Skip to content

Hollywoodský propadák: Bitvu o Alamo filmaři prohrají

4000 vojáků mexického diktátora Santa Anny útočí roku 1836 na malou texaskou pevnost, kterou hájí 189 mužů. Brání ji do posledního muže.

Bitva o Alamo patří k nejznámějším příběhům amerických dějin. Producenti sní o hitu, který získá nejednoho Oscara a zapíše se do historie. Do historie se opravdu zapíše. Ovšem jako jeden z největších propadáků.

alamo-treasure
Obrana pevnosti Alamo patří k nejslavnějším okamžikům amerických dějin.

Zpočátku vše vypadá slibně. Silné téma, osvědčený režisér Ron Howard (*1954) za kamerou a před ní hvězdy jako Russell Crowe (*1964) či Billy Bob Thornton (*1955). Potom však Howard narazí u strážců pokladny a nedostane od společnosti Disney požadovaných 200 milionů dolarů.

Vycouvá z pozice režiséra a s ním odejde také Crowe. Nový režisér John Lee Hancock (*1957) sice srazí rozpočet na polovinu, nedokáže však scénář přetavit ve vytoužené zlato. Alamo, ač historicky věrné, je znovu poraženo.

alamo5
V roce 1960 ho ve filmovém zpracování bránil také slavný John Wayne (třetí zleva).

Věrnost do poslední cihly

Tvůrci se snaží o maximální přesnost. Jen na dobové kostýmy padne celý jeden milion dolarů. Velkou část nákladů pohltí exteriérová stavba, která je do nejmenšího detailu precizní rekonstrukcí pevnosti.

Díky ní se podaří vytvořit autentickou atmosféru, a to nejen hercům, kteří se mají vžít do role obránců. Hancock však nedokáže tuto atmosféru ničím obohatit.

AlamoFilming
Filmaři doufají, že svým filmem zapíší do dějin. A nemýlí se. Svým způsobem.

Zničí ho nuda a boření mýtů

Výsledkem je zdlouhavý film, kterému chybí švih, emoce i prokreslené charaktery. Navíc narazí, když se pokusí o kontroverzi v pojetí některých mýtů. Například o smrti obdivovaného národního hrdiny Davyho Crocketta (1786–1836). Toho totiž místo tradované chrabré smrti uprostřed bitevní vřavy nechá padnout do zajetí a později popravit. A to se Američanům, pro které je Alamo citlivým tématem, vůbec nelíbí.

The Alamo Movie
postaví věrnou repliku pevnosti, také v ději se snaží o maximální přesnost.

Dorazí ho Kristus

Po katastrofální předpremiéře je uvedení o čtvrt roku odloženo a studio se pokusí pohromu odvrátit. Film přestříhá a razantně zkrátí téměř o třetinu. Potom však udělá chybu a nasadí ho během velikonočních svátků, kdy je zákonitě poražen napjatě očekávaným hitem Umučení Krista v režii Mela Gibsona (*1956). Finanční ztráta činí 2,786 miliardy korun!

the-alamo-2004.23508
Je to marné. Z filmu se stane jeden z největších propadáků v historii kinematografie.

Zajímavost na závěr: Mezi hrdiny, bojujícími a umírajícími v bitvě o Alamo, byl také James Bowie (1796–1836), který navrhl jeden z nejznámějších typů nožů. Použitím jeho upravené verze se, mimo jiné, proslavil filmový Rambo.

Foto: www.theaceblackblog.com. Wikipedia.org, theoscarbuzz.blogspot.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …