Domů     Ponurá Kytice: Kde se trhaly svatební košile?
Ponurá Kytice: Kde se trhaly svatební košile?

Živoucí mrtvoly, svatba na hřbitově, blikající světla a vyděšená dívka, hledající azyl v márnici. To nejsou scény z moderního filmového hororou, ale poctivá porce hrůzy z pera českého obrozeneckého spisovatele. Kam se hrabe Hollywood!

Již jedenáctá odbila a lampa ještě svítila, a lampa ještě hořela, co nad klekadlem visela.“ Právě tak začíná děsivá balada Svatební košile, patřící do sbírky Kytice od literáta a folkloristy Karla Jaromíra Erbena (1811-1870).

Začátek je tak poměrně nevinný, ale brzy se všechno zvrhne.

Noční horor

Mladá dívka čeká na svého milého, který se dlouho nevrací z ciziny a protože je na světě sama, v modlitbě neuváženě žádá, aby mohla raději zemřít, než aby se trápila jako kůl v plotě.

A pak se vyvolený jejího srdce nečekaně objeví uprostřed noci a láká ji ven s tím, že si ji hned vezme za manželku. Ocitnou se posléze na hřbitově a tam nevěsta s hrůzou pozná, že její ženich je vlastně živoucí nebožtík.

Zachrání se tím, že se před ním zavře v márnici a usilovně se modlí. Ráno po nevydařené svatbě zůstávají na hrobech roztrhané svatební košile, které nešťastná dívka dříve sama ušila a v noci vzala s sebou.

Tato báseň údajně vychází ze skutečné příšerné události, která se měla v dávné minulosti odehrát na posvátné hřbitovní půdě. O to, kde k tomu došlo a kterým hřbitovem se vlastně Erben inspiroval, se vedou diskuze. Nejžhavějšími kandidáty jsou dvě místa v Čechách.

Jedním z míst, kterými se Karel Jaromír Erben mohl inspirovat, je kromě Velhartic (na titulním snímku) také kostel v místě zaniklé obce Byšičky.(Foto: Karelj /commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Jedním z míst, kterými se Karel Jaromír Erben mohl inspirovat, je kromě Velhartic (na titulním snímku) také kostel v místě zaniklé obce Byšičky.(Foto: Karelj /commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Temné stopy dávného rituálu?

První z nich se nachází ve Velharticích na Klatovsku. Zdejší tajemný kraj plný pověstí a magie si Karel Jaromír Erben oblíbil a jako sběratel pověstí a všeho, co souvisí s folklórem, se pídil po zdejších legendách.

Jedna z nich mluví o události, která se měla odehrát právě na místním hřbitově. V dávných časech poblíž Velhartic táboří vojáci, táhnoucí do bitvy. Jeden z nich se seznámí se zdejší dívkou, zamilují se do sebe a slíbí si lásku až za hrob.

Mladý voják ale zahyne v bitvě a o krásnou dívku se uchází jeho kamarád. Ta ho odmítne a tak zhrzený mládenec vyhledá čarodějnici, která oživí mrtvého vojáka, jenž vyrazí za svou vyvolenou. Dívka z příšerného setkání onemocní.

Nakonec se sice uzdraví, ale celá děsivá událost prý zanechá na hřbitově své stopy a citlivější jedinci i psychotronici poukazují na údajnou přítomnost silně negativní energie. Známý je i hřbitovní kostel sv.

Máří Magdalény, kde se na štítu objevují skvrny, připomínající dívčí tvář. Ta s událostí nejspíš nesouvisí, ale přesto dodává hřbitovu punc místa, plného paranormálních jevů, které je v hledáčku lovců duchů a záhadologů.

Čtenářům naskakovala husí kůže určitě už při čtení prvního vydání Kytice v roce 1853.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Čtenářům naskakovala husí kůže určitě už při čtení prvního vydání Kytice v roce 1853.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Inspirace v rodišti

Stejně magickou atmosféru má i Erbenovo rodné Podkrkonoší, kde místní starousedlíci na samotách rádi komunikovali se světem „na druhé straně“ a provozovali různé domácí čarování.

Právě v tomto kraji se nachází další místo, které se mohlo stát inspirací pro Erbenovo dílo. Jde o poutní kostelík svatého Petra a Pavla v místě zaniklé obce Byšičky, stojící na návrší východně od Lázní Bělohrad.

Je obklopený hřbitovem, svázaným s některými strašidelnými legendami. Literáta však pravděpodobně stejně nebo ještě více než pověsti v tomto případě inspiruje samotný kostelík, čnící ve volné krajině.

Podle něj pak vylíčí ve své baladě svatostánek i hřbitov, kam si svou snoubenku odvede mrtvý ženich.

Děsivé setkání

Ale existuje i třetí místo, které by mohlo sehrát tuto roli a tím je podle některých teorií kostel svatého Prokopa u Krupky na Teplicku. Také tady se podle pověsti jedna místní obyvatelka kdysi setká s „nemrtvými“.

Kde se však spisovatel doopravdy inspiroval zůstane nejspíš tajemstvím. Sám totiž ve svém pojednání mluví o dvou verzích lidového příběhu, ale s konkrétní oblastí žádnou z nich nespojuje.

Z kostela sv. Prokopa v Krupce u Teplic zbyly jen pozůstatky, které jsou však chráněnou kulturní památkou.(Foto: SchiDD / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Z kostela sv. Prokopa v Krupce u Teplic zbyly jen pozůstatky, které jsou však chráněnou kulturní památkou.(Foto: SchiDD / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Jitka Erbenová (cheva) / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Zajímavosti
7 netradičních druhů vajec, které se dají jíst!
Zase jsou tu Velikonoce a naše stoly se zaplní mísami obarvených vajíček. Nejčastěji jsou to ty slepičí… Po kterých ale sáhnout, pokud chcete letos změnu? Možností je mnoho! 1/ Kaviár po francouzsku vejce: ŠNEČÍ Chutnají trochu jako tráva s houbami, jsou slizká a při skousnutí mírně lupnou. Zatím nemáte chuť? Šnečí vajíčka jsou ovšem luxusní […]
Zajímavosti
Genting Skyway: Nejrychlejší kabinová lanovka světa létající nad malajskou džunglí
Víte, jak vypadá jízda rychlostí 21,6 km/h ve výšce 1800 metrů nad mořem? Genting Skyway v Malajsii – nejrychlejší veřejně přístupná kabinová lanovka světa – nabízí nejen adrenalinový zážitek, ale i dechberoucí výhledy na tropickou džungli. Od roku 1997 přepravuje tisíce návštěvníků k legendárnímu zábavnímu komplexu Resorts World Genting, který v horách vybudoval vizionář Lim […]
Zajímavosti
Stromy: Mají sílu léčit?
Ochrana proti slunci, čistší vzduch, lepší dýchání, klidnější spánek, úleva od stresu a obrana před depresí… Stromy nabízejí řadu důležitých výhod. Výzkumy také naznačují, že hlavně jehličnany mohou pomoci předcházet některým vážným onemocněním! Naši předkové znali léčivou sílu všemožných bylin a velmi si vážili také stromů. Tehdy se spoléhali na vlastní intuici a fantazii. Dnes […]
Zajímavosti
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o […]
reklama
historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
Konkláve: Jak se volí papež?
Sixtinská kaple se svým úchvatným stropem s biblickými výjevy přivítá ročně několik milionů návštěvníků. Ale během volby nového papeže se sem nikdo nepovolaný nedostane: je útočištěm pro kolegium kardinálů. Co se odehrává za zavřenými dveřmi, za extrémního utajení a přísných bezpečnostních opatření? Samotný termín konkláve má své kořeny v latinské frázi „clausum cum clave“, což […]
Kuarup a Famadihana: Tanec se smrtí napříč kontinenty
Zatímco brazilští Indiáni oživují dřevěné špalky na počest mrtvých, na Madagaskaru tančí s mumiemi předků. Objevte dva fascinující pohřební rituály, které proměňují smrt v oslavu života a hluboce zakořeněnou tradici, jež přesahuje pouhé smuteční obřady. Tyto praktiky odrážejí jedinečné kulturní perspektivy na smrt a posmrtný život, propojují současnost s minulostí a posilují sociální vazby komunit. […]
reklama
záhady a tajemství
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
Zemřel Ježíš na kříži? Anebo vstal z mrtvých?
Křesťané věří, že v době, kterou dnes slavíme jako Boží hod velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých – a to k nesmrtelnosti. Jak se na to dívá věda? Ta zmrtvýchvstání neuznává. Ježíš umírá na kříži zhruba za tři až šest hodin po přibití. V případě klasického ukřižování hlavou vzhůru je to neobvykle brzy – lidé umírají […]
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz