Domů     Jak se znovu vyspat do růžova
Jak se znovu vyspat do růžova
4.1.2023

Nespavost, poruchy spánku, časté probouzení, neschopnost usnutí – problémy, které někdy přepadnou každého z nás. Pokud se s nimi potýkáte pravidelně, jejich řešení rozhodně neodkládejte.

Pravidelný spánek a dostatečný odpočinek je totiž jedním z mnoha klíčů vedoucích k harmonickému zdraví.

Pravidla hygieny nám vštěpují rodiče, blízcí a později třeba učitelé ve školce. Jak je to ale s pravidly spánkové hygieny? O nich se často mlčí, jako kdyby ani neexistovala. V současné době plné nejnovějších technologií jde přitom o otázku na výsost aktuální!

Naštěstí se povědomí o tom, že by lidé před spaním měli dodržet jistá pravidla, která je k poklidnému spánku dovedou, pomalu, ale jistě rozšiřuje.

Zlatá pravidla pro spánek

Stále však existují ti z nás, kteří raději sáhnou po nějakém tom hypnotiku. Prášky na spaní by přitom neměly být samozřejmostí. Jejich pravidelné užívání navíc jejich účinek snižuje. Vyzkoušejte proto nejprve základní pravidla spánkové hygieny.

Předně si večeři neplánujte později než tři hodiny před ulehnutím do postele. Rozhodně zapomeňte na alkoholické a kofeinové nápoje před spaním, jež vám údajně pomohou usnout. Ano, s usnutím vám sice můžou pomoci, váš spánek bude ale o poznání nekvalitnější.

Než zhasnete lampičky a zatáhnete rolety, ubezpečte se, že v místnosti na spaní nejsou žádné rušivé předměty z oblasti každodenní elektroniky.

Mobilní telefon u postele nemá co dělat, stejně tak zaklapnutý notebook nebo nevypnutá televize. Modré světlo počítačů narušuje celkový biorytmus člověka.

Pro příjemné usínání je důležité i správné prostředí. FOTO: shutterstock
Pro příjemné usínání je důležité i správné prostředí. FOTO: shutterstock

Vyberte si příjemnou rutinu

Nezapomeňte chodit spát přibližně ve stejnou dobu a používáte-li budík, nastavte si jej tak, abyste každý den v přibližně stejnou dobu také vstávali.

Dospělým se doporučuje zhruba 7 až 8 hodin spánku, tento čas ale neberte jako železné pravidlo, každému vyhovuje trochu jiná délka spánku, důležité nicméně je, aby byla ideálně každý den zhruba stejná. Mnohým pomáhá v usínání nějaký oblíbený rituál.

Někomu pomůže přečíst si pár stránek z knížky, jinému chvilka s relaxační hudbou nebo třeba masáž od partnera. Obecně se spíše doporučují činnosti, které nevyžadují přílišnou aktivitu mozku.

Náročný dokumentární film či učení se na těžkou zkoušku tak rozhodně nejsou tím pravým a žádoucím rituálem. Po převlečení do pyžama místnost, kde budete usínat, řádně vyvětrejte. Podceňovat se nevyplatí ani pořádné zatemnění místnosti.

Například pouliční světlo prosvítající přes špatně zastíněné okno dokáže citlivějším jedincům pořádně znepříjemnit noc.

Čtení před spaním může uklidnit, ale také vyvolat potíže s usínáním. FOTO: shutterstock
Čtení před spaním může uklidnit, ale také vyvolat potíže s usínáním. FOTO: shutterstock

Povrchy a materiály

Neopomenutelnou roli ve vašem spánku hraje samozřejmě povrch, na kterém usínáte. Kvalitní matrace je skutečně základem dobrého spánku, a proto se vyplatí investovat do pořízení kvalitní, zdravotní matrace, včetně pohodlného polštáře.

Důležitý je i výběr pokrývky, která by neměla být stejná v zimním a v letním období. Spánek vám výrazně zkomplikuje dlouhodobý i nárazový intenzivní stres, nedostatek pohybu a sedavý či spíše lehavý způsob trávení dne.

Fyzická aktivita během dne je ostatně velmi důležitá, chybu však uděláte, pokud si půjdete například hodinu před spaním zaběhat nebo se dvě hodiny před spaním vrhnete na intenzivní posilování.

Nežádoucí spojení s obezitou

Ať už je důvodem toho, že nemůžete zabrat, cokoli, s nedostatkem spánku souvisí řada komplikací. Lékaři například potvrzují souvislost mezi nedostatkem spánku a obezitou. Dlouhodobé ponocování znamená narušení hormonální rovnováhy.

Hladina grelinu, hormonu zodpovídajícího za zvyšování chuti k jídlu, může během probdělých nocí stoupnout, a to o 15 až 28 procent. Zároveň v těle klesá množství leptinu, jenž vám dává signál, že máte jídla už dost.

Proto se často stává, že v nočních hodinách dostanete chuť na něco sladkého. Pokud se tak stane – vydržte to. Zabojujte se svou vůlí a k ledničce se vůbec nevydávejte.

Nebojte se spánkové laboratoře

Podle délky trvání problémů se spánkem lékařská obec rozlišuje několik typů nespavosti, neboli insomnie.

Máte-li pocit, že se vás problém týká a nedokážete ho sami řešit, můžete navštívit odborníky ve spánkových laboratořích, jež jsou dnes součástí většiny větších nemocnic.

Ty oceníte zejména v případech, kdy máte pocit, že jste celou noc spali, ale vstáváte naprosto rozlámaní a unavení. Laboratoře také řeší dýchací potíže související se spánkem, které zpravidla ohlašuje úporné nekončící chrápání.

Kromě toho existuje i řada přírodních „medikamentů“, jež by vám s odchodem do říše snů měly účinně pomoci.

Spánková laboratoř pomůže s poruchami dýchání. FOTO: shutterstock
Spánková laboratoř pomůže s poruchami dýchání. FOTO: shutterstock

Nejosvědčenější přírodní léčitelé 

O kozlíku lékařském v souvislosti se spánkem slyšel snad každý. Valeriánské kapky vyráběné z kozlíku ordinovali lékaři nervózním a rozrušeným dámám třeba už ve viktoriánské Anglii. Kozlík opravdu uklidňuje nervy, což se promítá i do kvality spánku.

Díky němu usnete rychleji a budete spát déle. Kyselina valerenová obsažená v kozlíku totiž ovlivňuje metabolismus kyseliny aminomáselné zodpovídající za navození spánku. K dostání jsou kozlíkové kapky, tabletky, tinktury i čaje.

Třezalka i na pocuchané nervy

Třezalka tečkovaná patří mezi osvědčená přírodní antidepresiva a umí si snadno poradit i s nespavostí. Háček tkví v tom, že tuto bylinku není vhodné kombinovat s antidepresivy naordinovanými od lékaře, a nejenom s nimi.

Po třezalce tak sáhněte jako po alternativě, jež nebudete kombinovat ani s hypnotiky. Pozor také na kombinaci třezalky s hormonální antikoncepcí.

Ženy, které nechtějí otěhotnět, by měly raději zvolit jinou léčbu nespavosti, protože třezalka snižuje účinky antikoncepce.

Levandule, aromalampy a… pivo!

Mateřídouška hodí vaši duši do pohody. Ano, kromě čaje vyzkoušejte také mateřídouškový olej. Pár kapiček přidejte do koupele nebo do aromalampy. Její vůně vás zklidní a vy zapomenete na všechny strasti celého dne.

Podobně je na tom i levandule, jež uvolňuje nervový systém a napětí a pomáhá snížit hladinu stresových hormonů. Jestliže tak za nespavostí stojí stres, s levandulí máte vyhráno.

Můžete vyzkoušet i vnitřně podávaný nálev z levandule, ale skvělým způsobem, jak vytvořit pohodu před spaním, je levandulová koupel. A na závěr dobrá zpráva pro milovníky zlatavého moku.

Pivo obsahuje chmel otáčivý, který patří mezi byliny, jež dokážou navodit v těle příjemné uklidnění a proměnit ho ve spánek. Stojí za tím vysoký obsah hořčinů, které zklidňují nervozitu a podráždění, a flavonoidů účinkujících jako sedativa. Naše babičky radí půllitr piva ohřát a osladit lžící medu a pak vypít.

Foto: shutterstock
Související články
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se