Močikové získali svoje jméno podle řeky Moche, která protéká územím severního Peru. Na ně zde asi během 12.-13. století navázali Chimové, kteří ovládli ještě rozsáhlejší území, sahající až dnešní peruánské metropoli Limě. Definitivně si Močiky podrobili Inkové.
Indiánští Močikové vytvořili ve středním peru říší, jejíž zlatý věk se datuje do období 2.–8. století n. l. se například na svojí keramice nebáli zobrazovat erotické scény.
K vidění na nich byl třeba muž, který souloží hned s několika ženami, výjimkou nebyli masturbující muži a také ženy. Zdálo by se tedy, že tento národ je v otázkách sexu velice benevolentní. Tak jednoduché to ale zdaleka není.
Volnost si mohli užívat jenom svobodní jedinci. Ženatí muži a vdané ženy měli pravidla mnohem přísnější.
Mrtvé házeli do propasti
V období let 1460-1470 si Močiky definitivně podrobili Inkové. Ti ale byli v otázkách sexu mnohem prudérnější. Právě volný vztah Močiků k erotice byl pro Inky velkým trnem v oku. Vadilo jim třeba, že Močikové měli i sexuální styk se zvířaty.
Neváhali je proto vraždit, klidně vybili celé jejich vesnice. O životě Močiků podávají svědectví různé archeologické nálezy. Zachovalý obětní oltář Močiků objevili badatelé v roce 2012 na hoře Cerro Campana poblíž peruánského města Trujillo.
Španělský archeolog Régulo Franco Jordán si domnívá, že oltář v podobě tří schodů sloužil ke stínání lidských obětí během náboženských rituálů. Bezhlavá těla pak Močikové shazovali dolů do propasti.
Co se dělo v komnatách?
Zbytky dvou místností, které ke svým ceremoniálům využívali lidé kultury Močiků, v roce 2918 objevili archeologové v peruánském nalezišti Limón v regionu Lambayeque na severozápadě země. V komnatě, kde asi probíhaly slavnostní hostiny, se nacházejí dva trůny.
Na jednom z nich zřejmě sedával panovník, na druhém nejváženější host. Další místnost ukrývá kruhové pódium. Sloužilo pravděpodobně k oznamování významných událostí. Odhaduje se, že ceremoniální komplex dokončili asi v 5. století n. l.
Močikové se chlubili vyspělou kulturou, dokázali například budovat zavlažovací systémy nebo zhotovovat různé artefakty ze zlata. Zajímavé je, že ženy Močiků zřejmě zastávaly i významné funkce ve veřejném životě. Zánik kultury patrně způsobily klimatické změny.