V roce 2006 je jeho obraz No.5 prodán za částku odpovídající 3,7 miliardám korun! Stává se tak nejdražším obrazem světa a na špici se udrží až do roku 2011. Vždy, když někdo vysolí takovou částku za takový obraz, lidé se ptají proč.
Proč taková mazanice, kterou by dokázalo „namalovat“ každé dítě. Opravdu? „Když je to tak snadné, proč to také nezkusíte?“ ptá se v roce 2010 na stránkách The New York Times Steven McElroy (*1966). Zjevně to totiž tak snadné není.
I zkušení padělatelé si na obrazech amerického malíře Jacksona Pollocka (1912-1956) vylámali zuby. Jak potvrdí počítačová analýza, jsou jedinečné a jeho „rukopis“ je téměř nemožné napodobit.
Barvy cákají a kapou
Inspirován indiánskými sypanými obrazy vytvářenými z barevných písků, tvoří technikou zvanou drip painting, při které nepoužívá štětec, ale nechává barvy odkapávat přímo z plechovky, nebo stékat po krátké tyči, ale také je nahazuje zednickou lžící, nebo odstříkává přes ztvrdlý kartáč.
V tomto případě na sololitovou desku o rozměrech 2,4 m x 1,2 m. „Mám ji položenou přímo na zemi. Pracuje se mi tak lépe.
Mohu tak kolem malby chodit, pracovat ze všech stran, cítím se tak její součástí.“ Nepoužívá přitom klasické malířské barvy, ale obyčejné emailové barvy určené pro použití v domácnosti a přidává do malby třeba písek, sádru, ale také hřebíky nebo drcené sklo.
Specifický je i způsob, jakým svá díla vytváří. Jako šaman tančí kolem celého obrazu ve snaze dostat se do tvůrčího transu. Proto také kritici v jeho případě mluví o akční malbě. Přitom, ač se to nezdá, je obraz výsledkem pečlivě promyšlené kompozice.
Alkohol, deprese, agrese
Pollock není žádný anděl. Sukničkář, od mládí silný alkoholik, u kterého pití probouzí agresivní chování. Celý život navíc trpí těžkými depresemi a bojuje se schizofrenií.
Jeho jediným štěstím je obětavá manželka, malířka Lee Krasnerová (1908-1984), která se za něj provdala v říjnu 1945 a dlouho mu na úkor vlastní práce pomáhá bojovat s depresemi i alkoholem.
Není to nic platné Pollock umírá ve věku 44, když opilý nabourá svůj kabriolet přímo do stromu. Jeho mladá milenka Ruth Kligmanová (1930–2010) je těžce zraněna, její kamarádka nehodu nepřežije.
Cesta k k metě nejdražšího obrazu
V roce 1949 koupí od Pollocka obraz malíř Alfonso A. Ossorio (1916–1990) za 1500 dolarů. Od něj ho získá mediální magnát Samuel Irving Newhouse Jr. (1927-2017) a od něj producent David Geffen (*1943).
Ten ho pak v listopadu 2006 prodá mexickému sběrateli Davidu Martinezovi (*1957) za 140 milionů.