Domů     Jak se měnil v průběhu let vesmírný skafandr?
Jak se měnil v průběhu let vesmírný skafandr?
20.1.2021

Když se řekne kosmonaut, každý si představí člověka oděného do nafouknutého ochranného obleku s jakousi bublinou kolem hlavy. Skafandr se zkrátka stal jedním ze symbolů kosmonautiky. Jak se měnil jeho vzhled?

První skafandry pro Američany vyrobila v roce 1959 společnost B. F. Goodrich Company. Šlo o modernizovanou verzi výškových přetlakových obleků, které firma již produkovala pro námořní letectvo.

Skafandry byly připravovány každému přesně na míru, aby v kabině rakety zabíraly co nejméně místa. Astronauti tak nesměli přibrat, jinak by se do nich nenasoukali.

Jako první si ochranný oblek oblékl Alan Shepard (1923–1998), který 5. května 1961 uskutečnil první americký vesmírný let, byť ještě bez obletu Země.

A kam se mám vymočit?

Hned se ukázal významný nedostatek tohoto skafandru, neměl totiž žádné zařízení pro vykonání fyziologických potřeb kosmonauta. Počítalo se totiž s tím, že stráví ve vesmíru jen čtvrthodinu.

I když byl Shepard ve stavu beztíže jen čtyři minuty, předstartovní přípravy se protáhly na osm hodin. Jeho následovník, Gus Grissom, následně dostal gumovou plenu.

Teprve John Glenn (1921–2016), první Američan na oběžné dráze, měl k dispozici plnohodnotné zařízení pro sběr moči.

Plnohodnotný skafandr měl teprve John Glenn.
Plnohodnotný skafandr měl teprve John Glenn.

Potřebuje vůbec Gagarin skafandr?

V Sovětském svazu padla jako na dodavatele skafandru pro program Vostok volba na závod č. 918, později známý jako „Zvezda“.

Ten se už od roku 1952 věnoval konstrukci přetlakových obleků pro letectvo a vytvořil i kontejner pro prvního živého tvora na orbitě, fenku Lajku.

Na rozdíl od Američanů však považovali Sověti skafandr za zbytečnou věc, protože se domnívali, že pravděpodobnost ztráty tlaku v lodi byla velmi nízká.

Byl to „velký konstruktér“ ruského vesmírného programu, Sergej Koroljov (1907–1966), který na použití skafandrů přesto trval.

Počurané kolo pro štěstí

Sovětští konstruktéři se potýkali s problémy, protože na vývoj skafandru měli pouhé čtyři měsíce.

Nakonec se s úkolem poprali se ctí a do konce roku 1960 zhotovili 8 kusů skafandru SK-1. Právě v tomto obleku vyletěl Jurij Gagarin (1934–1968) dne 12. dubna 1961 do kosmu.

Aby se vyhnul starostem s močením ve vesmíru, vymočil se cestou k raketě na zadní kolo autobusu, který ho tam vezl. Tento rituál pro štěstí pak používaly i další posádky vesmírných letů.

Ale již na tomto skafandru byl v rozkroku minirukáv se zašněrovaným koncem, který bylo možné využít při „volání přírody“.

Rozdíl mezi Glennovým a Gararinovým oblekem.
Rozdíl mezi Glennovým a Gararinovým oblekem.

Pohodlné, ale ne na moc dlouho

V USA navázal na program Mercury program Gemini. Skafandry pro tuto misi, jež měla vynést do vesmíru dvoučlennou posádku, vytvořila společnost David Clark. Jejich výhodou byl „link net“, vrstva zabraňující bobtnání skafandru.

Šlo o speciální síťovanou tkaninu, která zajišťovala stejný tvar skafandru před natlakováním i po něm. Při krátkých letech se osvědčily na výbornou, ale při delších skýtaly jisté nepohodlí.

Když ovšem NASA začala plánovat výstupy do volného vesmíru (EVA), ukázalo se, že zde už tyto obleky neobstojí.

Když Američané dva, my hned tři

Rozhodnutí Američanů vypustit do vesmíru loď Gemini s dvoučlennou posádkou nutila ke změnám i Sověty. Koroljov tak dostal od sovětského vůdce Chruščova (1894–1971) příkaz přestavět jednomístnou kabinu Vostoku na Voschod, určený pro tříčlennou posádku.

Vybavení kabiny se muselo osekat na minimum, a to včetně skafandrů. Dne 12. října 1964 tak do kosmu odstartovala loď Voschod-1, ve které seděli tři kosmonauti, oblečení pouze ve vlněných kalhotách a bundách. Mise překvapivě dopadla úspěšně, risk to však byl značný.

Skafandry v sobě měli síťovinu, která zabraňovala bobtnání.
Skafandry v sobě měli síťovinu, která zabraňovala bobtnání.

Přidejte k orlovi batoh s kyslíkem

Dalším cílem, který si obě soupeřící země vytyčily, byl výstup do volného prostoru (EVA). Kvůli úspoře místa v kabině se nový skafandr, pojmenovaný Berkut neboli orel skalní, vydal cestou měkké konstrukce.

Aby mohl být zajišťován přísun kyslíku po delší dobu, byl k němu přidán batoh, obsahující tři dvoulitrové láhve kyslíku. S tímto vybavením se do kosmu 18. března 1965 vydala loď Voschod-2. Posádku tvořili Pavel Běljajev a Alexej Leonov.

Jeho skafandr se při výstupu do vesmíru vinou natlakování mírně nafoukl a proměnil doslova v beton. Při návratu do lodi pak Leonov zjistil, že se zpět do přetlakové komory zkrátka nevejde.

Horké chvilky v mrazivém kosmu

Začal bojovat o holý život. Snížil tlak na nouzových 270 hPa, což odpovídá nadmořské výšce 10 000 metrů. Tím snížil tuhost obleku a do komory se dostal, ale hlavou napřed. Musel tak udělat kotrmelec, aby zaujal správnou polohu pro návrat do lodi.

Při něm se v užší části komory zasekl, nakonec se mu však manévr podařilo dokončit. Mimo loď strávil 23 minut, z toho 12 ve volném prostoru. Problémovým se ukázalo rovněž chlazení skafandru, Leonov se během vycházky přehříval a hrozil mu kolaps.

Oblek byl vyrobený z měkkého materiálu. Měl k sobě přidělané kyslíkové lahve.
Oblek byl vyrobený z měkkého materiálu. Měl k sobě přidělané kyslíkové lahve.

Nikdy nepoužitý skafandr

Pro cesty na Měsíc byl pak závodem Zvezda v roce 1967 navržen skafandr Krečet, do něhož kosmonauti vstupovali jako do skříně poklopem vzadu, který pak za sebou zavřeli pákou. Vážil 90 kg a mohl fungovat až 10 hodin.

Jako první měl tento skafandr tvrdý trup a měkké „končetiny“, což se osvědčilo i pro další obleky. Krečet však nikdy nebyl použit pro žádnou vesmírnou misi.

Spojení umožní jestřáb!

V 60. letech začal Sergej Koroljov rozpracovávat ideu spojení dvou lodí na oběžné dráze. Pro tyto účely byl vyvinut zcela nový skafandr, jenž získal označení Jastreb neboli jestřáb. Měl umožnit až dvouhodinovou práci kosmonauta ve volném vesmíru.

Tvůrci ze závodu Zvezda se nakonec rozhodli pro regenerativní koncept ventilace, kdy se vydechovaný vzduch po vyčištění znovu vracel do oběhu. Tento princip se u skafandrů využívá i dnes.

Jestrab byl navržen i do volného vesmíru.
Jestrab byl navržen i do volného vesmíru.

První oběť a následný úspěch

Systém podpory života byl vtěsnán do batohu o váze 31,5 kg, který se umisťoval na nohy. S tímto skafandrem vyletěl na lodi Sojuz-1 do kosmu Vladimir Komarov.

Jeho let však skončil tragicky, se Sojuzem-2 se nespojil a při návratu na Zemi se zamotaly brzdicí padáky a kosmonaut se pádem na zem zabil.

Úspěšný výstup do volného vesmíru a spojení lodí na orbitě se pak podařilo až posádkám lodí Sojuz-4 a Sojuz-5. Skafandry Jastreb se tak sice dočkaly svého ostrého nasazení, ale zároveň se ukázaly být slepou uličkou vývoje a byly nahrazeny modernějšími typy.

Hvězdný skafandr přistál na Měsíci

Od roku 1961 se Američané soustředili na program Apollo, který měl dostat člověka na Měsíc. Po požáru lodi Apollo 1 byl u skafandrů kladen důraz na nehořlavost.

Díky tomu vznikl skafandr typu A7L, který používaly posádky Apolla 7 až 14, tedy i Neil Armstrong (1930–2012) a Buzz Aldrin (*1930). Zároveň se skafandrem byl vyvíjen i přenosný systém na podporu života (přezdívaný batoh), který fungoval až šest hodin.

Pro krátké pobyty ve volném vesmíru (EVA) u misí Apollo 15 až 17 a na kosmické stanici Skylab vznikla vylepšená verze skafandru A7LB. Ta měla místo batohu speciální sestavu u pasu astronauta.

Skafandry pro program Apollo byly nehořlavé.
Skafandry pro program Apollo byly nehořlavé.

Sověti na Měsíc nedorazili

Sovětský lunární program odstartoval pozdě a potýkal se s řadou značných problémů včetně nedostatku financí. Nadobro jej však pohřbil až úspěch amerického Apolla.

Sověti ve snaze dobýt Měsíc vyvíjeli již zmíněný skafandr Krečet a souběžně s ním i oblek Orlan neboli mořský orel, ale jejich vývoj byl v roce 1974 ukončen.

Osud Orlanu však ještě nebyl zpečetěn, podnik Zvezda jej upravil pro využití na stanici Saljut pro práci ve volném vesmíru, model dostal jméno Orlan-D.

Orel pro Světlanu

V něm roku 1984 vystoupila jako první žena do volného prostoru kosmonautka Světlana Savická (*1948). Následně vznikly další modifikace Orlanů, které byly využívány i na stanici Mir, a to až do konce její provozní životnosti.

Od roku 2017 se nejnovější model Orlan-MKS používá na ISS. Kopií Orlanů vznikly i skafandry pro čínské kosmonauty. Pouze pro vnitřní použití byly roku 1973 vytvořeny měkké záchranné skafandry Sokol. Ty se užívají dodnes.

V Orlanovi vstoupila do vesmíru kosmonautka Světlana Savická.
V Orlanovi vstoupila do vesmíru kosmonautka Světlana Savická.

Podívá se EMU na Měsíc?

I NASA řešila obleky pro pohyb ve volném vesmíru. Nakonec byl roku 1981 představen EMU (Extravehicular Mobility Unit), dvoudílný polotuhý nezávislý skafandr pro krátký pobyt ve volném vesmíru.

Používají se od roku 1982, dnes na ISS. Celkem bylo vyrobeno osmnáct těchto obleků.

Pro program Artemis, v jehož rámci má do roku 2024 přistát „první žena a další muž“ na Měsíci se počítá s vylepšenou verzí xEMU. Uvnitř lodí používají astronauti od roku 1994 záchranný oblek ACES, přezdívaný pro svoji oranžovou barvu dýňový.

Jako z jiného světa

Aktuálně provádí mise do vesmíru i soukromá společnost Elona Muska Space X. V rámci pilotované mise Crew Dragon oblékli astronauti futuristické skafandry Starman. Za jejich vzhledem stojí kostýmní výtvarník Jose Fernandez.

Helmy mají 3D potisk, rukavice jsou citlivé na dotykovou obrazovku. Použít je však lze pouze uvnitř kosmické lodě.

Novou verzi skafandrů vytvořila pro přepravu astronautů na vesmírnou stanici ve svých lodích Starliner i společnost Boeing. Vznikají také prototypy skafandrů pro lety na Mars.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn