V minulém roce byly na Rakovnicku bratry Slámovými nalezeny zcela jedinečné šperky, jejichž stáří badatelé datovali do období stěhování národů. Obě cennosti – zlatý prsten a přezka – jsou vykládány českými granáty a almandiny z Indie a Srí Lanky.
Na výzkumu šperků se archeologové podíleli bezmála rok a očím veřejnosti budou odhaleny v létě 2022. „Jedinečnost nálezu spočívá především v tom, že obsahuje kompletní prsten, kterému opravdu vůbec nic nechybí.
Je opravdu jak nový. Zahrnuje také přezku rozlámanou na tři kusy,“ sdělila archeoložka Kateřina Blažková z Muzea T. G. M. Rakovník. Díky tomu, že byla přezka poškozena, mohli vědci podrobně analyzovat její konstrukci.
Důkladné prozkoumání
Šperky byly podrobeny mnoha výzkumům pomocí rentgenů, tomografů, mikroskopů i spektrometrů. Detailně byly zkoumány i v samotném francouzském Louvre. „Na tomto malém kroužku je český granát.
Je to úplně jasné, má zcela specifické znaky, které nenajdeme nikde na světě,“ sdělil Thomas Calligaro, fyzik a výzkumný pracovník francouzského Ministerstva kultury.
Existuje celá řada teorií, kdo a proč v 5. století zakopal pod zem. Někteří usuzují, že šlo o část lupu, nejspíš o vykradený hrob nebo přepadení.
„Mohlo jít o dobový lup z hrobu bohatého aristokrata, na Rakovnicko byl pravděpodobně donesen,“ řekla Blažková. O aristokratickém původu majitele šperků usuzuje také Jaroslav Jiřík, specialista na období stěhování národů z Univerzity Karlovy.