Domů     Velrybářství: Je správné lovit zvířata?
Velrybářství: Je správné lovit zvířata?
26.4.2016

Jen cosi přitažlivého na lovu velryb, biblickém souboji člověka s leviatanem. Snad i proto jich v průběhu 18. a 19. století zahyne rukama velrybářů bezmála čtvrt milionu.

Nejslavnější lovci pocházejí z amerického Nantucketu, rozhodně však nejsou prvními pány řemesla, jehož původ se táhne hluboko do dějin. A navzdory snahám ochránců přírody přetrvává dodnes.

Velrybářství je činnost skoro stejně stará jako lidstvo samo. Nejstarší zmínky o lovu těchto majestátních mořských savců pocházejí patrně z jihokorejského Ulsanu z doby zhruba 6000 let před naším letopočtem.

Petroglyfy z Bangudae vytesané do skal nad ramenem řeky Taehwa zobrazují kytovce i způsoby jejich lovu původními obyvateli této oblasti, které se v mnohém podobají pozdějšímu velrybářskému umění, o kterém píše i Herman Melville (1819-1891).

Spočívají v použití většinou bambusové harpuny nebo šípu, připevněnému lanem k plovoucí kotvě v podobě soudku nebo vaku ze sešitých tuleních kůží. Jak se zraněná velryba snaží uplavat, tažné zařízení ji brzdí a vyčerpává, dokud se neunaví a je zabita.

Tento způsob lovu je oblíbený i u Inuitů, japonských domorodců Ainuů či Basků.

Ještě starší metodou, využívanou při lovu menších druhů jako běluhy, sviňuchy nebo narvalové, je jejich zahnání na mělčinu pomocí člunů, které zvířata vyděsí a odříznou jim cestu na volné moře.

Jakkoliv je pro přímořské národy lov kytovců tradicí klenoucí se do minulosti vzdálené tisíce let, skutečný rozkvět tohoto řemesla přichází až zhruba v polovině 17. století. A jeho centrem a střediskem je nenápadný ostrůvek padesát kilometrů jižně od mysu Cod.

Velrybářský kapitol

Lovci z Nantucketu, zabíjením velryb v průběhu let prosluli. Na první výpravy vstříc největším živočichům naší planety vyrážejí na šestimetrových veslicích, využívaje domorodých Wampanoagů coby levné veslařské síly.

Technika lovu spočívá ve vrhání harpun, které zvíře nemají usmrtit, ale slouží v podstatě jako velké rybářské háčky. Zraněná velryba se dá po zásahu na úprk a táhne za sebou čluny ve zběsilé jízdě, přezdívané „nantucketská jízda na saních“, dokud se neunaví.

Lovci se pak přitáhnou blíž a pomocí 12 stop dlouhého kopí se snaží zasáhnout tepnu v blízkosti velrybích plic. Jakmile se to podaří, zvíře vychrlí proud krve a je po všem.

Zápal nantuckeťanů je natolik velký, že kolem léta páně 1760 je populace vorvaňů a velryb černých v blízkosti ostrova zcela vymýcena a za kořistí je třeba vydávat se dál.

Z několika měsíčních plaveb v severním Atlantiku se postupně stávají výpravy na druhou stranu světa, do lovišť v Tichém a Indickém oceánu, dlouhé 2 až 3 roky.

Průměrná loď uloví během této periody zhruba 40-50 velryb, než jsou její útroby naplněny a vrátí se domů. Hnací silou v pozadí přitom už dávno není přímá obživa, ale něco docela jiného. Tekuté zlato té doby, velrybí olej.

Světlo z hlubin moří

Kromě vrstev tuku, stahovaného z mrtvé velryby v dlouhých pruzích a následně vařeného v kotlích přímo na palubě lodí, které se tak stávají pohyblivými továrnami značkujícími svoji polohu černým kouřem na vzdálenost mnoha mil, jsou vorvani obrovští pronásledováni kvůli spermacetu.

Tato olejovitá látka vyplňující rozsáhlé dutiny lebečních kostí těchto kytovců se dále dělí na spermacetový olej a vorvaninu, pevnou, sněhově bílou, průsvitnou a lesklou látku, užívanou nyní k přípravě mastí a v parfumerii.

Z hlavy jediného dospělého vorvaně obrovského je možné získat spermacetového oleje až tři tuny. V průběhu 18. a 19. století se jedná o látku s vlastnostmi, jimž ve zbytku přírody není rovno.

Slouží k výrobě mazadel nezbytných pro obrovská soukolí zvolna se přikrádající industriální revoluce, voskových svíček, k úpravě textilu, lan i výrobě mýdla.

Kromě toho hoří vysokým, nekouřícím plamenem, takže se rychle stává hlavním zdrojem pouličního osvětlení, majáků i domácích olejových lamp. Fyzikální jednotka svítivosti, kandela, je původně odvozována právě od záře svíčky z velrybího tuku.

Petrolejová záchrana

Odhaduje se, že během 19. století přichází pod rukama posádek velrybářských lodí o život více než 236 tisíc těchto majestátních tvorů. Pokud by trend pokračoval ekvivalentním způsobem, byla dnes moře o tyto velikány bezpochyby chudší.

Záchrana znamenající úpadek zájmu o velrybí olej nakonec přichází z rukou Kanaďana Abrahama Gesnera (1797-1864). V roce 1849 se mu poprvé daří frakční destilací vyrobit z nafty nové palivo – petrolej.

Bezbarvá kapalina, jejíž produkce je levná, nevyžaduje dalekosáhlé pronásledování po sedmi mořích světa, a je možné ji dlouhodobě skladovat bez nepříjemného zápachu, v průběhu pětadvaceti let zdánlivě neotřesitelný obchod s velrybím olejem nemilosrdně zlikviduje.

Ze 736 lodí velrybářských lodí v roce 1846 jich o třicet let později zbývá pouhých 39. Zdá se, že kytovci jsou zachráněni. Anebo ne?

Nejisté přežití

Navzdory poklesu zájmu o velrybí olej pokračuje neregulovaný lov kytovců až do dvacátého století, kdy je ustanovena Mezinárodní velrybářská komise. Ta v roce 1986 ustanovuje celosvětové moratorium na komerční lov velryb.

Zákaz se nevztahuje pouze na domorodé obyvatelstvo Grónska, Aljašky, Sibiře, souostroví Grenadiny a ostrova Svatý Vincenc. Na Faerských ostrovech probíhá lov rovněž, ale týká se pouze kytovců menších.

Ne všichni jsou však s rozhodnutím komise spokojeni, hlavně země, kde má lov velryb historický význam. Norsko respektuje moratorium pouze do roku 1993, než obnoví lov ve vodách severního Atlantiku s vlastními regulacemi a kvótami.

V roce 2006 ho následuje Island, řídící se také vlastními předpisy. Nejproblémovější zemí světa tak zůstává Japonsko, dlouhá léta maskující komerční lov pod rouškou vědeckého výzkumu.

Od roku 2014 má rozhodnutím Mezinárodního soudního dvoru v Haahu zakázán lov v arktických vodách, jehož platnost však odmítlo uznat.

Budoucnost kytovců na naší planetě tak zůstává nejistá, podobná jatka jako v době spermacetové horečky náš však snad už nečekají.

Foto: wikipedia.org, holidaylankatravel.com, news.com.au, discdish.com
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz