Jeho příběh připomíná nejprve pohádku o chudém mladíkovi, který si svou pílí zajistil vysněný život. Poslední léta jeho života se však mění v dramatický boj se zákeřnou nemocí a nakonec v horor. To když jeho život ukončí chladnokrevná vražda. Kdo zastřelil nositele zřejmě největšího jména, jaké kdy módní svět měl?
Kalábrie. Region silně ovlivněný starodávno řeckou a římskou kulturou. A zároveň jedna z nejchudších oblastí Itálie. Právě zde se v roce 1946 narodí muž, který zásadně ovlivní svět módy. Zpočátku tomu přitom nic nenasvědčuje.
Gianni Versace (1946–1997) si už od mala zvyká na zodpovědnost a těžkou práci. Dlouhá léta pomáhá své matce v křejčovském salónu, kde v sobě objevuje skutečnou vášeň pro módu a oblékání.
Ve svých 25 letech se stěhuje do Milána, kde začíná navrhovat šaty pro známé firmy. O pět let později už zakládá společně se svými sourozenci svou vlastní firmu.
Střihy z luxusních látek, vyzývavý styl často inspirovaný řecko-římskými motivy a jednoznačné zaměření na luxus a movitou klientelu.
Značka Versace se záhy stává skutečným pojmem a z obyčejného muže je vyhledávaná celebrita, se kterou se chtějí setkat desetitisíce lidí.
Zabit dvěma výstřely
Sám Gianni si získané bohatství užívá, ale podle těch, co ho znali, se z něj nikdy nestane namyšlený snob. Miluje knihy a umění, má neuvěřitelný rozhled a vyniká obrovskou velkorysostí.
Když mu proto lékaři v roce 1994 zjišťují rakovinu, je to pro mnoho lidí obrovská rána. Versace se ale nevzdává. Podstupuje chemoterapii a navzdory velkému fyzickému i psychickému vypětí se i nadále věnuje své práci.
Jenže 15. července 1997 dojde ke strašlivé události. Gianni se právě vrací domů z ranní procházky po slavné pláži Ocean Drive v Miami. Odemyká bránu svého sídla, když v tom k němu přistupuje muž v bílém tričku, šedých šortkách a s pistolí v ruce.
Gianni nestihne zareagovat. Zahřmí dva výstřely, po kterých padá návrhář k zemi. Vrah mizí a na místo přijíždí záchranka. Lékaři jsou však bezmocní a Versace umírá při převozu do nemocnice. Zprávy o vraždě se rychle dostávají do zpráv. Svět je v šoku.
Vinil ho za zpackaný život?
Zatímco Versaceho rodina truchlí a v Itálii probíhá pohřeb, vyšetřovatelé pomalu rozplétají pozadí zločinu. Vše naznačuje, že je pachatelem americko-filipínský sériový vrah Andrew Cunanan (1969–1997).
To se potvrdí, když je nalezen i on mrtvý, zastřelený vlastní rukou a stejnou zbraní, která zabila Versaceho. Jaký měl motiv k tak hrůznému činu? O tom se spekuluje dodnes. Většina badatelů naznačuje, že za vším mohla být postupně rostoucí nenávist.
Cunanan se totiž velkou část života zoufale snaží proniknout do světa bohaté smetánky, kterou představuje právě Versace. Ostatně sedm let před vraždou se s ním dokonce krátce setkává a uvěří, že mu slavný návrhář s jeho snem pomůže. To se však nestane.
Z Cunanana se stává homosexuální prostitut a distributor drog, na kterých se navíc postupně stává závislým. Vše dokoná přesvědčení, že je HIV pozitivní a že tedy už nemá co ztratit.
Během své cesty za nesmyslnou pomstou usmrcuje čtyři lidi a nakonec i Versaceho.
Rodina chce hlavně klid
Smrt slavného módního návrháře je šokem nejen pro sourozence, ale i pro jeho partnera italského modela Antonio D´Amica (*1959). Ten sedí přímo ve vile, když uslyší výstřely. „Viděl jsem, jak Gianni ležel na schodech, všude okolo byla krev.
V tu chvíli vše zčernalo a já byl odtažen, dál už jsem nic neviděl,“ líčí. On i Versaceho příbuzní se od té doby snaží s událostí vyrovnat.
Nepomáhá jim prý snaha různých lidí přicházet s novými a novými „fakty“ či postupně narůstající počet knih, dokumentů a dalších děl, které se této tragédii věnují.
Loni to byl například hvězdně obsazený seriál American Crime Story, který v jednotlivých řadách zpracovává nejslavnější americké kriminální případy. A kritici tvrdí: Přestože jsou v něm některé události přizpůsobené kameře, fakta o případu shrnuje velmi dobře.