Skip to content
reklama

Jak dříve vypadala „mořská okurka“?

Poměrně dobře zachovalou zkamenělinu našli vědci z Velké Británie. Paleontologům by mohla pomoci lépe pochopit, jak vznikli bizarní bezobratlí tvorové – sumýši, jimž se říká „mořské okurky“. Výsledky studie byly publikovány v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.

Pro sumýše je charakteristické jejich protáhlé, válcovité, chapadlovité, měkké tělo bez očí. Nejedná se o žádné dravce, jejich složkou potravy jsou živiny získané z přefiltrované vody. Foto: Dima G / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

Fosilie živočicha se nacházela v oblasti britského hrabství Herefordshiru a za ta léta překvapivě vydržela v mimořádně dobrém stavu. Práce mezinárodního týmu vědců spočívala nejprve ve vyfotografování všech vrstev tvora, následném vložení dat do počítače a nakonec na základě všech těchto snímků vznikla digitální rekonstrukce – 3D model, jenž mohl zobrazit unikátní zvíře v celé své kráse.

Přenesení dat do virtuálního prostředí umožnilo vědcům popsat, jak se zvíře pohybovalo a jak probíhal vývoj dnešních sumýšů (Holothuroidea) a jejich vzdálených příbuzných ostnokožců (Echinodermata).

blank
Mezi znaky, jež odkazují na jejich prastarý původ, se řadí např. dýchání pomocí tzv. vodních plic nacházejících se v prokrvené tkáni konečníku. Foto: Twhrl / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Žádný mýtus, nýbrž skutečný živočich

Tvor nese pojmenování Sollasina cthulhu, protože vědcům jeho vzhled evokoval stejnojmenné fiktivní monstrum vytvořené americkým spisovatelem H. P. Lovecraftem (1890-1937). Živočich žil na planetě Zemi pravděpodobně někdy před 430 miliony let.

Oproti své literární předloze nedosahoval pravěký tvor obřích rozměrů, jeho velikost se pohybovala kolem 3 cm. První, co člověka při pohledu na něj upoutá, jsou jeho chapadla rozmístěná po celém těle, ta mu sloužila k lapání potravy a k pohybu po mořském dně.

Příslušníci tohoto druhu měli 45 stopkovitých chapadel, tělo se skládalo z mnoha tvrdých destiček a ústa lemovalo 5 velkých zubů.

blank
Při pocitu ohrožení mají účinný obranný mechanismus, kdy na nepřítele vyvrhnou část svých vnitřností, čímž ho oslepí, ochromí, nebo dokonce i zabijí. Foto: FredD / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Jaký je jejich vývojový strom?

Badatelé provedli několik analýz, aby se dozvěděli, zda měla Sollasina vývojově blíže k sumýšům či k mořským ježovkám (Echinoidea). Analýza se zaměřovala na ranou evoluci této skupiny, která později vyústila do jejich dnešní podoby.

„Sollasina patří do dnes vymřelé skupiny tvorů. Tento nový materiál nám poskytuje informace o tom, jak vypadala jejich vnitřní struktura. Obsahovala například orgán ve tvaru kruhu, který u té skupiny nebyl doposud popsán,“ sdělil Imran Rahman, hlavní autor studie. Výzkum také prokázal, že v průběhu rané evoluce sumýšů, asi před 400 miliony let, jejich kostra postupně zakrněla.

blank
Regenerace těchto orgánů je u sumýšů velmi rychlá. Podle jedné studie sumýši zabíjejí až 95 % nádorových onemocnění. Byla prokázána jejich schopnost ničit rakovinu plic, prostaty, slinivky, tlustého střeva i jater. Foto: Erin Silversmith / Creative Commons / License migration opt-out
Foto: Úvodní foto: Lymantria / Creative Commons / CC-BY-3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Záhadná Anomálie: Leží na dně Baltu nacistická základna?
enigmaplus.cz

Záhadná Anomálie: Leží na dně...

Zhruba 90 metrů pod hladinou Baltského moře se...
Záhada plavby sv. Máří Magdalény  napříč Středozemním mořem
enigmaplus.cz

Záhada plavby sv. Máří Magdalény ...

Obvykle bývá označována jako patronka kajícníků,...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
21stoleti.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Nikdy nevíte, kde na vás vybafne tátův levoboček
skutecnepribehy.cz

Nikdy nevíte, kde na vás...

O tom, že by nás mohlo být na tátovo dědictví...
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz

VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY...

„Užít si tradiční jídlo plné vůně a...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Čokoláda pleti neškodí
panidomu.cz

Čokoláda pleti neškodí

Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha