Spánek je nesmírně důležitý pro regeneraci organismu i samotného mozku. V moderní době však trpí až 40 % dospělých poruchami spánku. Často je za příčinu považován stres či špatný životní styl.
Podle odborníků vydrží lidské tělo bez spánku osm až deset dní.
Ale už po 24 hodinách soustavného bdění dochází v organismu k významným změnám – zvýší se hladina stresových hormonů i krevní tlak, tělo postupně ztrácí schopnost zpracovat glukózu, imunitní systém přestane pracovat a tělesná teplota začne klesat.
Oficiální rekord v této oblasti drží Američan Randy Gardner, který na přelomu prosince 1963 a ledna 1964 vydržel vzhůru 11 dní a 25 minut, tedy 264,4 hodiny.
11 dní bez spánku
Jeho pokusu se zúčastnil výzkumník spánku ze Stanfordu Dr. William C. Dement, zdravotní stav Gardnera pak sledoval John J. Ross.
Podle Dementa experiment prokázal, že extrémní nedostatek spánku má jen malý účinek projevující se změnami nálad a únavou, John Ross oproti tomu u Gardnera zaznamenal náladovost, problémy s koncentrací i krátkodobou pamětí, paranoiu a halucinace.
Když byl 11. den experimentu Randy Gardner požádán, aby odečítal sedm, počínaje 100, zastavil se opakovaně na čísle 65, protože zapomněl, co dělá.
Další rekordmani
O měsíc později údajně překonal Gardnerův rekord Toimi Soini z finské Haminy, který zůstal vzhůru 11,5 dne, tedy 276 hodin.
Maureeen Westonová ze Spojeného království pak měla na jaře roku 1977 zůstat vzhůru 449 hodin při maratonu na houpacích židlích. V roce 2007 překonal Gardnerův rekord i Angličan Tony Wright.
Ovšem v roce 2012 zaplatil za 11 dní bdění životem 26letý Číňan Ťiang Siao-šan, který nepřetržitě sledoval mistrovství Evropy ve fotbale. Nedostatek spánku spojený popíjením alkoholu a kouřením byl pro jeho jinak zdravý organismus příliš.
Z těchto důvodů již Guinessova kniha rekordů nezaznamenává pokusy o překonání rekordu v počtu probdělých hodin.