Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu.
Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí?
Okna patří k nejzranitelnějším prvkům zabezpečení domu či bytu. Aby se vaše domácnost nestala terčem nevítané návštěvy v podobě zloděje, zaměřte se především na jejich zabezpečení.
Ideálně již při výběru nových oken, neboť řada zabezpečovacích prvků se tak instaluje nejlépe. Ale i když už máte okna osazená, lze zvýšit jejich bezpečnost. Zloději se, pokud to jen trochu jde, vyhýbají rozbíjení skla, protože to způsobuje hluk.
ZABEZPEČENÍ OKEN A BALKONOVÝCH DVEŘÍ
Bezpečnost začíná u okenních skel
Při výběru nových oken si můžete zvolit bezpečnostní sklo, které je odolnější vůči rozbití. Bezpečnostní skla typu VSG se vyrábějí spojením dvou a více tabulí skla, které jsou proloženy bezpečnostní fólií. Díky tomu se střepy z okna nevysypou.
Zvýšit bezpečnost můžete i u stávajících oken, a to použitím bezpečnostní fólie, kterou nalepíte na okno zevnitř, čímž zabráníte vysypání skla i vstupu nezvaných hostů. Hodí se i do domácností s malými dětmi, které při nehodě střepy neporaní.
V případě oken ve sklepě či garáži je oblíbenou volbou drátěné sklo, které je levnější a omezuje i průzor dovnitř.
Ochrana proti odvrtání
Ani zabezpečení skel však nestačí, lepší je kombinovat více způsobů zabezpečení. Velmi často se totiž zloději dostávají do domů přes okna díky tzv. odvrtání. V místě kličky z venkovní strany okno provrtají a jednoduše pak kličku otevřou ze zevní strany.
Tomu se dá zabránit jednoduchou ochranou ve formě destičky z tvrdého kovu, která je uvnitř rámu okna. U moderních oken je potřeba volit bezpečnostní kování, které má formu čepu a speciálního plastového klínu.
Bezpečnostní kování i kliky
Ještě bezpečnější jsou okna vybavená několikabodovým uzamykáním s bezpečnostním kováním, taková okna nemá zloděj šanci vypáčit. Navíc mohou být vybavena i bezpečnostními klikami, které mají z vnitřní strany pojistku proti otevření.
Existují i modely s uzamykatelnou kličkou, jež ochrání vaši domácnost v případě, že by zloděj vyřízl v okně otvor a skrz něj chtěl kličkou jen otočit.
Osvědčeným trikem jsou i okenní zarážky, které fungují na stejném principu jako dveřní zarážky, takže díky nim není možné okno zvenčí otevřít víc, než je nastaveno zarážkou.
Plusy a minusy mříží do oken
Dalšími bariérami bránícími okna proti zlodějům jsou ty mechanické. Obzvlášť dříve byly hojně využívané nejrůznější mříže do oken, často šlo o umělecké kousky.
Za zamřížovanými okny se ale lidé mohou cítit jako ve vězení, proto nyní raději volí jiné způsoby ochrany svého majetku. I dnes se ale hodí například na chaty, do průmyslových objektů či k zabezpečení oken v přízemí.
V takovém případě je ovšem potřeba volit mříže s vertikální orientací, protože horizontální by mohla zloději posloužit jako žebřík. Je však potřeba se zamyslet nad tím, zda se jejich instalací nezatarasí jediný únikový východ v případě požáru.
Žaluzie a rolety odradí zloděje
Modernější alternativu k mřížím představují venkovní rolety a žaluzie. Zvláště pokud jsou vyrobeny z kovu nebo odolného plastu, dokážou nezvané návštěvníky odradit, protože by představovaly další překážku, kterou je při vstupu do objektu potřeba překonat.
Pokud jsou připojeny na dílkové ovládání, může být jejich pohon doplněn o spínací hodiny, které umožňují časové nastavení zatahování a vytahování rolet, což oceníte zejména v době vaší nepřítomnosti.
Jejich další nespornou výhodou je, že obyvatelům domu či bytu poskytují příjemnou akustickou a tepelnou izolaci. Stejně je třeba zabezpečit i balkonové a terasové dveře, protože jsou pro zloděje snadněji překonatelné než dveře vchodové. Zejména u rodinných domů proběhne 50 % všech vloupání právě přes ně.
PEVNÉ DVEŘE A KVALITNÍ ZÁMEK
Dveře do domu mají hlavně těsnit, chránit před venkovním hlukem, izolovat vnitřní klima, ale také znemožnit vloupání. Právě bezpečnost patří k nejdůležitějším parametrům při jejich výběru.
Bezpečnostní vstupní dveře musejí splňovat evropské normy, které definují hned šest bezpečnostních tříd vchodových dveří.
K zabezpečení bytů se nejčastěji používají dveře třídy 3 nebo 4, které odolají i napadení zkušenými zloději a splňují navíc protipožární, protihlukové a termoizolační normy.
Bezpečnostní dveře ochrání domov
Každé kvalitní bezpečnostní dveře sestávají z ocelové konstrukce s podélnými a příčnými výztuhami. Tato konstrukce v kombinaci s aktivními a pasivními bezpečnostními prvky, jistícími čepy, tvoří štít proti násilnému vniknutí.
Pasivní čepy jsou nepohyblivé a zabraňují vysazení dveří již při pouhém zavření. Aktivní čepy jsou vysouvány otočením klíče. Bezpečnostní dveře mohou, ale nemusejí používat i zásuvné body do podlahy.
Nepodceňujte ani zárubně a cylindrické vložky
K bezpečnostním dveřím je třeba vybrat i adekvátní zárubně, zalité betonem a ukotvené po celém obvodu stěny a se zesílenými dveřními závěsy. Do dveří patří vhodný zadlabací zámek.
Jedním z nejdůležitějších prvků zabezpečení vchodových dveří je cylindrická vložka. I u ní se rozlišují bezpečnostní třídy, nejvyšší ochranu zajistí čtvrtá bezpečnostní třída.
Tyto vložky bývají odolné vůči všem běžným metodám překonání, navíc jsou vybaveny bezpečnostní kartou, který zabraňuje neoprávněnému zkopírování klíče.
Pozor na nejslabší článek
Důležité je rovněž kvalitní bezpečnostní kování, které ochrání cylindrickou vložku a mechanismus zadlabacího zámku proti násilnému překonání.
Je uchyceno do dveřní konstrukce speciálními pevnými šrouby a mělo by být opatřeno bezpečnostními prvky, které znesnadňují vytržení, vylomení či vyvrtání vložky. Je však třeba mít na paměti, že celý systém je natolik bezpečný jako jeho nejslabší článek.
Pokud bude vložka ve 4. bezpečnostní třídě, ale kování jen ve 2., pak nejen že ho zloděj snadno překoná, ale ještě můžete v případě pojistné události ztratit nárok na náhradu škody.
Další dveřní vychytávky
Na vchodové dveře je třeba pořídit kování s překrytem, které je odolnější proti odvrtání.
Pro zvýšení bezpečnosti lze vchodové dveře vybavit zámky s elektrickými otevírači či motorikou s možností ovládání domovním telefonem, čipem, kódovou klávesnici, snímačem otisku prstu či bezdrátově pomocí Bluetooth z mobilního telefonu.
Nainstalovat lze i digitální kukátko s kamerou, která pořizuje záznam pohybu přede dveřmi. Dveře mohou být zhotoveny ze dřeva, plastu či hliníku. Při výměně dveří je často třeba vyměnit i zárubeň. Důležitý je i dokonale těsnící spodní práh.
ELEKTRONICKÉ ZABEZPEČENÍ
Spolehněte se na alarmy a čidla
Moderní domácnost je možné zabezpečit i elektronicky pomocí čidel, která detekují otevření oken a dveří, a mohou tak spustit alarm, nebo přivolat bezpečnostní službu.
Dům nebo byt může být také střežen pohybovými čidly, která jen rozsvěcují světla, což často stačí k odrazení zlodějů.
Nemohou totiž tušit, zda čidla vedle světel nespouštějí i kamerový záznam, nebo nezasílají upozornění přímo na váš mobilní telefon i s aktuální fotografií.