Skip to content

Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je? 

Svět se mění a s ním i tvář největších světových metropolí. Jak vypadaly před 100 lety, a jak vypadají dnes? Tipli byste si, o jaká velká města se jedná jen z jejich fotografií z dávné minulosti?

Rio de Janeiro, Brazílie

Vznik: 1. března 1565, město založili Portugalci

Počet obyvatel: 6,5 milionu, v celé městské oblasti 11,6 milionu

Památky a zajímavosti: kopec Pão de Açúcar – Cukrová homole, pláž Copacabana, palác Tiradentes, nad městem se na hoře Corcovado tyčí socha Krista Spasitele vysoká 38 metrů

Podnebí: tropické klima s průměrnými teplotami okolo 22 °C, roční období jsou zde opačně než v Evropě

Brazílie získala nezávislost v roce 1891.

Historie: Jako první Evropan místo navštívil v lednu 1502 portugalský mořeplavec Gaspar de Lemos. Jeho loď byla součástí flotily Pedra Álvarese Cabrala (1467–1520), objevitele Brazílie. Přistáli v zátoce, o které si mysleli, že je ústím řeky, proto místo pojmenovali Rio de Janerio (Lednová řeka).

Roku 1532 zřídili Portugalci v Brazílii svoji kolonii, jejímž hlavním městem bylo od roku 1763 právě Rio. Po napoleonské invazi do Portugalska se sem roku 1808 uchýlila i královská rodina. Do roku 1821 bylo Rio jediným mimoevropským hlavním městem evropské země.

Nezávislost získala Brazílie roku 1891.

Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Rio zůstalo hlavním městem Brazílie až do roku 1960, kdy se jím stala plánovaně vybudovaná Brasilia. Roku 1947 zde byl podepsán Rijský pakt o vzájemné pomoci většiny zemí amerického kontinentu při napadení.

V roce 2016 se zde konaly letní olympijské hry a Rio bylo prvním městem jihoamerického kontinentu, kde k tomu došlo. Město má dlouhodobé problémy s kriminalitou a násilím, což souvisí s existencí chudinských čtvrtí (favelas) ovládaných gangy, kde bydlí téměř čtvrtina populace a které jsou mimo kontrolu státu.

Dubaj, Spojené arabské emiráty

Vznik: 1833

Počet obyvatel: 2,7 milionu

Památky a zajímavosti: pevnost Dubai Fort, přístav Dhow Warfes založený roku 1830, nejvyšší budova světa Burj Khalifa (828 m), největší obchodní centrum světa Dubai Mall, které disponuje i akváriem a zimním stadionem, nejluxusnější – sedmihvězdičkový – hotel světa Burj Al Arab ve tvaru plachetnice.

Podnebí: město leží prakticky na obratníku Raka, takže teplota v létě šplhá ke 40 °C, v noci ke 30 °C, v zimě je to 28 °C přes den a 15 °C v noci

Historie: Místo na pobřeží Perského zálivu, kde dnes leží Dubaj, bylo už v 5. století odpočívadlem pro karavany, putující po obchodní cestě mezi dnešním Ománem a Irákem. Přelomovým se pro Dubaj stal rok 1833, kdy Maktúm bin Butti z kmene Bani Yas do oblasti přivedl svůj lid.

Tehdy bylo místo pouhou rybářskou vesnicí. Pod vedením dynastie Al Maktúm Dubaj vzkvétala, daňové úlevy přivedly do města spoustu cizinců, město však bylo stále závislé na rybolovu a lovu perel. To se změnilo v roce 1966, kdy zde byla nalezena ropa, což nastartovalo doslova boom, který trvá dodnes.

Město proměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm.

Současnost: Díky ropě přeměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm Dubaj na moderní přístav, město a obchodní uzel. Nechal vybudovat nové přístavy, loděnici i Světové obchodní centrum. Během pouhého půl století se Dubaj významně rozrostla a vznikly v ní obrovské mrakodrapy včetně nejvyšší budovy světa.

Dubaj je hlavním městem stejnojmenného emirátu, jehož 99 % obyvatel žije právě v Dubai City. Mají zde klimatizované zastávky, krytou sjezdovku a lanovku pro lyžaře a velmi levný benzin (asi 9 Kč/l), možná proto místní policie jezdí ve vozech značek Lamborghini Aventador, Aston Martin či Bugatti Veyron.

New York, USA

Vznik: 1624, založili jej Nizozemci

Počet obyvatel: 8,5 milionu, metropolitní oblast až 23,7 milionu

Památky a zajímavosti: Empire State Building, Ellis Island, muzea, Central Park, Times Square, socha Svobody, „Žehlička“, Brooklynský most, One World Trade Center a další

Podnebí: New York má vlhké tropické klima s horkými a suchými léty s teplotami až 32 °C, zimy jsou studené s teplotami kolem nuly, kdy napadne 60 až 80 cm sněhu.

Nový Amsterdam založili Nizozemci.

Historie: Oblast objevil italský cestovatel Giovanni da Verrazzano (1485–1528) roku 1524, tehdy ji obývalo asi 5000 indiánů z kmene Lenapů. Evropskou osadu Nový Amsterdam zde založili Nizozemci roku 1614 za účelem obchodu s kožešinami, roku 1626 místo odkoupili od indiánů.

V roce 1664 jej dobyli Angličané a přejmenovali ho na New York na počest pozdějšího krále Jakuba II. (1633–1701), tehdy vévody z Yorku. Po válce za nezávislost zde byl prvním americkým prezidentem roku 1789 inaugurován George Washington (1732–1799), o rok později se New York stal největším městem USA.

V roce 1948 se New York stal nejlidnatějším městem.

Současnost: Moderní podoba města byla zformována roku 1897. Ve 20. letech 20. století se do New Yorku začalo stěhovat černošské obyvatelstvo a roku 1948 se stal nejlidnatějším městem světa, když předběhl Londýn, který jím byl přes 100 let.

V 80. letech zde vzkvétal finanční sektor, sídlem burzy se stala Wall Street. Dne 11. září 2001 zde došlo k teroristickým útokům na budovy „Dvojčat“.

Moskva, Rusko

Vznik: 1147

Počet obyvatel: 12,5 milionu

Památky a zajímavosti: Kreml, chrám Nanebevzetí Panny Marie, Rudé náměstí, chám Vasila Blaženého, Bolšoj těatr a další

Podnebí: mírné kontinentální, v zimě mohou teploty klesat až k -30 °C, průměrně se pohybují okolo -5 °C, podzim i jaro jsou krátké, v létě teploty šplhají až ke 30 °C

Moskva se stala centrem Ruska během 15. – 16. století.

Historie: První písemná zmínka o městě pochází z roku 1147, kdy kníže Jurij Dolgorukij (1090–1157) pozval svého spojence do Moskvy. Roku 1156 pak nechal vybudovat dřevěnou palisádu, základ dnešního Kremlu.

Na další podobu města měl vliv sňatek knížete Ivana III. (1440–1505) s byzantskou princeznou, která do Ruska pozvala italské architekty. Moskva se tehdy stala centrem ruské říše, a to až do roku 1712, kdy je Petr Veliký (1672–1725) přenesl do Petrohradu.

Roku 1812 vpadl do Ruska Napoleon Bonaparte a Moskvu okupoval. Znovu významným městem se Moskva stala až v době občanské války (1917–1923).

Dnes se jedná o město, kde žije nejvyšší počet miliardářů na světě.

Současnost: Nyní je Moskva politickým, hospodářskými i kulturním centrem Ruska, jde o nejlidnatější město Evropy, žije v něm největší počet rezidentních miliardářů na světě. Sídlí v něm všechna ministerstva, státní úřady i patriarcha ruské pravoslavné církve.

Metro zde bylo zřízeno roku 1935. V roce 1980 se zde konaly letní olympijské hry. I po pádu komunismu zůstala Moskva hlavním městem Ruska. V létě se ve městě stmívá až v 11 hodin večer.

Paříž, Francie

Vznik: 3. století př. n. l.

Počet obyvatel: 2,2 milionu, v celé aglomeraci 12,1 milionu

Památky a zajímavosti: Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, muzeum Louvre, bazilika Sacré-Coeur, Vítězný oblouk, Champs-Élysées a další

Podnebí: město leží v mírním pásu, ale má na něj vliv oceánské podnebí, takže jsou zde relativně chladná léta s teplotami okolo 18 °C, v zimě 6 °C, často zde prší a je mlha

Rozestavěná Eiffelova věž.

Historie: Kolem roku 300 př. n. l. se v oblasti dnešní Paříže usadili Galové z kmene Parisiů, v roce 52 př. n. l. toto území dobyli Římané a ostrov Ile de la Cité, kde nyní stojí katedrála Notre-Dame, pojmenovali Lutetia Parisiorum.

V roce 508 z něj Chlodvík I. (465–511) učinil hlavní město Francké říše. Ve středověku Paříž prosperovala, ovšem za vlády Ludvíka XIV. (1638–1715) byla královská rezidence přesunuta do Versailles. Za dob Napoleona (1769–1821) Paříž opět vzkvétala, stejně jako později v období La Belle Époque (1890–1914).

Město patří k nejnavštěvovanějším městům na světě.

Současnost: V letech 1900 a 1924 hostila Paříž letní olympijské hry, v 60. letech začala vzkvétat moderní architektura včetně mrakodrapu Tour Montparnasse (210 m) z roku 1973. Dnes je Paříž největším městem Francie, zde žijící domácnosti patří k nejbohatším v zemi.

Město patří k nejnavštěvovanějším na světě, turisté přijíždějí za památkami i nákupy. Najdeme zde ředitelství mnoha mezinárodních organizací, například UNESCO či OECD.

Tokio, Japonsko

Vznik:1868

Počet obyvatel: 12 milionů, s předměstími 40 milionů

Památky a zajímavosti: císařský palác Kókjo, chrám Sensódži s bránou Kaminarimon, věže Tokyo Sky Tree a Tokyo Tower, muzea a další

Podnebí: vlhké subtropické, zimní teploty jsou mírné okolo 10 °C, v létě šplhají ke 30 °C

Město se původně jmenovalo Edo.

Historie: V japonském pojetí není Tokio oficiálně městem, ale jde o jednu z prefektur. Považuje se za hlavní město Japonska a je sídlem japonského císaře. Jeho název znamená Východní hlavní město. Až do roku 1868 se jmenovalo Edo.

Roku 1603 byl založen šógunát Tokugawa a Edo se stalo de facto jeho hlavním městem, neboť v něm sídlila tamní vláda. Císařovým sídlem i formálním hlavním městem však zůstalo Kjóto. Císař se do Tokia přestěhoval až v roce 1869.

Tokio často sužují zemětřesení a vlny tsunami.

Současnost: Tokio často postihují zemětřesení, protože leží v seismicky aktivní oblasti. V roce 1923 zahynulo při Velkém zemětřesení v Kanté 142 000 obyvatel. Během druhé světové války bylo město v březnu 1945 bombardováno letectvem USA, přičemž zahynulo na 100 000 obyvatel a zničeno bylo 40 km2 jeho rozlohy.

Tokio také postihují vlny tsunami. Letos se měly v Tokiu konat letní olympijské hry, ale kvůli celosvětové pandemii byly přesunuty na příští rok. Poprvé se ve městě tyto hry konaly v roce 1964.

Londýn, Anglie

Vznik: rok 47

Počet obyvatel: 8,9 milionu

Památky a zajímavosti: Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, mosty Tower Bridge a London Bridge, observatoř v Greenwichi, Londýnské oko, Trafalgarské náměstí atd.

Podnebí: mírné oceánské, velmi často zde prší, zimy chladné s teplotami kolem nuly, letní teploty mírné s teplotami do 20 °C a jen několika horkými dny

Otevření mostu Tower Bridge v roce 1894.

Historie: První větší obec založili na území dnešního Londýna Římané roku 43 a nazvali ji Londinium. Ta byla roku 61 vypálena vojsky keltské královny Boudiccy. V 7. století zde zřídili Anglosasové novou osadu Lundenwic.

Roku 851 ji dobyli Vikingové. Po vítězství v bitvě u Hastingsu roku 1066 byl Vilém Dobyvatel korunován králem ve Westminsterském opatství. Ve středověku rostl počet obyvatel Londýna, ale v polovině 14.

století jej zredukoval mor. V 18. století město expandovalo a stalo se největším na světě, a to i díky rozvoji železnice.

City je jedním z největších obchodních center.

Současnost: Při bombardování města během 2. světové války zahynulo více než 30 000 lidí, po válce do Londýna směřovala spousta imigrantů, a tak se z něj stalo multikulturní centrum. Díky ekonomickému rozvoji v 80.

letech 20. století město opět nabylo mezinárodního významu. Malá ústřední část Londýna, označovaná jako City, je jedním z největších světových obchodních center. Řeka Temže protékající Londýnem je přílivová řeka, takže město ohrožuje záplavami, proti kterým jsou budovány bariéry.

Sydney, Austrálie

Vznik: 1788

Počet obyvatel: 3,9 milionu město, 4,5 milionu region

Památky a zajímavosti: Opera House, Harbour Bridge, Sydney Tower, muzea, pevnost Denison a další

Podnebí: vlhké subtropické klima s teplými léty, studenými zimami a hojnými dešťovými srážkami (138 dní) v průběhu roku; v lednu se teploty pohybují okolo 20–25 °C, v červenci okolo 5 °C

Největší rozmach zaznamenalo město mezi lety 1810 až 1821.

Historie: Archeologové soudí, že Aboriginci osídlili oblast dnešního Sydney už před 30 000 lety. Evropané ji objevili roku 1788, kdy si do svých plánů zakreslil zátoku Sydney Cove britský kapitán Arthur Philip (1738–1814).

Britové zde založili kolonii, největšího rozmachu se jí dostalo v letech 1810 až 1821, kdy zde byly zřizovány banky, trhy, ulice a mosty. Poté do Sydney začali proudit přistěhovalci z celé Anglie, brzy mělo město milion obyvatel, a následně se stalo největším městem Austrálie.

Dnes patří k nejlidnatějším městům na světě.

Současnost: Ve 2. světové válce utržilo Sydney jen nepatrné škody a po válce do něj přišla řada přistěhovalců, díky čemuž se stalo multikulturním centrem. V 70. a 80. letech se rozvíjelo hospodářsky, rostly zde mrakodrapy.

I dnes je Sydney nejlidnatějším městem Austrálie. V roce 2000 hostilo město letní olympijské hry, o rok později ničily jeho okolí rozsáhlé požáry, v roce 2009 pak bylo zasaženo nejsilnější písečnou bouří za posledních 70 let.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak se změnil můj pohled
skutecnepribehy.cz

Jak se změnil můj pohled

Rodiče měli v mých očích...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Záhada Mojžíšova hořícího keře
enigmaplus.cz

Záhada Mojžíšova hořícího keře

Mojžíšův příběh s hořícím keřem je popisem setkání člověka s...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...