Skip to content

Výzkum atmosféry vzdálených exoplanet

Pod zkratkou ARIEL se nenachází pohádková postava mořské panny ani prací prostředek, nýbrž nová technologie, jejímž spuštěním odstartuje další éra výzkumu planet, obíhajících kolem jiné hvězdy, než je Slunce – tzv. exoplanet.

Realizace ambiciózního projektu byla již oficiálně potvrzena.

Skupina odborníků pod vedením prof. RNDr. Svatopluka Civiše CSc. vytvoří databázi laboratorních spekter chemických látek. Foto: pixabay

V laboratořích Evropské vesmírné agentury (ESA) pracují ti nejpovolanější na výrobě zcela nového kosmického teleskopu. Podle nejoptimističtějších odhadů by k jeho spuštění mělo dojít nejdříve v roce 2028, kdy odstartuje z evropského kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně na palubě nosiče Ariane 6.

ARIEL (Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey) je specificky navržen tak, aby s ním bylo možné studovat složení atmosfér více než tisíců vzdálených exoplanet.

Zrcadlo z hliníku

Vědci jsou nyní ve fázi samotné stavby, při níž budou vyrobeny různé části, které budou dále testovány. Co je však obrovskou výzvou, je konstrukce primárního zhruba metrového zrcadla, jež bude vyrobeno z hliníku a poté potaženo stříbrem.

Zrcadlo se bude muset vypořádat mimo jiné i s teplotami nižšími než -230 stupňů Celsia. „Je to vůbec poprvé, co někdo staví tak velký teleskop z hliníku. Volba pouze jednoho kovu je z toho důvodu, že v chladu se to všechno smršťuje dohromady, takže celá věc zůstává funkční, i když se zmenšuje,“ prohlásila národní projektová manažerka ARIELu Rachel Drummond z britského výzkumného ústavu RAL Space.

blank
Sekundární zrcadla pro dalekohled vzniknou v českém Centru TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Foto: pixabay

Za hranicemi sluneční soustavy

Teleskop bude vyslán na cestu dlouhou přibližně 1,5 milionu kilometrů, ocitne se ve stínu Země v druhém Lagrangeově bodu směrem od Slunce, kde zůstane po dobu 4 let. Podle vedoucí projektu z londýnské University College profesorky Giovanny Tinettiové jsme první generací schopnou studovat planety kolem jiných hvězd.

ARIEL se chopí této jedinečné příležitosti a odhalí podstatu a historii stovek rozličných světů v naší galaxii. „ARIEL umožní planetární vědu daleko za hranicemi naší vlastní sluneční soustavy. Přijetí mise Ariel upevňuje závazek ESA k výzkumu exoplanet a zajistí evropským astronomům přední postavení v tomto revolučním oboru nejen v nadcházejícím desetiletí, ale také po té,“ doplnil Günther Hasinger, vědecký ředitel ESA.

blank
Na základě informací, které vědci poskytli, bude teleskop pracovat ve viditelné i infračervené části světelného spektra. Foto: pixabay

Podíl Čechů na mezinárodní misi

Český podíl na misi spočívá v detekci a mapování následků drtivých impaktů asteroidů a komet na povrch exoplanet. Mladé planetární systémy procházejí fází tzv. velkého bombardování, kdy na povrch již zformovaných planet stále padá „smetí“ zbylé po akreci. Čeští odborníci jsou toho názoru, že účinky impaktů i samotné prostředí horkých kráterů zalívaných vodou hraje zřejmě určující úlohu v chemické evoluci planety a ve vzniku života tam, kde jsou k tomu vhodné podmínky a kde se život udrží.

Půjde o Cassegrainův dalekohled vybavený mimoosým parabolickým zrcadlem o rozměrech 0,7 x 1,1 metru. V porovnání s Hubbleovým či Webbovým teleskopem bude vypadat jako „blecha“, dostane však do výbavy sadu tří pokročilých spektrometrů pracujících v oblastech tepelného sálání, v nichž lze zaznamenat unikátní spektrální signatury – tedy jakési nezaměnitelné „otisky prstů“ řady plynů, iontů, těkavých látek a aerosolů,“ popsal jeden z hlavních českých zástupců mise RNDr.

Martin Ferus, Ph.D., vedoucí Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského.

blank
Na projektu se podílelo přes 50 vědeckých pracovišť ze 17 zemí, zapojila se i Česká republika. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jordán žije Táborem: Oslavy 530 let známé vodní nádrže
epochanacestach.cz

Jordán žije Táborem: Oslavy 530...

Tábor je městem nad Jordánem....
Největší pomsta milence Gelemové!
nasehvezdy.cz

Největší pomsta milence...

To snad není možné!...
Mini koblížky s medem
tisicereceptu.cz

Mini koblížky s medem

Suroviny na 12 kusů 2 vejce 200 g bílého řeckého...
Robert Johnson: Upsal známý hudebník svou duši ďáblu?
enigmaplus.cz

Robert Johnson: Upsal známý...

Historie zná mnoho hudebníků, kteří svým...
Designový komfort garážových vrat
rezidenceonline.cz

Designový komfort...

Segment garážových vrat v současné době...
KlokArt se navrací se značkou Certina do 90. let
iluxus.cz

KlokArt se navrací se...

Po velmi úspěšných edicích triček s motivy...
Zjistila, že s partnerem už nemůže být?
nasehvezdy.cz

Zjistila, že s partnerem už...

Dokonalá idylka se prý...
Případy sexu s duchy: Jde o spánkovou paralýzu či astrální projekci?
enigmaplus.cz

Případy sexu s duchy: Jde o...

Čas od času plní titulky novin lidé prohlašující, že...
Já už jí vážně odpustila
skutecnepribehy.cz

Já už jí vážně odpustila

Také přátelé si někdy dokážou...
Gymnastika pro obličej
panidomu.cz

Gymnastika pro obličej

Povadlost rysů? Pravidelným cvičením můžete...
4 nejstarší města světa
epochalnisvet.cz

4 nejstarší města světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Kouření z generace na generaci
21stoleti.cz

Kouření z generace na generaci

Před několika lety prokázala vědecká studie, že...