Domů     Hrdinství kanadských pilotů: Bezpečně přistáli s Airbusem bez paliva
Hrdinství kanadských pilotů: Bezpečně přistáli s Airbusem bez paliva
13.4.2022

Když 24. srpna 2001 odlétal z Toronta do Lisabonu let číslo 236 společnosti Air Transat, nikoho ještě nenapadlo, že se o několik hodin později změní v zoufalý boj o záchranu 306 lidí na jeho palubě.

Kvůli mechanické závadě a chybnému vyhodnocení situace piloty se Airbus A330 ocitl vysoko nad Atlantickým oceánem zcela bez paliva.

Kapitán Robert Piché a druhý pilot Dirk De Jager však dokázali téměř nemožné a s obrovským dopravním letadlem, které se změnilo v kluzák, bezpečně přistáli.

PODIVNÁ HLÁŠENÍ AUTOPILOTA

Let 236 odletěl z Toronta ve 0:52 standardního času (20:52 místního času) a zamířil nad Atlantický oceán. Během prvních pěti hodin nedošlo k žádné události, která by měla naznačovat problémy.

Oba piloti prováděli po půlhodině propočet spotřeby paliva oproti délce letu, aby sledovali náznaky možných úniků. Nic nebylo v nepořádku.

V 5:03, kdy už za sebou letadlo mělo přes polovinu letu, však palubní počítač začal indikovat nízkou teplotu a vysoký tlak oleje v motoru číslo dvě.

Toto hlášení je podle dopravních pilotů, kteří se později případem zabývali, krajně neobvyklé a posádku zřejmě znejistilo. A mělo být ještě mnohem hůř.

Aniž by o tom piloti nebo posádka měli v tmavé noci tušení, v motoru číslo dvě praskl přivod paliva, které nyní volně unikalo. Za takové situace musí posádka okamžitě všemi prostředky úniku zabránit a začít hledat vhodné letiště k nouzovému přistání.

Protože ale Piché a De Jager o úniku nevěděli, pokračovali v letu po původní trase.

Letiště Lajes na Azorských ostrovech. FOTO: ATCLuton, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Letiště Lajes na Azorských ostrovech. FOTO: ATCLuton, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

V 5:36 poprvé počítač zaznamenal nerovnováhu v množství paliva v nádržích. Piché a De Jager na to zareagovali nejhorším možným způsobem – otevřeli ventil mezi oběma nádržemi, aby se v nich hladina paliva vyrovnala.

Nějakou dobu totiž předpokládali, že jim počítač indikuje nesprávné hodnoty paliva. De Jager provedl propočet a zjistil hrozivý rozdíl proti plánované spotřebě. Když se problém nevyřešil, piloti nakonec ventil znovu uzavřeli, ale už bylo příliš pozdě.

PŘISTÁNÍ BEZ PALIVA

Nakonec se po poradě rozhodli odklonit letoun na vojenskou leteckou základnu Lajes na Azorských ostrovech. V 6:13, když jim k letišti zbývalo ještě 280 kilometrů, však pravému motoru došlo palivo.

V tu chvíli si piloti nejspíš poprvé uvědomili, že nejde o chybu počítače, ale že jsou opravdu skoro bez paliva.

A o třináct minut později se vyprázdnila i nádrž na levém křídle. Z nejmodernějšího dopravního letounu své doby se stal obří kluzák snášející se neodvratně k hladině oceánu.

Piché a De Jager měli sice ještě stále dostatečnou výšku na to, aby doletěli na Azory, ale nesměli si dovolit jedinou chybu. V opačném případě by je čekalo nouzové přistání na mořské hladině a to je pro dopravní letadlo téměř neproveditelný počin.

O pět let dříve byl třemi muži unesen let číslo 961 Ethiopian Airlines. Únosci požadovali let do Austrálie, na který ale kapitán neměl palivo. Únosci mu ale nedovolili přistát a kapitán byl po vyčerpání paliva nucen přistát na moři u pobřeží Komorských ostrovů.

Letadlo se po kontaktu s hladinou převrátilo po křídle a rozlomilo se. Ze 175 lidí na palubě přežilo pouhých padesát.

Teď tedy podobná situace hrozila i kanadskému Airbusu. Piché a De Jager se ale k letišti přiblížit zvládli. Museli však udělat sérii zatáček, aby vytratili výšku a srovnali se s dráhou.

Na přistání měli jen jediný pokus, navíc přistávali bez možnosti letadlo před a po přistání zbrzdit.

Airbus tvrdě dosedl na dráhu v rychlosti 370 kilometrů za hodinu, přičemž normální přistávací rychlost je o skoro sto kilometrů v hodině nižší. Airbus odskočil, než dosedl podruhé, a osm pneumatik podvozku prasklo. Pak se ale letoun bezpečně zastavil na dráze.

Z 306 lidí na palubě jich bylo osmnáct zraněno, z toho dva vážně, ale všichni na palubě přežili.

Letoun krátce po nouzovém přistání. Na fotografii lze vidět prasklé pneumatiky příďového podvozku. FOTO: FAA, Public domain, via Wikimedia Commons
Letoun krátce po nouzovém přistání. Na fotografii lze vidět prasklé pneumatiky příďového podvozku. FOTO: FAA, Public domain, via Wikimedia Commons

Vyšetřování portugalských úřadů později prokázalo, že za nehodou stála chyba společnosti Air Transat, která nechala u Airbusu vyměnit součástku hydraulického systému v motoru.

Ta byla ovšem o něco větší než původní a způsobila to, že se třela o palivovou trubici, která nakonec praskla. Chybné vyhodnocení situace posádkou k vyhrocení situace výrazně přispělo, ale Piché a De Jager byli nakonec oslavováni jako hrdinové.

S Airbusem uletěli bez pohonu více než 120 kilometrů a bezpečně přistáli. Kapitán Piché byl o rok později vyznamenán leteckou asociací za mimořádné pilotní umění a pro Air Transat létal až do roku 2017, kdy odešel do důchodu.

Připady úspěšných nouzových přistání bez pohonu nebo bez paliva jsou v komerčním letectví vzácnými událostmi.

Jedním z nejznámějších případů je kromě letu Air Transat 236 let společnosti TACA číslo 110 z roku 1988. Piloti po průletu krupobitím poblíž přišli o oba motory a při pokusu o opětovné spuštění došlo k jejich požáru.

Kapitán Carlos Dardano však dokázal s Boeingem 737 přistát na travnatém pásu v bažinaté krajině u New Orleansu. Šlo o první připad v historii komerčního letectví, kdy pilot přistál bezpečně bez pohonu mimo letiště.

Foto: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz