Když příroda nadělila člověku ochlupení, netušila, že z něj jednou bude koupelnový odpad. Zatímco dosud byly vlasy nepřítelem domácnosti, nyní se pro ně našlo nové využití…
Jako lidé vyprodukujeme ohromné množství vlasového odpadu. Jen salony v USA a Kanadě vyhodí zhruba 31,5 tun denně, přičemž v Evropě je toto číslo dokonce 7krát vyšší.
Tento odpad následně končí na skládkách a ve spalovnách, odkud však může uvolňovat škodlivé skleníkové plyny, které přispívají ke změnám klimatu. Podle ekologů však mají naše vlasy mnoho užitečných vlastností. Například v boji proti ropě. Nevěříte?
Jako houba?
Nezisková organizace Matter of Trust (MoT), se sídlem v San Franciscu, má členy ve více než 60 centrech rozmístěných v 17 zemích celého světa.
Náplní její činnosti je zejména plstění darovaných vlasů do čtvercových rohoží o tloušťce zhruba 83 centimetrů, které se následně využívají k čištění ropných skvrn – na vnější, drsné, šupinaté vrstvě vlasu totiž olej snadno ulpívá.
„Přesněji řečeno, vlasy jsou z 95 procent vyrobeny z keratinu.
Právě tento vláknitý protein zprostředkovává hydrofobní interakce, jinými slovy mastné látky se slepí dohromady,“ popsal expert na materiály u amerického letectva Glenn Johnson, který na vývoji speciálních rohoží spolupracuje.
Postrach ropy
Vědecká pracovnice z University of Technology v Sydney, Megan Murrayová, jeho tvrzení podporuje.
Ve své studii, kterou zveřejnila roku 2018, totiž uvádí, že rohože vyrobené z recyklovaných lidských vlasů mohou adsorbovat 0,84 gramu surové ropy na svůj povrch na každý gram vlasů.
To je výrazně více než co dokáže polypropylen, plast, jež se obvykle k čištění využívá.
I přes svůj dosud skrytý potenciál našly rohože z dílny MoT využití již při velkých únicích „černého zlata“, včetně nehody lodi Cosco Busan v roce 2007 a havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v roce 2010.
Zkrátka nejvýhodnější
Efektivní čistící schopnosti jako naše vypadávající kštice mají také vlna a bavlna. V jejich případě však nastává problém zejména po ekonomické stránce.
Zatímco vlasy jsou snadno dostupné, a navíc mají malou komerční hodnotu, vlna a bavlna „kralují“ hlavně textilnímu průmyslu. To ale není vše.
Vlasy totiž díky svým unikátním vlastnostem mohou být používány opakovaně, ani po několikátém cyklu neztrácejí vynikající adsorpci, která je v boji proti zemnímu oleji důležitá.