Skip to content
reklama

Hrad Charleville: Druidové, Král dub a tajemná Harriet

Téměř uprostřed ostrovního Irska, poblíž městečka Tullamore, jež se proslavilo vynikající lihovinou, se rozprostírá romantický hrad Charleville. Zdejší krajina se pyšní prastarými dubovými háji. Ty se v minulosti staly působištěm tajemných druidů, kteří se možná neúmyslně postarali o to, že magie místa neoslabuje ani po stovkách let.

Krásné sídlo, připomínající středověký pohádkový hrad, přitom vzniká až na přelomu 17. a 18. století z popudu Charlese Williama Buryho. Dnes můžeme už jen těžko odhadovat, zda Bury věděl, že základní kámen majestátního hradu umísťuje do míst starodávného pohřebiště samotných druidů.

Cosi se děje v hradním podzemí

Stejně tak nevíme ani to, k čemu sloužila spletitá síť chodeb pod hradem. Přitom jde doslova o labyrint, který prvním obyvatelům hradu nedává spát. Po nocích se z podhradní úrovně ozývá sténání, pláč i děsivý křik.

Když se někdo přece jen odhodlá podzemní kobky prozkoumat, nenajde nic. Ani živáčka, setká se jen s prázdnem, tmou a chladem. Ruku v ruce s nevysvětlitelnými jevy se brzy vyrojí i několik legend spojených s rodinou Buryových.

Ta nejznámější má název Král Dub.

Král dub je spojen s mnoha legendami. FOTO: JaysonTatumGoat / Creative Commons / CC BY-SA.

Určuje dub osudy rodu?

Král Dub má být skutečný strom, statný a vzrostlý starodávný dub, který měl údajně velmi specifický vztah k Buryovým. V momentu, kdy se dřevině ulomila větev a spadla na zem, někdo z rodiny krátce nato zemřel.

Dnes už věrohodnost legendy ověřit nemůžeme, víme ovšem, že dub u hradu skutečně stál. A to až do roku 1963, kdy se do oblasti přihnala průtrž mračen a spustila se bouře, při které majestátní strom několikrát zasáhly blesky.

Dub sice řádění živlu nakonec přežil, poslední hlava rodu Buryů, plukovník Charles Howard-Bury, ale náhle a nečekaně zemřel. Plukovník už v té době neobýval hrad, ten byl v podstatě od roku 1912 neobydlený, namísto toho sídlil v domku Belvedere ve vzdálenějším hrabství Westmeath.

Druidové u postele

Než došlo k opuštění hradu, stavení zažívalo poměrně rušný život. Nakrátko v něm působil také proslulý literát lord Byron (1788–1824), jenž na hradě uspořádal hned několik bujarých večírků. Na hrad se sjížděli hosté z celého širého kraje a mnoho z nich bylo nuceno zde přespat.

Jedna návštěvnice hradu při té příležitosti nahlásila, že spatřila podivnou scénu, kdy její postel v noci obestoupila skupina druidů! Shodou okolností se tak stalo v den zimního slunovratu.

blank
Lord Byron si hrad vybral jako místo konání svých bujarých večírků. FOTO: Thomas Phillips / Creative Commons / volné dílo

Obnovená a strašidelná památka

Po opuštění hradu dojde v roce 1968 k odstranění jeho střechy a jen o tři roky později se rozjedou rozsáhlé restaurační práce. Za účelem finanční podpory celé obnovy bylo založeno neziskové sdružení, a i díky němu mohou návštěvníci z celého světa navštívit místo, které je označováno za jedno z nejstrašidelnějších na naší planetě.

Seznam paranormálních jevů, spatřených v hradních útrobách, totiž nekončí jen pověstí o dubu.

Na balkon nechoďte!

Návštěvníci, turisté i hosté z dob dávnějších v průběhu let nahlašují znepokojivé události z Charleville. Mezi nejčastější nadpřirozené jevy tak řadíme zjevování duchů, hlasy přicházející odnikud, zvuk kroků, otisky stop, ale i dětský pláč, prazvláštní bílý opar nebo ducha ze všech nejobávanějšího – strašidelnou mužskou postavu, jež bloumá chodbami a světnicemi hradu.

Návštěvníky jistě fascinuje i trvale uzamčený balkon, na který je vstup zakázán, protože je údajně nejsilnějším působištěm neznámého spirituálního živlu. Sami současní majitelé hradu prý byli důrazně varováni, že onen živel rozhodně nepatří mezi „dobré duchy“ a v momentu, kdy se na balkon vydá jakýkoli „vetřelec“, nezaváhá mu ublížit.

blank
Bydlí na hradě stále duch nešťastné Harriet? FOTO: Hubert C. Provand / Creative Commons / volné dílo

Nešťastná Harriet

Vlastníci objektu potvrzují, že je s místem něco v nepořádku. I oni slýchají podivné hlasy, vycházející z prázdných místností, jednou dokonce zahlédli dětskou postavu, hrající si na schodech. Jít mohlo o jistou dívenku Harriet, respektive o jejího ducha.

Zlatovlasá dívka, dcera hraběte z Charleville, si kdysi hrála na zábradlí velkého schodiště, když ztratila rovnováhu a pád na studenou kamennou podlahu pod schody jí vzal život.

Foto: Jgillett / Creative Commons / volné dílo, JaysonTatumGoat / Creative Commons / CC BY-SA., Thomas Phillips / Creative Commons / volné dílo, Hubert C. Provand / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Gliese 581: Výprava do krajů potenciálního života
enigmaplus.cz

Gliese 581: Výprava do krajů...

V rámci postupujících možností dálkového...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Probíhají na krkonošské sjezdovce tajné obřady na počest bohyně Kybelé?
enigmaplus.cz

Probíhají na krkonošské...

Sníh v nejvyšších polohách českých hor stále ještě...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Klášterec nad Ohří, město pramenů a porcelánu
epochanacestach.cz

Klášterec nad Ohří, město...

Klášterec nad Ohří leží...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Moderátorka vrací úder. Soukalová míří do filmu!
nasehvezdy.cz

Moderátorka vrací úder....

Bývalá hvězda biatlonu...
Miliontý dobrovolník pro akci Ukliďme Česko. Třeba jste to vy…
21stoleti.cz

Miliontý dobrovolník pro akci...

Těsně před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Matčina prokletá prosba
skutecnepribehy.cz

Matčina prokletá prosba

Než mi zemřela matka, řekla mi zvláštní věc:...
Koupele pro krásné vlasy
panidomu.cz

Koupele pro krásné vlasy

Ve skutečnosti to nejsou koupele, ale oplachy, jenže to...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha