Domů     Jak doopravdy vypadali Vikingové?
Jak doopravdy vypadali Vikingové?
31.8.2019

Vikingy si představujeme jako drsné rváče a kruté válečníky, kteří páchli potem a krví. Nemyli se, nestříhali si vlasy. Jenže tenhle obrázek dostává s novými archeologickými výzkumy a bádáním ve starých kronikách pořádně na frak! Jak tomu bylo ve skutečnosti?

Podle archeologických nálezů měli obávaní skandinávští válečníci ve své výbavě hřebeny, pinzety na vytrhávání chloupků, párátka, a dokonce i náčiní na leštění nehtů. Také středověcí kronikáři je líčí podobně:

„Každý den si česali vlasy, každou sobotu se koupali a velmi často měnili špinavé šaty za čisté,“ napsal kupříkladu o Vikinzích v roce 1220 anglický kronikář John z Wallingfordu.

Nejšpinavější bytosti, jaké Alláh stvořil?

Je pravda, že arabští současníci Vikingů se o úrovni jejich osobní hygieny nevyjadřovali dvakrát pochvalně.

Například arabský vyslanec Ahmed Ibn Fadlan (ve slavném filmu Vikingové z roku 1999 ho ztvárnil Antonio Banderas) se setkal s Vikingy na řece Volze a označil je za „nejšpinavější bytosti, jaké Alláh stvořil“.

Jenže Arabové, kterým náboženství předepisovalo k očistě před modlitbami koupel pětkrát denně, by svými nároky na hygienu zahanbili i dnešní civilizovanou společnost.

Podle Arabů byli Vikingové špinaví. Sami ale byli precizně čistotní.
Podle Arabů byli Vikingové špinaví. Sami ale byli precizně čistotní.

Móda vyholených krků a slepých očí

Vlasy a vousy nenosili Vikingové rozcuchané, ale pečlivě si je pročesávali a zastřihávali. Důkazem je například nález řezby mužské hlavy ve vikinském hrobě z norského Osebergu. Hlava má krásný dlouhý knír, upravenou bradku a hladce vyholené tváře.

Z dobových kronik víme, že také vlasy nosili Vikingové přistřižené podle skandinávské módy, která se vyznačovala dlouhými ofinami a vyholeným týlem.

Zachoval se nepodepsaný středověký dopis, ve kterém nabádá jakýsi Angličan svého bratra, aby se vzdal záliby „v dánské módě vyholených krků a slepých očí“. Myslel tím velice pravděpodobně zmíněné vikinské ofiny, které padají do čela a zakrývají výhled.

Muži chodili upravení, a dokonce se česali.
Muži chodili upravení, a dokonce se česali.

Zženštilí vikinští přivandrovalci

Dnes už je jisté, že tito seveřané nebyli nemytí a nečesaní divoši, jak si je představujeme. Naopak, byli to svým způsobem výstřední „metrosexuálové“ raného středověku.

Dobové prameny, především z britských ostrovů, popisují Vikingy jako velmi upravené muže, kteří nosili líbivé oblečení, často se myli a voněli. Mnozí z nich byli vzdělaní a zábavní společníci.

Dočítáme se, že kupříkladu saské ženy byly z vikinských mužů celé pryč a šly by kvůli nim na konec světa. Vikinské ženy si své dlouhé vlasy stáčely do jednoduchých uzlů na temeni hlavy, které si zdobily barevnými stužkami a sponami.

Zato mužské účesy byly velmi složité a pro ostatní Evropany často až nepochopitelné a exotické.

Ženy si vázaly vlasy do jednoduchých uzlů.
Ženy si vázaly vlasy do jednoduchých uzlů.

Kterou barvu měli nejradši?

Vikingové chodili velmi dobře oblečení. Jejich móda byla praktická a jednoduchá. Milovali barevné látky, oblíbené byly zvláště modrá a červená barva. Jejich lněné i vlněné materiály byly vynikající kvality.

Ti nejbohatší a nejváženější z Vikingů si libovali v modelech, zdobených zlatem a stříbrem. Ženy nosily dlouhé šaty a suknice na ramenech sepnuté krásnými sponami, muži haleny a úzké kalhoty různých délek.

Vikingové měli rádi barevné oblečení.
Vikingové měli rádi barevné oblečení.

Rohy, parohy a křídla

Zajímavá je historie „rohatých“ přileb, bez kterých si vikinského válečníka neumíme představit. Helmy nebo čapky s rohy se objevují už na nástěnných malbách z doby kamenné.

Také v řeckých a římských pramenech najdeme zmínky o rozích, parozích a křídlech, které si obyvatelé evropského severu upevňovali k přílbám. Tento zvyk ale zřejmě vymizel ještě před nástupem Vikingů, i tak šlo výlučně o helmy užívané k náboženským obřadům.

Archeologické nálezy helmic s rohy jsou velmi vzácné a rozhodně to nevypadá, že by helmy s rohy byly běžnou součástí výstroje vikinských bojovníků.O rozšíření této mylné představy se zasloužili kostýmní návrháři oper Richarda Wagnera z 19. století, známý je zejména Prsten Nibelungův.

V nich totiž byly rohaté přilby jakýmsi poznávacím znamením pro záporné postavy, pro lotry a darebáky. A proč vlastně Vikingové tyto rohaté přilby nenosili? Jednoznačně kvůli jejich nepraktičnosti v boji.

Helmy s rohy Vikingové vůbec nepoužívali.
Helmy s rohy Vikingové vůbec nepoužívali.

Jak vypadala kostra „spanilé“ seveřanky?Další mýtus se týká vikinských žen. Podle legend to byly krásné a zároveň obávané válečnice. Což o to, pravděpodobně byly opravdu dostatečně urostlé, aby potvrdily mýtus o své síle.

Ovšem s jejich krásou to bude ve skutečnosti horší. Antropologové totiž zjistili, že se velice podobaly mužům. U řady kosterních nálezů se dokonce jen velmi špatně odlišují mužské a ženské kostry.

Někdy to vypadá tak, že mužské lebky nesou spíše ženské rysy a opačně, takže není problém najít kostru „spanilé“ seveřanky, která měla silné čelisti a enormně vyvinuté nadočnicové oblouky.

Skandinávští vědci v roce 2017 znovu podrobně studovali jeden z nejlépe zachovaných hrobů z vikinské doby – známé pohřebiště ve švédském městě Birka. Bylo objeveno roku 1880 a obsahovalo pozůstatky válečníka, i po smrti po zuby ozbrojeného.

V hrobě s ním byl nejen meč a šípy s hroty uzpůsobenými pro prorážení zbroje, ale také dva koně. Mezi dalšími artefakty byla například i desková hra včetně figurek.

Antropologové zjistili, že ženy byly velmi podobné mužům.
Antropologové zjistili, že ženy byly velmi podobné mužům.

Co prozradila DNA

Některé morfologické rysy na mrtvém těle od počátku výzkumu naznačovaly, že jde o netypicky stavěného muže, jenže nový výzkum pomocí genetiky ukázal, že to bylo všechno jinak. DNA odebraná z kostry jednoznačně prokázala, že šlo o ženu.

Protože se ale jednalo po více než století o pravzor toho, jak by měl vlastně hrob Vikinga vypadat, automaticky se vždy počítalo s tím, že jde o tělo muže. DNA tohoto „válečníka“ totiž neobsahovala žádný chromozom Y, který musí mít každý muž.

„Jde o první jednoznačný důkaz, že existovaly i vikinské válečnice,“ uvedl profesor Mattias Jakobsson z univerzity v Uppsale, který se na výzkumu podílel.

Analýza izotopů dále potvrdila, že „válečník“ žil velmi potulným způsobem života, což přesně odpovídá tomu, co dnes o vikinských nájezdnících víme.

Kostra ženy se velmi podobala té mužské.
Kostra ženy se velmi podobala té mužské.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Historie
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
Historie
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
Historie
Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
Procesy s obviněnými jsou u nás stejně kruté jako ve světě. Kromě čarodějnic inkvizitoři trestají i nepravověrné křesťany, heretiky a sektáře. Mnohdy jsou metody inkvizitorů mnohem hroznější a krutější než činy, které připisují svým obětem. U nás nejkrvavější čarodějnické procesy zasáhly Šumpersko. Kolda z Koldic Je jedním z prvních doložených inkvizitorů u nás. Podrobně o […]
reklama
věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout. Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o […]
Mícha v servisu: Dají se obnovit nervové buňky?
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
reklama
záhady a tajemství
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
Disk z Faistu: 3600 let stará záhada
Záhadné znaky a symboly, uspořádané do spirály, popisují z obou stran hliněný kotouč o průměru patnácti centimetrů. Našel jej v roce 1908 archeolog Luigi Pernier v troskách paláce Faistos na největším řeckém ostrově Kréta. Prohlédnout si jej můžete ve zdejším archeologickém muzeu v Herakleionu. Vědecké nadšení z nevídaného nálezu něčeho, co je stopou po vyspělé […]
Cicada 3301: Největší internetová záhada světa
„Hledají se vysoce inteligentní jedinci, kteří zvládnou vyluštit záhadu ukrytou v obrázku.“ Právě touto větou odstartovala před více než deseti lety, konkrétně 4. ledna roku 2012, největší internetová záhada všech dob – tajemná hra Cicada 3301. Co následovalo? Nikdo nevěděl, kdo na web 4chan obrázek cikády, složený ze znaků, pod přezdívkou 3301 dal, či o co […]
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká. Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet. Je to utajené sdělení, dokonalá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz