Skip to content

Jak dříve vypadala „mořská okurka“?

Poměrně dobře zachovalou zkamenělinu našli vědci z Velké Británie. Paleontologům by mohla pomoci lépe pochopit, jak vznikli bizarní bezobratlí tvorové – sumýši, jimž se říká „mořské okurky“. Výsledky studie byly publikovány v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.

Pro sumýše je charakteristické jejich protáhlé, válcovité, chapadlovité, měkké tělo bez očí. Nejedná se o žádné dravce, jejich složkou potravy jsou živiny získané z přefiltrované vody. Foto: Dima G / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

Fosilie živočicha se nacházela v oblasti britského hrabství Herefordshiru a za ta léta překvapivě vydržela v mimořádně dobrém stavu. Práce mezinárodního týmu vědců spočívala nejprve ve vyfotografování všech vrstev tvora, následném vložení dat do počítače a nakonec na základě všech těchto snímků vznikla digitální rekonstrukce – 3D model, jenž mohl zobrazit unikátní zvíře v celé své kráse.

Přenesení dat do virtuálního prostředí umožnilo vědcům popsat, jak se zvíře pohybovalo a jak probíhal vývoj dnešních sumýšů (Holothuroidea) a jejich vzdálených příbuzných ostnokožců (Echinodermata).

Mezi znaky, jež odkazují na jejich prastarý původ, se řadí např. dýchání pomocí tzv. vodních plic nacházejících se v prokrvené tkáni konečníku. Foto: Twhrl / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Žádný mýtus, nýbrž skutečný živočich

Tvor nese pojmenování Sollasina cthulhu, protože vědcům jeho vzhled evokoval stejnojmenné fiktivní monstrum vytvořené americkým spisovatelem H. P. Lovecraftem (1890-1937). Živočich žil na planetě Zemi pravděpodobně někdy před 430 miliony let.

Oproti své literární předloze nedosahoval pravěký tvor obřích rozměrů, jeho velikost se pohybovala kolem 3 cm. První, co člověka při pohledu na něj upoutá, jsou jeho chapadla rozmístěná po celém těle, ta mu sloužila k lapání potravy a k pohybu po mořském dně.

Příslušníci tohoto druhu měli 45 stopkovitých chapadel, tělo se skládalo z mnoha tvrdých destiček a ústa lemovalo 5 velkých zubů.

Při pocitu ohrožení mají účinný obranný mechanismus, kdy na nepřítele vyvrhnou část svých vnitřností, čímž ho oslepí, ochromí, nebo dokonce i zabijí. Foto: FredD / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Jaký je jejich vývojový strom?

Badatelé provedli několik analýz, aby se dozvěděli, zda měla Sollasina vývojově blíže k sumýšům či k mořským ježovkám (Echinoidea). Analýza se zaměřovala na ranou evoluci této skupiny, která později vyústila do jejich dnešní podoby.

„Sollasina patří do dnes vymřelé skupiny tvorů. Tento nový materiál nám poskytuje informace o tom, jak vypadala jejich vnitřní struktura. Obsahovala například orgán ve tvaru kruhu, který u té skupiny nebyl doposud popsán,“ sdělil Imran Rahman, hlavní autor studie. Výzkum také prokázal, že v průběhu rané evoluce sumýšů, asi před 400 miliony let, jejich kostra postupně zakrněla.

Regenerace těchto orgánů je u sumýšů velmi rychlá. Podle jedné studie sumýši zabíjejí až 95 % nádorových onemocnění. Byla prokázána jejich schopnost ničit rakovinu plic, prostaty, slinivky, tlustého střeva i jater. Foto: Erin Silversmith / Creative Commons / License migration opt-out
Foto: Úvodní foto: Lymantria / Creative Commons / CC-BY-3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Suché ponoření: Francouzi zkoumají vliv vesmíru na ženské tělo
21stoleti.cz

Suché ponoření: Francouzi...

Ruku v ruce s vývojem vesmírných technologií...
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz

Raz, dva, tři, čtyři…...

Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice,...
Záhadná smrt italské šlechtičny: Vzplála na ní brandy, kterou se kropila?
enigmaplus.cz

Záhadná smrt italské...

V první polovině 18. století otřásal...
Kde je ukrytý poklad starověkých Dáků?
enigmaplus.cz

Kde je ukrytý poklad...

Jako Dácie bylo ve starověku označováno...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
První vodíkový vrtulník dostává obrysy
iluxus.cz

První vodíkový vrtulník...

Za duchovního otce letectví je právem...
Trest za nevěru si vybral sám
skutecnepribehy.cz

Trest za nevěru si vybral sám

Když mě manžel opustil...
Věří i nadále svému novému partnerovi?
nasehvezdy.cz

Věří i nadále svému novému...

Ačkoli se zdá, že někdejší...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Než prozřela, léta si lhala do kapsy
nasehvezdy.cz

Než prozřela, léta si lhala...

Traumatické dětství,...
LEPŠÍ.TV? Televize pro opravdové gurmány!
tisicereceptu.cz

LEPŠÍ.TV? Televize pro...

Recepty i televizní hvězdy na jednom talíři! Jako by se...
Lupénka se vyléčit nedá, ale…
panidomu.cz

Lupénka se vyléčit nedá, ale…

Pokud máte s touto nepříjemnou nemocí...