Skip to content
reklama
reklama

Jak dlouho vydržíme nedýchat? Člověk minutu, želva 5 hodin!

blank

Když přestaneme dýchat, zemřeme! Nebude to ale hned, ještě je tu jistý mezičas. Na jak dlouho se dá zadržet dech a komu to jde ze všech nejlépe?

Zkoušeli jste někdy chvíli nedýchat? Pokud si vezmete stopky, vydržíte to tak minutu. Samozřejmě se zadržení dechu dá natrénovat, a pak to zvládnete o něco déle.

A lépe vám to také půjde pod vodou! Srdce totiž v tu chvíli bije pomaleji, zpomalený je i metabolismus a spotřeba kyslíku tak o něco klesne. I bez tréninku vydržíte pod vodou bez dechu o 10 až 30 % déle než na souši.

O rekordy v zadržování dechu se tedy pokoušejí hlavně profesionální potápěči. Aktuální zápis v Guinessově knize rekordů patří Chorvatovi Budimiru Šobatovi (*1965), který se v březnu 2021 dokáže v bazénu nenadechnout 24 minut a 37 vteřin!

blank
Vorvaňovec má v krvi a svalech zásoby kyslíku. Před ponorem dokonce vydechne! Foto: charleswndavies / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Želví triky

Pokud se nedostanete do extrémní situace, zadržovat tak dlouho dech pochopitelně není nutné. Člověk má v životě jiné priority, proto na nás evoluce v této oblasti moc nemyslela. A zvířata by nás v disciplíně „nedýchat“ tedy hravě strčila do kapsy.

Na vedoucích pozicích by se určitě umístily mořské želvy, které běžně zadržují dech i na pět hodin! Aby stihly pod vodou nachytat dostatek potravy a nemusely se zdržovat vynořováním nad hladinu.

Když však nastane zima, velká část želv se nevynořuje vůbec a někde na dně stráví chladné měsíce ve stavu hibernace. A celou tu dobu nepoužívají ani plíce!

I když přeci jen malinko švindlují – při životě je udržuje kloakální dýchání. Tedy potřebný kyslík přijímají rovnou do cév, kterými mají bohatě zásobenou zadní část těla.

Nebo vedou velryby?

Nutno podotknout, že vítězství patří želvám tak trochu neprávem. Patří totiž k tzv. ektotermním živočichům, jejichž tělesná teplota je závislá na teplotě okolí. Pro ty endotermní, kteří potřebují velké množství kyslíku k výrobě vlastního tepla, je zadržování dechu mnohem náročnější.

Náš obdiv by tak měl patřit hlavně mořským savcům. I ti loví kořist často hluboko pod hladinou a tam dýchat samozřejmě nemohou. Nejhlouběji ze všech, až 3000 metrů, se potápí patrně vorvaňovec zubatý.

Právě ten nejspíš zvládne z endotermních živočichů zadržet dech na nejdelší dobu. Průměr zoologové odhadují na 67 minut, zaznamenaný rekord je však 222 minut!

Tím vorvaň překonává dosavadní rekord rypouše severního, který to dokázal na 119 minut. Bronzovou medaili by získal vorvaň obrovský, u nějž bylo vypozorováno zadržení dechu na 90 minut.

blank
Rypouš severní již zvládl zadržet dech na 119 minut, díky krvi bohaté na hemoglobin. Foto: Mike Baird / creative Commons / CC BY 2.0.

Kouzla s kyslíkem

Zdálo by se, že taková doba bez dechu už musí s tělem pořádně zamávat. Tito mořští tvorové ale dobře vědí, jak na to. Zpomalí svůj srdeční rytmus a přesměrují průtok krve od končetin směrem do mozku, srdce a svalů, aby byly stále dostatečně zásobeny kyslíkem.

Ve svalech mají dokonce speciální proteiny vázající kyslík, které jim umožňují skladovat si ho trochu do zásoby.

Suchozemští savci podobnými schopnostmi zpravidla obdařeni nejsou. Ale výjimky najdeme. Třeba šikovný lenochod omezí při plavání srdeční tep až na třetinu, díky čemuž zadrží dech až na 40 minut!

A co my lidé? Existují různé triky, třeba chvilku před posledním nádechem inhalovat čistý kyslík. Díky tomu se bude oxid uhličitý chvíli vylučovat z těla o něco snáze a oddálí se tak chvíle, kdy začne být toxický.

Přemíra tohoto plynu by vás jinak v lepším případě uvrhla do bezvědomí.

blank
Proč raději dýchat? Zbavujeme se tak až k 70 % škodlivin v těle. Psychologové navíc potvrzují, že rozdýchat se dá silná negativní emoce, úzkost, stres či deprese. Foto: JillWellington / Pixabay.
Foto: úvodní foto: jackmac34 / Pixabay 1, 2: Creative Commons 3: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...