Domů     Jak se zakládá kolos animovaného filmu Warner Bros?
Jak se zakládá kolos animovaného filmu Warner Bros?
29.1.2020

Warner Bros, jedno ze studií takzvané velké hollywoodské šestky, začíná také jako „kino za niklák“. V současné době je jedním z největších konkurentů nově vzniklého „disneyfoxovského“ giganta. Zakládají ho čtyři chudí bratři.

Jejich budoucí rodiny už se termínem klan označit rozhodně dají, protože geny a jména svých otců a dědů rozhodně nezapřou. Syn nejmladšího a nejdrzejšího z bratrů se věnoval televizní tvorbě, vnučka dalšího z bratrů o nich natočila životopisný dokument.

Zakladatelé jedné z dnešních největších filmových společností se narodí jako synové chudé rodiny polských Židů.

Jmenují se Hirsh (1881–1958), Abraham (1884–1967), Samuel (1887–1927) a Jacob (1892–1978) Wonsalovi.

Tatínek se živí ševcovinou, matka se má co otáčet, aby zvládla výchovu svých divokých chlapců. Rodina v Polsku zažije pogromy, a to, společně s neutěšenou finanční situací, ji donutí k opuštění rodné země.

Albert (Abraham) Warner
Albert (Abraham) Warner

Nákup kina

Po emigraci do Kanady všichni nakonec zakotví ve městě Youngstown v Ohiu a přijímají poameričtělá jména a příjmení Warner. Sam (Samuel) a Albert (Abraham) Warnerovi podnikají už od útlého mládí.

Jejich první divadlo zkrachuje hned po první sezoně, což je však neodradí. Zavětří velkou šanci jinde, a sice ve filmu.

Bratři, nyní už i s Harrym a podporou nejmladšího nezletilého Jacka (Jacoba, jediný ze synů, který se nenarodil v Polsku, ale v Kanadě), založí nickelodeon a zažívají úspěch s westernem Velká vlaková loupež.

Ikonický záběr na konci dvanáctiminutového filmu se střelbou proti divákům je něco, co do té doby nikdo neviděl.  V roce 1906 už bratři koupí svůj vlastní biograf a rozdělí si v něm role.

„Malý“, v té době čtrnáctiletý, Jack hraje doslova druhé housle spolu se sestrou, protože se k podniku může připojit pouze o víkendu jako muzikant. Kino je úspěšné a bratři začnou skupovat další a další.

Vychytralý králík Bugs Bunny je jednou z ikon filmové společnosti.
Vychytralý králík Bugs Bunny je jednou z ikon filmové společnosti.

Kdo by chtěl poslouchat, co herci říkají?

Jenže pak se spolu s jinými filmaři a majiteli promítacích zařízení dostane do sporu sám Thomas Alva Edison (1847–1931), který tvrdí, že patent na kinematograf patří jemu, a soudy a policie stojí na jeho straně.

Mnoho filmařů před jeho dlouhými prsty prchne do Kalifornie a bratři Warnerovi nejsou výjimkou. Později se dokonce rozdělí a založí v různých městech distribuční společnosti, jejich síla tak nadále roste.

Body získávají i za to, že už od první světové války se nebojí válečných a politických témat – velkého ocenění se dočká například válečný film My four years in Germany (Má čtyři léta v Německu), který režíruje William Night, pozdější režisér v další gigantické americké filmové společnosti Metro-Goldwyn-Mayer.

Jeho úspěch znamená pro bratry šanci v Hollywoodu, a tak v dubnu roku 1923 vzniká Warner Brothers Pictures, později Warner Bros. Ředitelem se stane nejstarší bratr Harry.

Společnost v jednu chvíli zachrání Samuel, který Harryho přesvědčí, že je potřeba investovat do zvukového filmu. „Kdo by sakra chtěl poslouchat, co herci říkají?“ zapíše se nesmrtelným citátem Harry do dějin, ale naštěstí svolí.

Všichni bratři u jednoho stolu v roce 1926 (zleva): Sam, Harry, Jack a Albert.
Všichni bratři u jednoho stolu v roce 1926 (zleva): Sam, Harry, Jack a Albert.

Stínu smrti se bratři už nezbaví

Jenže Samuel bohužel předčasně skoná ve věku 40 let, pouhý den před premiérou Jazzového zpěváka, filmu, který přinese studiu věčnou slávu a dostatek peněz.

Stín nečekané smrti na banální zápal plic ovšem mezi bratry už zůstane a od té doby se věci vyvíjejí špatným směrem. Nejmladší bratr Jack se stane novým ředitelem a sláva mu až moc stoupne do hlavy. Je krutý, nekompromisní a mezi bratry zasévá spory.

Firma však vzkvétá a získává celebrity. Bratři vystoupí i proti nacistické zvůli, což se projeví mimo jiné natočením snímků Veřejný nepřítel nebo Casablanca.

Zpočátku si od zastánců amerického izolacionismu a příznivců hnutí America first vyslouží výtky za poškozování mezinárodních vztahů, později jsou ale oceněni. Chystá se ale veliká zrada mezi samotnými bratry…

Hollywoodská filmová studia v roce 1922.
Hollywoodská filmová studia v roce 1922.

Příbuzné si člověk nevybírá

Jack lstí získá majoritní podíl ve společnosti a ostatní bratry v podstatě vyšachuje ze hry. S Harrym to otřese natolik, že se svým bratrem již nikdy nechce mluvit.

Společnost nicméně stále prosperuje. Jack Warner Junior (1916–1995), Jackův jediný syn, je po válce jmenován vedoucím televizního studia, protože televize hraje v byznysu čím dál větší roli.

Přicházejí také kreslené filmy, ty už pod hlavičkou Warner Bros. Jednou z prvních slavných postaviček je legendární králík Bugs Bunny.

Ještě v 60. letech, kdy přicházejí úspěchy, například film My Fair Lady s okouzlující Audrey Hepburnovou (1929–1993), Jack firmu vede. Teprve v roce 1966 prodává své akcie Kanaďanům a o pár let později se vzdaluje od dění ve společnosti. Koncern stejně jako v případě 20th Century Fox nese stále jméno rodiny Warnerů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Tereza Meravá. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml