Skip to content
reklama

Jak funguje elektrické řízení? 

Tento článek je reklamním sdělením

Hydraulické posilovače nebo laicky hřebenové řízení patřilo mezi řidiči mezi jeden z vůbec nejlepších vynálezů, neboť velkou měrou usnadňovalo otáčení volantem a kol – řízení tedy přestalo být tolik namáhavé. V posledních letech jsou ale hydraulické posilovače řízení, i díky tlaku na emise, nahrazovány těmi elektrickými, které přináší novou dimenzi jízdních vlastností i funkcí řízení.

Díky elektrickému řízení můžeme například samočinně parkovat nebo adaptivně přizpůsobovat řízení automobilu měnícím se podmínkám. Elektrické řízení se stává standardem nižší střední třídy a je standardem u dražších vozidel. Zejména skrze operativní leasing luxusních vozidel se na trh dostává obrovské množství vozidel s elektrickým řízením. Jak fungují tyto elektrické posilovače řízení, jež jsou dnes montovány prakticky do všech nových aut? 

Oproti minulosti už není součástí řízení řemenem motoru poháněné čerpadlo s hydraulickou kapalinou, která byla ve správný okamžik stlačována, díky čemuž se po otevření ventilů jednoduše řečeno zmenšoval tlak nutný k otáčení volantu. Princip fungování elektrického řízení se ale až na absenci těchto komponent nezměnil, o vše podstatné se každopádně nyní stará výhradně elektromotor – ten tak nahradil mechanickou činnost založenou na působní tlaku

blank

Za vším hledejte senzory 

Aby mohl elektromotor plně nahradit tlakovou kapalinu, tak celý systém řízení ovládají senzory, jež dokáží rozpoznat, zdali je s volantem točeno, případně jakou intenzitou. Senzory pak následně vše v reálném čase vyhodnotí a v případě, že je s volantem točeno, tak elektromotor se okamžitě postará o ulehčení točení na jednu, či druhou stranu. Elektrické řízení je tedy díky senzorům aktivní pouze ve chvílích, kdy se skutečně volantem otáčí. Oproti čerpadlu tedy nikdy neběží na prázdno. V tomto případě to znamená, že nedochází ke zbytečnému plýtvání elektrickou energií. U konvenčních spalovacích vozidel je plýtvání energií zažitým standardem nicméně u elektrických vozidel je něco takového nemyslitelné.

blank

Lépe přizpůsobitelné, avšak hůře reagující  

Tento systém elektrického řízení navíc umožňuje lepší dávkování tuhosti řízení, není totiž závislý na fyzických možnostech posilovače, nýbrž jej plně ovládají počítačové systémy. Při přepínání mezi jízdními režimy tak poznáte změnu v tuhosti a odporu řízení prakticky okamžitě. To vám umožní si řízení přizpůsobit tak, jak vám nejvíce vyhovuje (samozřejmě v rámci výrobcem daného rozsahu). 

Obecně vzato však elektrické řízení působí o něco tužším dojmem než to klasické mechanicko-hydraulické. Elektrické řízení přináší benefity zejména ve směru od řidiče na vozovku. V opačném směru, tedy přenášení reakce kol do volantu, tam elektrické řízení pokulhává. Problémem je zejména to, že počítačové systémy nedokáží reagovat tak dobře na pohyby kol jako kapalina. Výsledkem je tedy, že řízení vůbec nereaguje na nečekané změny pohybu kol, např. při najetí na překážku, která kola vozu mírně vychýlí. Otázkou pak zůstává, do jaké míry to je pouze věc týkající se komfortu, a do jaké míry je to pro uživatele nepříjemné. Obecný tlak zkušeben a pojišťoven na snížení výdajů za povinné ručení v kombinaci s nástupem elektromobility znamená přechod na dominanci elektrického řízení.

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co prozradí naše krev? Pro vyšetření krve nemusíte navštívit jen vašeho lékaře
21stoleti.cz

Co prozradí naše krev? Pro...

Lidé mají možnost požádat svého lékaře nebo si sami...
Akce Pohybem pro Paraple již potřetí pomůže vozíčkářům
iluxus.cz

Akce Pohybem pro Paraple již...

Centrum Paraple přichází s jarní...
Napadla ho Nesvačilová, protože ji podvádí?
nasehvezdy.cz

Napadla ho Nesvačilová,...

Asi si myslel, že když...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Záhadné vymírání včel děsí svět: Blíží se apokalypsa?
enigmaplus.cz

Záhadné vymírání včel děsí...

Na včelách je lidstvo závislé. Pokud...
Zkrotí manžel temperament divošky Judit Bárdos?
nasehvezdy.cz

Zkrotí manžel temperament...

Slovenská herečka maďarského...
Nové záclony interiér rázem promění
panidomu.cz

Nové záclony interiér rázem...

Stačí se jen rozhodnout, k jakému obrazu ho...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Zašifrovaný vzkaz Zodiaka po 51 letech prolomen!
enigmaplus.cz

Zašifrovaný vzkaz Zodiaka...

Zodiac vejde do dějin jako nepolapitelný...
7. ročník Poutě Českého Anděla s výstupem na horu Říp
epochanacestach.cz

7. ročník Poutě Českého Anděla...

Spolek Cesta Česka pořádá...
Odpustit rodičům, to byly ty nejtěžší chvíle
skutecnepribehy.cz

Odpustit rodičům, to byly ty...

Jako malá jsem byla nešťastná, hubená, špatně...
Na Turnovsku žije záhadný parazit. Vědci rozluštili jeho genetický kód
epochalnisvet.cz

Na Turnovsku žije záhadný...

I česká příroda dokáže vědce překvapovat a ukrývat...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha