Hlavu máte jako střep, svaly se cítí jako po pětihodinovém fotbalovém zápase a čelo vám rosí horečnatý pot? Pokud se po dvou až 10 dnech k příznakům přidají i respirační potíže jako kašel a dušnost, návštěvu lékaře již neodkládejte.
Rentgen možná prokáže zápal plic. Všechny tyto příznaky ale mohou ukazovat také na nebezpečný SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), česky těžký akutní respirační syndrom. V krvi povážlivě klesá počet lymfocytů, tedy druhu bílých krvinek.
I to je další projev koronaviru SARS, který způsobuje těžký akutní respirační syndrom. Jeho vzorky v současnosti zkoumají zabezpečené laboratoře v New Yorku, San Francisku, Manile, Hongkongu a Torontu.
Od chvíle, kdy si SARS roku 2003 pokusil obtočit svět kolem prstu, je každé znamení jeho dalšího výskytu okamžitě v hledáčku mezinárodních zdravotnických organizací.
Proti jiným nemocem (například některým krvácivým horečkám) přitom není – při poskytnutí odborné péče – úmrtnost zdrcující. Ovšem jen na první pohled. Nákazu nepřežije devět procent infikovaných.
Jiná situace ale panuje u nakažených, kteří již oslavili 50. narozeniny. Úmrtnost se u nich vyšplhá až na 50 procent!
Svět se třese v obavě před novou pandemií. SARS se nám zatím daří držet pod kontrolou. Slovíčko „zatím“ je ovšem na místě. Nikdo si raději nepředstavuje následky, kdyby se některé z ohnisek v budoucnu nepodařilo včas uhasit.
„Podařilo se nám rozbít řetěz přenosu, ale ostražitost je stále na místě,“ varuje Světová zdravotnická organizace.
„Nyní se pracuje na vývoji stále lepších vakcín, nákaza SARS se může kdykoliv objevit znovu,“ potvrzuje New York Blood Center (NYBC), největší komunitní organizace zabývající se odběrem a distribucí krve.
Zní to optimisticky? Vakcína, přestože již zatím bez dosatečných testů existuje, má ale jeden háček, čistě komerční. Náklady na zdlouhavý vývoj a nejistá poptávka po vakcíně v budoucnosti farmaceutické firmy do vývoje příliš netlačí.
Zatím vám tedy můžeme poradit jen některé obecné zásady: I na SARS zčásti funguje mytí rukou mýdlem pod horkou vodou a snaha vyhnout se aerosolu kýchanému do okolí nakaženými.