Skip to content
reklama
reklama

Ponurá Kytice: Kde se trhaly svatební košile?

blank

Živoucí mrtvoly, svatba na hřbitově, blikající světla a vyděšená dívka, hledající azyl v márnici. To nejsou scény z moderního filmového hororou, ale poctivá porce hrůzy z pera českého obrozeneckého spisovatele.

Kam se hrabe Hollywood!

Již jedenáctá odbila a lampa ještě svítila, a lampa ještě hořela, co nad klekadlem visela.“ Právě tak začíná děsivá balada Svatební košile, patřící do sbírky Kytice od literáta a folkloristy Karla Jaromíra Erbena (1811-1870). Začátek je tak poměrně nevinný, ale brzy se všechno zvrhne.

Noční horor

Mladá dívka čeká na svého milého, který se dlouho nevrací z ciziny a protože je na světě sama, v modlitbě neuváženě žádá, aby mohla raději zemřít, než aby se trápila jako kůl v plotě. A pak se vyvolený jejího srdce nečekaně objeví uprostřed noci a láká ji ven s tím, že si ji hned vezme za manželku.

Ocitnou se posléze na hřbitově a tam nevěsta s hrůzou pozná, že její ženich je vlastně živoucí nebožtík. Zachrání se tím, že se před ním zavře v márnici a usilovně se modlí. Ráno po nevydařené svatbě zůstávají na hrobech roztrhané svatební košile, které nešťastná dívka dříve sama ušila a v noci vzala s sebou.

Tato báseň údajně vychází ze skutečné příšerné události, která se měla v dávné minulosti odehrát na posvátné hřbitovní půdě. O to, kde k tomu došlo a kterým hřbitovem se vlastně Erben inspiroval, se vedou diskuze.

Nejžhavějšími kandidáty jsou dvě místa v Čechách.

blank
Jedním z míst, kterými se Karel Jaromír Erben mohl inspirovat, je kromě Velhartic (na titulním snímku) také kostel v místě zaniklé obce Byšičky.(Foto: Karelj /commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Temné stopy dávného rituálu?

První z nich se nachází ve Velharticích na Klatovsku. Zdejší tajemný kraj plný pověstí a magie si Karel Jaromír Erben oblíbil a jako sběratel pověstí a všeho, co souvisí s folklórem, se pídil po zdejších legendách.

Jedna z nich mluví o události, která se měla odehrát právě na místním hřbitově. V dávných časech poblíž Velhartic táboří vojáci, táhnoucí do bitvy. Jeden z nich se seznámí se zdejší dívkou, zamilují se do sebe a slíbí si lásku až za hrob.

Mladý voják ale zahyne v bitvě a o krásnou dívku se uchází jeho kamarád. Ta ho odmítne a tak zhrzený mládenec vyhledá čarodějnici, která oživí mrtvého vojáka, jenž vyrazí za svou vyvolenou. Dívka z příšerného setkání onemocní.

Nakonec se sice uzdraví, ale celá děsivá událost prý zanechá na hřbitově své stopy a citlivější jedinci i psychotronici poukazují na údajnou přítomnost silně negativní energie. Známý je i hřbitovní kostel sv.

Máří Magdalény, kde se na štítu objevují skvrny, připomínající dívčí tvář. Ta s událostí nejspíš nesouvisí, ale přesto dodává hřbitovu punc místa, plného paranormálních jevů, které je v hledáčku lovců duchů a záhadologů.

blank
Čtenářům naskakovala husí kůže určitě už při čtení prvního vydání Kytice v roce 1853.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Inspirace v rodišti

Stejně magickou atmosféru má i Erbenovo rodné Podkrkonoší, kde místní starousedlíci na samotách rádi komunikovali se světem „na druhé straně“ a provozovali různé domácí čarování. Právě v tomto kraji se nachází další místo, které se mohlo stát inspirací pro Erbenovo dílo.

Jde o poutní kostelík svatého Petra a Pavla v místě zaniklé obce Byšičky, stojící na návrší východně od Lázní Bělohrad. Je obklopený hřbitovem, svázaným s některými strašidelnými legendami. Literáta však pravděpodobně stejně nebo ještě více než pověsti v tomto případě inspiruje samotný kostelík, čnící ve volné krajině.

Podle něj pak vylíčí ve své baladě svatostánek i hřbitov, kam si svou snoubenku odvede mrtvý ženich.

Děsivé setkání

Ale existuje i třetí místo, které by mohlo sehrát tuto roli a tím je podle některých teorií kostel svatého Prokopa u Krupky na Teplicku. Také tady se podle pověsti jedna místní obyvatelka kdysi setká s „nemrtvými“. Kde se však spisovatel doopravdy inspiroval zůstane nejspíš tajemstvím. Sám totiž ve svém pojednání mluví o dvou verzích lidového příběhu, ale s konkrétní oblastí žádnou z nich nespojuje.

blank
Z kostela sv. Prokopa v Krupce u Teplic zbyly jen pozůstatky, které jsou však chráněnou kulturní památkou.(Foto: SchiDD / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Jitka Erbenová (cheva) / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...