně podle mnohých badatelů je dost dobře možné, že se objevila nějaká katastrofa, která se do myslí tehdejších lidí zapsala takovým způsobem, až to vedlo až ke vzniku příběhu o potopě světa.
Takovou katastrofou mohly být události z období kolem roku 5600 před naším letopočtem.
Právě v té době se kvůli geologickému zlomu či kvůli masivnímu tání ledovců pravděpodobně vylily břehy Černého moře (tehdy bylo jezerem), což vedlo ke katastrofálním záplavám na poměrně velkém území.
Sumerský příběh
Zda byla onou potopou právě tato katastrofa, která zřejmě zdecimovala celou civilizaci pečující o úrodnou půdu na březích Černého moře, či zda šlo ještě o nějakou jinou podobnou událost, se s jistotou už zřejmě nedozvíme.
Víme však, že biblický příběh o potopě byl patrně převzatý ze sumerských legend. Záznam o apokalypse v podobě velké vody totiž najdeme už na unikátních sumerských tabulkách z doby 3000 let před Kristem.
A co víc, v blízkosti dávného sumerského města Ur na území dnešního Iráku byly nalezeny pozůstatky dvou rozdílných civilizací ležící ve vrstvách, které od sebe dělila několikametrová vrstva jílu nanesená patrně vodou.
Tajemná Noemova archa
Pokud tedy přistoupíme na fakt, že se nějaká obří potopa kdysi opravdu odehrála, jak si potom vyložíme celý ten příběh s Noem a jeho archou určenou k záchraně zvířat? Pátrání po Noemově arše je dnes jeden z největších úkolů tzv. biblické archeologie.
Vůbec nejčastěji se zbytky obřího plavidla hledají v blízkosti turecké hory Ararat, kde měl Noe dle Bible přistát. Navzdory některým ohlášeným nálezům se však nikdy nepotvrdilo, že by se opravdu podařilo bájnou loď najít.
Znamená to, že je tento příběh jen mýtem? Možná nikoliv. Dle jedné teorie mohl být inspirací nějaký rybář, který záplavy přežil právě na své velké lodi.
Pocházet mohl například z vesnice, jejíž pozůstatky našel na dně Černého moře před časem americký archeolog Frederik T. Herberr.