Domů     Jak dlouho vydržíme nedýchat? Člověk minutu, želva 5 hodin!
Jak dlouho vydržíme nedýchat? Člověk minutu, želva 5 hodin!
15.11.2021

Když přestaneme dýchat, zemřeme! Nebude to ale hned, ještě je tu jistý mezičas. Na jak dlouho se dá zadržet dech a komu to jde ze všech nejlépe?

Zkoušeli jste někdy chvíli nedýchat? Pokud si vezmete stopky, vydržíte to tak minutu. Samozřejmě se zadržení dechu dá natrénovat, a pak to zvládnete o něco déle.

A lépe vám to také půjde pod vodou! Srdce totiž v tu chvíli bije pomaleji, zpomalený je i metabolismus a spotřeba kyslíku tak o něco klesne. I bez tréninku vydržíte pod vodou bez dechu o 10 až 30 % déle než na souši.

O rekordy v zadržování dechu se tedy pokoušejí hlavně profesionální potápěči. Aktuální zápis v Guinessově knize rekordů patří Chorvatovi Budimiru Šobatovi (*1965), který se v březnu 2021 dokáže v bazénu nenadechnout 24 minut a 37 vteřin!

Vorvaňovec má v krvi a svalech zásoby kyslíku. Před ponorem dokonce vydechne! Foto: charleswndavies / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Vorvaňovec má v krvi a svalech zásoby kyslíku. Před ponorem dokonce vydechne! Foto: charleswndavies / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Želví triky

Pokud se nedostanete do extrémní situace, zadržovat tak dlouho dech pochopitelně není nutné. Člověk má v životě jiné priority, proto na nás evoluce v této oblasti moc nemyslela. A zvířata by nás v disciplíně „nedýchat“ tedy hravě strčila do kapsy.

Na vedoucích pozicích by se určitě umístily mořské želvy, které běžně zadržují dech i na pět hodin! Aby stihly pod vodou nachytat dostatek potravy a nemusely se zdržovat vynořováním nad hladinu.

Když však nastane zima, velká část želv se nevynořuje vůbec a někde na dně stráví chladné měsíce ve stavu hibernace. A celou tu dobu nepoužívají ani plíce!

I když přeci jen malinko švindlují – při životě je udržuje kloakální dýchání. Tedy potřebný kyslík přijímají rovnou do cév, kterými mají bohatě zásobenou zadní část těla.

Nebo vedou velryby?

Nutno podotknout, že vítězství patří želvám tak trochu neprávem. Patří totiž k tzv. ektotermním živočichům, jejichž tělesná teplota je závislá na teplotě okolí.

Pro ty endotermní, kteří potřebují velké množství kyslíku k výrobě vlastního tepla, je zadržování dechu mnohem náročnější.

Náš obdiv by tak měl patřit hlavně mořským savcům. I ti loví kořist často hluboko pod hladinou a tam dýchat samozřejmě nemohou. Nejhlouběji ze všech, až 3000 metrů, se potápí patrně vorvaňovec zubatý.

Právě ten nejspíš zvládne z endotermních živočichů zadržet dech na nejdelší dobu. Průměr zoologové odhadují na 67 minut, zaznamenaný rekord je však 222 minut!

Tím vorvaň překonává dosavadní rekord rypouše severního, který to dokázal na 119 minut. Bronzovou medaili by získal vorvaň obrovský, u nějž bylo vypozorováno zadržení dechu na 90 minut.

Rypouš severní již zvládl zadržet dech na 119 minut, díky krvi bohaté na hemoglobin. Foto: Mike Baird / creative Commons / CC BY 2.0.
Rypouš severní již zvládl zadržet dech na 119 minut, díky krvi bohaté na hemoglobin. Foto: Mike Baird / creative Commons / CC BY 2.0.

Kouzla s kyslíkem

Zdálo by se, že taková doba bez dechu už musí s tělem pořádně zamávat. Tito mořští tvorové ale dobře vědí, jak na to. Zpomalí svůj srdeční rytmus a přesměrují průtok krve od končetin směrem do mozku, srdce a svalů, aby byly stále dostatečně zásobeny kyslíkem.

Ve svalech mají dokonce speciální proteiny vázající kyslík, které jim umožňují skladovat si ho trochu do zásoby.

Suchozemští savci podobnými schopnostmi zpravidla obdařeni nejsou. Ale výjimky najdeme. Třeba šikovný lenochod omezí při plavání srdeční tep až na třetinu, díky čemuž zadrží dech až na 40 minut!

A co my lidé? Existují různé triky, třeba chvilku před posledním nádechem inhalovat čistý kyslík. Díky tomu se bude oxid uhličitý chvíli vylučovat z těla o něco snáze a oddálí se tak chvíle, kdy začne být toxický. Přemíra tohoto plynu by vás jinak v lepším případě uvrhla do bezvědomí.

Proč raději dýchat? Zbavujeme se tak až k 70 % škodlivin v těle. Psychologové navíc potvrzují, že rozdýchat se dá silná negativní emoce, úzkost, stres či deprese. Foto: JillWellington / Pixabay.
Proč raději dýchat? Zbavujeme se tak až k 70 % škodlivin v těle. Psychologové navíc potvrzují, že rozdýchat se dá silná negativní emoce, úzkost, stres či deprese. Foto: JillWellington / Pixabay.

Foto: úvodní foto: jackmac34 / Pixabay 1, 2: Creative Commons 3: Pixabay
Související články
Věda a technika
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Věda a technika
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Věda a technika
Budoucnost nadzvukového cestování: X-59 QueSST a návrat ke komerčním letům
Nadzvukové cestování pro běžného smrtelníka je v současnosti nedostižné, ale to se brzy může změnit! Po tragickém konci Concordu a Tu-144 se pozornost leteckých inženýrů znovu obrací k civilním nadzvukovým letům. Nejnovější nadějí je experimentální letoun X-59 QueSST, vyvíjený NASA a Lockheed Martin, který slibuje eliminovat rušivý akustický třesk. Jak daleko je lidstvo od návratu […]
Věda a technika
Holubi: Mistři navigace a symboly. Od prehistorie po moderní vědu
Od starověkých civilizací až po moderní vědu fascinují holubi lidstvo svými mimořádnými schopnostmi. Jejich dokonalý orientační smysl, neuvěřitelná rychlost a schopnost přežití v nejrůznějších podmínkách je činí jedinečnými. Zatímco v městském prostředí je často vnímáme jako obtížné, jejich historie je plná příběhů o tom, jak zachraňovali životy, pomáhali budovat impéria a inspirovali umělce po tisíciletí. […]
reklama
historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
reklama
zajímavosti
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Liparské ostrovy: Kde se střetávají divoké sopky, léčivé prameny a pirátské legendy
Zapomeňte na stereotypní představy o italských letoviscích plných rušných pláží a nákupních galerií. Liparské ostrovy, známé také jako Eolské ostrovy, ležící nedaleko břehů Sicílie, nabízejí zcela jiný druh dobrodružství. Jsou to místa, kde se země setkává s ohněm a vodou, kde štiplavé sirné výpary a horké prameny vyvěrající přímo z moře tvoří nevšední kulisy pro […]
Ježura australská: Bodlinatý požírač mravenců s bleskurychlým jazykem
Podívejte se do světa ježury australské, fascinujícího tvora s lepkavým jazykem a tělem, které je zároveň zbraní. Prozkoumejte legendy a báje, spojené s tímto ikonickým zvířetem, kterému domorodci přezdívají „bodlinatý požírač mravenců“. Ježura australská (Tachyglossus aculeatus) je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Poprvé byla popsána roku 1792 anglickým botanikem a zoologem Georgem Shawem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz