Skip to content

Jak dříve vypadala „mořská okurka“?

Poměrně dobře zachovalou zkamenělinu našli vědci z Velké Británie. Paleontologům by mohla pomoci lépe pochopit, jak vznikli bizarní bezobratlí tvorové – sumýši, jimž se říká „mořské okurky“. Výsledky studie byly publikovány v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.

Pro sumýše je charakteristické jejich protáhlé, válcovité, chapadlovité, měkké tělo bez očí. Nejedná se o žádné dravce, jejich složkou potravy jsou živiny získané z přefiltrované vody. Foto: Dima G / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

Fosilie živočicha se nacházela v oblasti britského hrabství Herefordshiru a za ta léta překvapivě vydržela v mimořádně dobrém stavu. Práce mezinárodního týmu vědců spočívala nejprve ve vyfotografování všech vrstev tvora, následném vložení dat do počítače a nakonec na základě všech těchto snímků vznikla digitální rekonstrukce – 3D model, jenž mohl zobrazit unikátní zvíře v celé své kráse.

Přenesení dat do virtuálního prostředí umožnilo vědcům popsat, jak se zvíře pohybovalo a jak probíhal vývoj dnešních sumýšů (Holothuroidea) a jejich vzdálených příbuzných ostnokožců (Echinodermata).

blank
Mezi znaky, jež odkazují na jejich prastarý původ, se řadí např. dýchání pomocí tzv. vodních plic nacházejících se v prokrvené tkáni konečníku. Foto: Twhrl / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Žádný mýtus, nýbrž skutečný živočich

Tvor nese pojmenování Sollasina cthulhu, protože vědcům jeho vzhled evokoval stejnojmenné fiktivní monstrum vytvořené americkým spisovatelem H. P. Lovecraftem (1890-1937). Živočich žil na planetě Zemi pravděpodobně někdy před 430 miliony let.

Oproti své literární předloze nedosahoval pravěký tvor obřích rozměrů, jeho velikost se pohybovala kolem 3 cm. První, co člověka při pohledu na něj upoutá, jsou jeho chapadla rozmístěná po celém těle, ta mu sloužila k lapání potravy a k pohybu po mořském dně.

Příslušníci tohoto druhu měli 45 stopkovitých chapadel, tělo se skládalo z mnoha tvrdých destiček a ústa lemovalo 5 velkých zubů.

blank
Při pocitu ohrožení mají účinný obranný mechanismus, kdy na nepřítele vyvrhnou část svých vnitřností, čímž ho oslepí, ochromí, nebo dokonce i zabijí. Foto: FredD / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Jaký je jejich vývojový strom?

Badatelé provedli několik analýz, aby se dozvěděli, zda měla Sollasina vývojově blíže k sumýšům či k mořským ježovkám (Echinoidea). Analýza se zaměřovala na ranou evoluci této skupiny, která později vyústila do jejich dnešní podoby.

„Sollasina patří do dnes vymřelé skupiny tvorů. Tento nový materiál nám poskytuje informace o tom, jak vypadala jejich vnitřní struktura. Obsahovala například orgán ve tvaru kruhu, který u té skupiny nebyl doposud popsán,“ sdělil Imran Rahman, hlavní autor studie. Výzkum také prokázal, že v průběhu rané evoluce sumýšů, asi před 400 miliony let, jejich kostra postupně zakrněla.

blank
Regenerace těchto orgánů je u sumýšů velmi rychlá. Podle jedné studie sumýši zabíjejí až 95 % nádorových onemocnění. Byla prokázána jejich schopnost ničit rakovinu plic, prostaty, slinivky, tlustého střeva i jater. Foto: Erin Silversmith / Creative Commons / License migration opt-out
Foto: Úvodní foto: Lymantria / Creative Commons / CC-BY-3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Robert Johnson: Upsal známý hudebník svou duši ďáblu?
enigmaplus.cz

Robert Johnson: Upsal známý...

Historie zná mnoho hudebníků, kteří svým...
Zjistila, že s partnerem už nemůže být?
nasehvezdy.cz

Zjistila, že s partnerem už...

Dokonalá idylka se prý...
Já už jí vážně odpustila
skutecnepribehy.cz

Já už jí vážně odpustila

Také přátelé si někdy dokážou...
Gymnastika pro obličej
panidomu.cz

Gymnastika pro obličej

Povadlost rysů? Pravidelným cvičením můžete...
KlokArt se navrací se značkou Certina do 90. let
iluxus.cz

KlokArt se navrací se...

Po velmi úspěšných edicích triček s motivy...
Designový komfort garážových vrat
rezidenceonline.cz

Designový komfort...

Segment garážových vrat v současné době...
Jordán žije Táborem: Oslavy 530 let známé vodní nádrže
epochanacestach.cz

Jordán žije Táborem: Oslavy 530...

Tábor je městem nad Jordánem....
Kouření z generace na generaci
21stoleti.cz

Kouření z generace na generaci

Před několika lety prokázala vědecká studie, že...
Mini koblížky s medem
tisicereceptu.cz

Mini koblížky s medem

Suroviny na 12 kusů 2 vejce 200 g bílého řeckého...
Případy sexu s duchy: Jde o spánkovou paralýzu či astrální projekci?
enigmaplus.cz

Případy sexu s duchy: Jde o...

Čas od času plní titulky novin lidé prohlašující, že...
4 nejstarší města světa
epochalnisvet.cz

4 nejstarší města světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Největší pomsta milence Gelemové!
nasehvezdy.cz

Největší pomsta milence...

To snad není možné!...