Domů     Jak se zakládá kolos animovaného filmu Warner Bros?
Jak se zakládá kolos animovaného filmu Warner Bros?
29.1.2020

Warner Bros, jedno ze studií takzvané velké hollywoodské šestky, začíná také jako „kino za niklák“. V současné době je jedním z největších konkurentů nově vzniklého „disneyfoxovského“ giganta. Zakládají ho čtyři chudí bratři.

Jejich budoucí rodiny už se termínem klan označit rozhodně dají, protože geny a jména svých otců a dědů rozhodně nezapřou. Syn nejmladšího a nejdrzejšího z bratrů se věnoval televizní tvorbě, vnučka dalšího z bratrů o nich natočila životopisný dokument.

Zakladatelé jedné z dnešních největších filmových společností se narodí jako synové chudé rodiny polských Židů.

Jmenují se Hirsh (1881–1958), Abraham (1884–1967), Samuel (1887–1927) a Jacob (1892–1978) Wonsalovi.

Tatínek se živí ševcovinou, matka se má co otáčet, aby zvládla výchovu svých divokých chlapců. Rodina v Polsku zažije pogromy, a to, společně s neutěšenou finanční situací, ji donutí k opuštění rodné země.

Albert (Abraham) Warner
Albert (Abraham) Warner

Nákup kina

Po emigraci do Kanady všichni nakonec zakotví ve městě Youngstown v Ohiu a přijímají poameričtělá jména a příjmení Warner. Sam (Samuel) a Albert (Abraham) Warnerovi podnikají už od útlého mládí.

Jejich první divadlo zkrachuje hned po první sezoně, což je však neodradí. Zavětří velkou šanci jinde, a sice ve filmu.

Bratři, nyní už i s Harrym a podporou nejmladšího nezletilého Jacka (Jacoba, jediný ze synů, který se nenarodil v Polsku, ale v Kanadě), založí nickelodeon a zažívají úspěch s westernem Velká vlaková loupež.

Ikonický záběr na konci dvanáctiminutového filmu se střelbou proti divákům je něco, co do té doby nikdo neviděl.  V roce 1906 už bratři koupí svůj vlastní biograf a rozdělí si v něm role.

„Malý“, v té době čtrnáctiletý, Jack hraje doslova druhé housle spolu se sestrou, protože se k podniku může připojit pouze o víkendu jako muzikant. Kino je úspěšné a bratři začnou skupovat další a další.

Vychytralý králík Bugs Bunny je jednou z ikon filmové společnosti.
Vychytralý králík Bugs Bunny je jednou z ikon filmové společnosti.

Kdo by chtěl poslouchat, co herci říkají?

Jenže pak se spolu s jinými filmaři a majiteli promítacích zařízení dostane do sporu sám Thomas Alva Edison (1847–1931), který tvrdí, že patent na kinematograf patří jemu, a soudy a policie stojí na jeho straně.

Mnoho filmařů před jeho dlouhými prsty prchne do Kalifornie a bratři Warnerovi nejsou výjimkou. Později se dokonce rozdělí a založí v různých městech distribuční společnosti, jejich síla tak nadále roste.

Body získávají i za to, že už od první světové války se nebojí válečných a politických témat – velkého ocenění se dočká například válečný film My four years in Germany (Má čtyři léta v Německu), který režíruje William Night, pozdější režisér v další gigantické americké filmové společnosti Metro-Goldwyn-Mayer.

Jeho úspěch znamená pro bratry šanci v Hollywoodu, a tak v dubnu roku 1923 vzniká Warner Brothers Pictures, později Warner Bros. Ředitelem se stane nejstarší bratr Harry.

Společnost v jednu chvíli zachrání Samuel, který Harryho přesvědčí, že je potřeba investovat do zvukového filmu. „Kdo by sakra chtěl poslouchat, co herci říkají?“ zapíše se nesmrtelným citátem Harry do dějin, ale naštěstí svolí.

Všichni bratři u jednoho stolu v roce 1926 (zleva): Sam, Harry, Jack a Albert.
Všichni bratři u jednoho stolu v roce 1926 (zleva): Sam, Harry, Jack a Albert.

Stínu smrti se bratři už nezbaví

Jenže Samuel bohužel předčasně skoná ve věku 40 let, pouhý den před premiérou Jazzového zpěváka, filmu, který přinese studiu věčnou slávu a dostatek peněz.

Stín nečekané smrti na banální zápal plic ovšem mezi bratry už zůstane a od té doby se věci vyvíjejí špatným směrem. Nejmladší bratr Jack se stane novým ředitelem a sláva mu až moc stoupne do hlavy. Je krutý, nekompromisní a mezi bratry zasévá spory.

Firma však vzkvétá a získává celebrity. Bratři vystoupí i proti nacistické zvůli, což se projeví mimo jiné natočením snímků Veřejný nepřítel nebo Casablanca.

Zpočátku si od zastánců amerického izolacionismu a příznivců hnutí America first vyslouží výtky za poškozování mezinárodních vztahů, později jsou ale oceněni. Chystá se ale veliká zrada mezi samotnými bratry…

Hollywoodská filmová studia v roce 1922.
Hollywoodská filmová studia v roce 1922.

Příbuzné si člověk nevybírá

Jack lstí získá majoritní podíl ve společnosti a ostatní bratry v podstatě vyšachuje ze hry. S Harrym to otřese natolik, že se svým bratrem již nikdy nechce mluvit.

Společnost nicméně stále prosperuje. Jack Warner Junior (1916–1995), Jackův jediný syn, je po válce jmenován vedoucím televizního studia, protože televize hraje v byznysu čím dál větší roli.

Přicházejí také kreslené filmy, ty už pod hlavičkou Warner Bros. Jednou z prvních slavných postaviček je legendární králík Bugs Bunny.

Ještě v 60. letech, kdy přicházejí úspěchy, například film My Fair Lady s okouzlující Audrey Hepburnovou (1929–1993), Jack firmu vede. Teprve v roce 1966 prodává své akcie Kanaďanům a o pár let později se vzdaluje od dění ve společnosti. Koncern stejně jako v případě 20th Century Fox nese stále jméno rodiny Warnerů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Tereza Meravá. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h