Domů     Jak skutečně žili lovci mamutů?
Jak skutečně žili lovci mamutů?
19.5.2018

Proslulá kniha Eduarda Štorcha líčí lovce mamutů jako srstí porostlé primitivní divochy, kteří se dorozumívali skřeky a posunky. Byli ale takoví doopravdy? Co o nich víme dnes? 

Asi vás překvapí, že lovci mamutů ve skutečnosti vypadali docela „moderně“, jako dnešní lidé. Velmi krásně a nápaditě se odívali a zdobili.

Kožené oděvy si pošívali korálky a ulitami (na jednom oděvu jich mohlo být i několik tisíc) nebo je zdobili dekorativními pásky, řemínky nebo kožešinou. I jejich účesy byly velmi rozmanité. Dokládají to sošky, které se z té doby dochovaly.

Mají totiž často copy nebo jednoduché či složitěji zapletené drdoly. Někdy mají zase krátký sestřih nebo dlouhé vlnité vlasy.

Kde lovci mamutů žili?

Legendární lovci mamutů žili před 27 000 až 23 000 lety, a to na území dnešní moravské Pálavy, Polska a severního Rakouska. Skutečným centrem této kultury byla přitom Morava.

Do dalších oblastí (včetně české kotliny) se začali přemisťovat až ve chvíli, kdy se na Moravě kvůli ochlazení klimatu už nemohli všichni uživit.

A tak mezi nejvýznamnější archeologické lokality dokládající tuto kulturu dnes patří Dolní Věstonice (odkud pochází slavná Věstonická venuše), Předmostí u Přerova a Pavlov, který dal i této pravěké kultuře název („pavlovien“).

Mluvili a vypadali jako my

Proč o nich tedy Eduard Štorch psal jako o primitivních divoších? „Badatelé si je před sto lety představovali jako zatím ne zcela hotové lidi, kteří neuměli ani pořádně mluvit, a tak se dorozumívali hlavně skřeky a posunky.

Na základě poznatků etnografie a studia života přírodních národů dnes víme, že to tak nemohlo být,“ říká archeolog Petr Šída. „Vzhledem k tomu, jak byla bohatá jejich hmotná kultura, ta duchovní musela být ještě bohatší.

To znamená, že tehdejší lidé určitě mluvili a vypadali stejně jako my, jen neměli takové technické prostředky.“

Lovci mamutů měli složitou duchovní kulturu.
Lovci mamutů měli složitou duchovní kulturu.

Nejlepší lovci na světě

Z nálezů koster v Dolních Věstonicích nebo Předmostí je patrné, že tehdejší muži dorůstali do výšky 180 centimetrů, takže to byli chlapi jako hory. Navíc podle všeho byli jedněmi z nejlepších lovců na světě.

Jejich zuby totiž prozrazují, že nikdy netrpěli hladem. Vyráběli si i velmi účinné a spolehlivé zbraně, jejichž konstrukce navíc prozrazují velkou řemeslnou zručnost.

Dokázali například chemicky změkčit a narovnat mamutí kel a vyrobit z něj kopí dlouhé dva metry. Zároveň museli být úspěšnými stopaři – museli umět zvíře vypátrat a přiblížit se k němu na minimální vzdálenost.

A pak už jen stačilo vystřelit šíp s pilkovitým hrotem. Je třeba dodat, že takto byla ale lovena menší a středně velká zvířata, jako jsou zajíci, polární lišky nebo vlci.

Na ulovení větších zvířat, jako jelenů, sobů, bizonů a mamutů, se používaly hroty ze slonoviny či z kamene.

Lovci museli být úspěšnými stopaři a přiblížit se k němu na minimální vzdálenost.
Lovci museli být úspěšnými stopaři a přiblížit se k němu na minimální vzdálenost.

Mamutí mládě má jemné masíčko

To, co pavlovienci lovili často, byli mamuti. Ale pozor! Dospělého jedince zdolávali jen vzácně, raději měli mamutí mláďata. Jednak bylo snazší a méně nebezpečné je zabít, jednak jejich maso bylo daleko jemnější a měkčí. A i přes menší vzrůst mláďat ho byl vždy dostatek!

Jako rána střelnou zbraní

Na lov mamutů si pak lidé vyráběli speciální zbraně – kopí s dlouhým a v průřezu kulatým hrotem. Takový hrot totiž pronikl hluboko do těla zvířete, a jak těžká násada zbraně klesala k zemi, hrot zvířeti vážně potrhal vnitřní orgány.

Ačkoli byl tedy průnik zbraně do těla velmi úzký, způsobil rozsáhlá zranění (podobná těm, jaká dokáže způsobit střelná zbraň), a zvíře tak vykrvácelo a zahynulo velice rychle. (Poznámka:

Tento způsob lovu však pavlovienci nevynalezli, praktikoval se již půl milionu let.)

Lovci mamutů, nebo zajíců?

Uloveného mamuta pak lovci dokázali využít stoprocentně. Zvlášť kly byly vhodným materiálem pro zhotovování sošek, ozdob a nejrůznějších nástrojů. Z tohoto materiálu se dochovaly i jehly, kuchyňské náčiní, zbraně či kolíky.

Na druhou stranu archeologové podle kosterních pozůstatků zjistili, že pavlovienci vůbec nejčastěji lovili malá zvířata, jako zajíce a lišky. Proto se jim v odborných kruzích někdy říká i „lovci zajíců“.

Jak bydleli

Z gravettienu, období kultury pavlovských lovců, se dochovala veliká sídliště, třeba stopy po několika chatách, které zřejmě vytvářely tábor. Chaty měly průměr kolem pěti metrů a žilo v nich asi 3–10 lidí.

Počítáme-li, že v jednom táboře mohlo takových chat být i deset, dostáváme se ke zjištění, takto pohromadě mohla žít až stovka lidí.

Dále je zajímavé, že i když nás od nich dělí asi 25 000 let, v davu lidí bychom si jich v dnešním oblečení pravděpodobně ani nevšimli. Jak dokládají kosterní nálezy, jejich tělesné proporce byly velice blízké těm našim.

Ještě přesnější představu pak máme o tom, jak se oblékali (z dochovaných sošek, portrétů apod.). Představa, že chodili odění velmi spoře, je přitom zcela mylná.

Vždyť oděv musel v první řadě plnit ryze praktickou funkci, tedy chránit svého nositele před krutým pravěkým podnebím! A o tom, že měl i svou estetickou funkci, jsme podrobně psali již výše.

Po lovcích se zachovalo mnoho nejrůznějších předmětů.
Po lovcích se zachovalo mnoho nejrůznějších předmětů.

Divoši, nebo inteligenti?

Lovci v románu Eduarda Štorcha mají problém mluvit i počítat. Jejich rozhovory večer končí, protože kvůli tmě již nevidí posunky toho druhého. Neumějí ani rozdělat oheň. Tyto představy jsou dnes již překonány.

Je téměř jisté, že kolem táborových ohňů muselo být každý večer velmi živo. A i když Štorch nechává své lovce bojovat s nepřátelskými skupinami, my tyto vzájemné konflikty nepředpokládáme. Při tehdejší hustotě populace by totiž byly zbytečné. Lovci byli tehdy spíše rádi, když potkali někoho, s kým si mohou popovídat.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
reklama
zajímavosti
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
Mount Rushmore: Svatyně demokracie v černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz