Domů     Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
15.7.2024

Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle.

Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie.

Zábava pro carevnu

Nejstarší zmínky o klouzání po „umělých kopcích“ pocházejí z Ruska 15. století. O jejich popularizaci se postará Kateřina II. Veliká (1729-1796), která chce jeden pro své potěšení.

Dostává 20 metrů vysokou dřevěnou konstrukci s dráhou, která se polévá vodou a protože ruská zima pracuje rychle, může se jít brzy klouzat. Je tak nadšená, že jich kolem svého paláce nechá postavit několik. Bohatě zdobených, s různými sklony i šířkou.

Nechybí jim ani čajový salónek. Neobvyklá kratochvíle se stává hitem nejprve u ruské šlechty, ale koncem 18. století už na umělých kopcích řádí i méně vznešení Rusové.

Časem se nápad rozšíří i za hranice, kde se ještě dnes horské dráze často říká Ruská hora. Paradoxem je, že v Rusku jim pro změnu říkají Americká hora.

Za první dráhu vděčíme Kateřině II, která se moc ráda klouže. (Fjodor Rokotov, Volné dílo, commons.wikimedia)
Za první dráhu vděčíme Kateřině II, která se moc ráda klouže. (Fjodor Rokotov, Volné dílo, commons.wikimedia)

Kde chybí led, pomohou kolečka

Lidé nechtějí o zábavu přijít ani s jarním táním a dva francouzské podnikavce napadne přidělat na sáně kolečka. Svou vylepšenou dráhu otvírají 8. července 1817 v pařížském parku Beaujon.

Rozhodujícím evolučním krokem k horské dráze je pak nápad, jak vozíky bezpečně ukotvit na dráhu pomocí kolejnic, což dovoluje zvýšit rychlost a přidat další atrakce.

Ať už klopené zatáčky, nebo v roce 1846 z Anglie dovezenou Chemin de Centrifuge, 13 metrů dlouhou dráhu se smyčkou o průměru 4 metry, kde se odvážlivci na okamžik ocitají hlavou dolů. Atrakce funguje asi 20 let, než zájem opadne.

Možná i kvůli nehodám a zdravotním potížím z přetížení. Spíše než na looping začnou podnikatelé sázet na délku jízdy. Například v roce 1887 láká francouzský podnikatel Joseph Oller (1839–1922) na Les Montagnes Russes Belleville, dlouhou 200 metrů.

Její první dráha ještě nebyla moc složitá a nikde žádný looping První (Francesco Bartolomeo Rastrelli, volné dílo, commons.wikimedia)
Její první dráha ještě nebyla moc složitá a nikde žádný looping První (Francesco Bartolomeo Rastrelli, volné dílo, commons.wikimedia)

Místo uhlí vozí turisty

Hitem se horská dráha stává i v Americe. Ta první však nestojí v zábavním parku a už vůbec tu zpočátku není pro srandu turistům. Mauch Chunk Switchback Train je od roku 1827 samospádná železnice pro dopravu uhlí.

Od roku 1872 si tu však mohou zájemci za 50 centů vyzkoušet na 14 km dlouhé trase notně adrenalinovou jízdu.

Slávu amerických horských drah odstartuje v roce 1884 LaMarcus Thompson (1848–1919), který posbírá dosavadní nápady a zkušenosti z Evropy i Ameriky, a na Coney Island v Brooklynu postaví svou první, 183 metrů dlouhou.

Ač je maximální rychlost pouze 9 km/hod, má takový úspěch, že se mu investice 1600 dolarů vrátí za tři týdny. Není divu, že má brzy konkurenci. Trumfne ho především Phillip Hinkle, který k oválné dráze přidá řetězový výtah, jenž vozíky vytáhne na vrchol dráhy.

Další inovací jsou, kromě pokusů o různě klopené zatáčky, také tunely a malované kulisy obklopující dráhu. Vrací i looping, ovšem jen nakrátko, protože mnozí odvážlivci končí s poraněnou krční páteří.

Kateřina by zírala, kdyby viděla, jak horská dráha vypadá dnes (Dusso Janladde, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Kateřina by zírala, kdyby viděla, jak horská dráha vypadá dnes (Dusso Janladde, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Znovu to nakopne Disney

Horské dráhy zažívají zlatý věk. Jen v USA je jich v roce 1920 více než 1500. Jenže pak přichází Velká hospodářská krize a na adrenalin nejsou peníze ani nálada. Dráhy krachují, ty opuštěné se bourají.

Druhý dech jim dodá až Walt Disney (1901–1966), který v roce 1955 otvírá svůj Disneyland a jeho součástí je od roku 1959 také horská dráha zcela nového typu. Dřevěnou konstrukci nahradí kovová, dřevěná kola plast.

„Na rozdíl od dřevěných lišt mohou být ocelové trubky libovolně ohnuty, což umožňuje návrhářům vymýšlet nevídané smyčky, vývrtky a další manévry,“ píše historik Adam Sandy.

Úspěch odstartuje další vlnu nadšeného zájmu, a také soutěž o to, kdo nabídne větší adrenalin. Každá nová dráha se snaží ostatní trumfnout výškou, rychlostí, množstvím zatáček i loopingů (které se v roce 1975 konečně daří vyřešit tak, aby nebyly nebezpečné). Horská dráha je znovu vrcholnou atrakcí každého pořádného zábavního parku.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Jeremy Thompson, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz