Skip to content
reklama
reklama

Jak funguje elektrické řízení? 

Tento článek je reklamním sdělením

Hydraulické posilovače nebo laicky hřebenové řízení patřilo mezi řidiči mezi jeden z vůbec nejlepších vynálezů, neboť velkou měrou usnadňovalo otáčení volantem a kol – řízení tedy přestalo být tolik namáhavé. V posledních letech jsou ale hydraulické posilovače řízení, i díky tlaku na emise, nahrazovány těmi elektrickými, které přináší novou dimenzi jízdních vlastností i funkcí řízení.

Díky elektrickému řízení můžeme například samočinně parkovat nebo adaptivně přizpůsobovat řízení automobilu měnícím se podmínkám. Elektrické řízení se stává standardem nižší střední třídy a je standardem u dražších vozidel. Zejména skrze operativní leasing luxusních vozidel se na trh dostává obrovské množství vozidel s elektrickým řízením. Jak fungují tyto elektrické posilovače řízení, jež jsou dnes montovány prakticky do všech nových aut? 

blank

Oproti minulosti už není součástí řízení řemenem motoru poháněné čerpadlo s hydraulickou kapalinou, která byla ve správný okamžik stlačována, díky čemuž se po otevření ventilů jednoduše řečeno zmenšoval tlak nutný k otáčení volantu. Princip fungování elektrického řízení se ale až na absenci těchto komponent nezměnil, o vše podstatné se každopádně nyní stará výhradně elektromotor – ten tak nahradil mechanickou činnost založenou na působní tlaku

blank

Za vším hledejte senzory 

Aby mohl elektromotor plně nahradit tlakovou kapalinu, tak celý systém řízení ovládají senzory, jež dokáží rozpoznat, zdali je s volantem točeno, případně jakou intenzitou. Senzory pak následně vše v reálném čase vyhodnotí a v případě, že je s volantem točeno, tak elektromotor se okamžitě postará o ulehčení točení na jednu, či druhou stranu. Elektrické řízení je tedy díky senzorům aktivní pouze ve chvílích, kdy se skutečně volantem otáčí. Oproti čerpadlu tedy nikdy neběží na prázdno. V tomto případě to znamená, že nedochází ke zbytečnému plýtvání elektrickou energií. U konvenčních spalovacích vozidel je plýtvání energií zažitým standardem nicméně u elektrických vozidel je něco takového nemyslitelné.

blank

Lépe přizpůsobitelné, avšak hůře reagující  

Tento systém elektrického řízení navíc umožňuje lepší dávkování tuhosti řízení, není totiž závislý na fyzických možnostech posilovače, nýbrž jej plně ovládají počítačové systémy. Při přepínání mezi jízdními režimy tak poznáte změnu v tuhosti a odporu řízení prakticky okamžitě. To vám umožní si řízení přizpůsobit tak, jak vám nejvíce vyhovuje (samozřejmě v rámci výrobcem daného rozsahu). 

Obecně vzato však elektrické řízení působí o něco tužším dojmem než to klasické mechanicko-hydraulické. Elektrické řízení přináší benefity zejména ve směru od řidiče na vozovku. V opačném směru, tedy přenášení reakce kol do volantu, tam elektrické řízení pokulhává. Problémem je zejména to, že počítačové systémy nedokáží reagovat tak dobře na pohyby kol jako kapalina. Výsledkem je tedy, že řízení vůbec nereaguje na nečekané změny pohybu kol, např. při najetí na překážku, která kola vozu mírně vychýlí. Otázkou pak zůstává, do jaké míry to je pouze věc týkající se komfortu, a do jaké míry je to pro uživatele nepříjemné. Obecný tlak zkušeben a pojišťoven na snížení výdajů za povinné ručení v kombinaci s nástupem elektromobility znamená přechod na dominanci elektrického řízení.

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná světla zodpovědná za pád letadla?
enigmaplus.cz

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná...

Už řadu let si místní předávají příběhy o...
Genetické hrátky nekončí: Dočkáme se návratu tasmánského tygra?
21stoleti.cz

Genetické hrátky nekončí:...

Americko-australský vědecký tým se chystá v...
Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Co se stalo se dvěma ze tří portugalských bratrů mořeplavců?
enigmaplus.cz

Co se stalo se dvěma ze tří...

Krátce poté, co Kolumbus objevil břehy...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Mýdlo vlastně na všechno
iluxus.cz

Mýdlo vlastně na všechno

Primárně je to tuhý šampon pro...
Duch ochránil rodinný klenot
skutecnepribehy.cz

Duch ochránil rodinný klenot

Před velkým stěhováním jsme...
Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...