Domů     Hmyzí nindžové: Jejich superschopnosti vyrážejí dech!
Hmyzí nindžové: Jejich superschopnosti vyrážejí dech!

Nezničí je radioaktivita, vydrží rok bez jídla, pod vodou bez dechu tři dny. Dokonalá organizace jejich ničivých rojů i způsob pohybu křídel připravila vědcům bezesné noci. Někteří svítí, aby se mezi sebou domluvili speciálními signály, jiní tak děsí okolí. A další umí karate!

Hmyz někdy připomíná svými schopnostmi vojáky, o kterých sní všechny armády světa. Mnoho pokročilých technologií, které lidé vyvinuli pro bojové účely, mají totiž některé druhy tak nějak zadarmo. Prostě od přírody.

A v některých případech jsou jejich schopnosti tak dokonalé, že porážejí lidské vynálezy.

Kam se hrabe letadlo!

Hmyz: včely

O co jde: pohyb křídel

Pokud si chcete vzít do letadla kufr navíc, pak si za něj musíte pořádně připlatit. Na rozdíl od včel. Tihle pilní tvorové mají na sobě tolik „váhy navíc“, že entomologové kdysi tvrdili, že jejich let by vůbec neměl být možný.

Dnes je ale otázka toho, jak jejich malá křídla vytvářejí dostatek síly k udržení včelích těl ve vzduchu, už vyřešena. Za první nemávají křídly nahoru a dolů, ale dopředu a dozadu.

Pohyb jejich křídel je nesmírně rychlý, včely jimi mávají asi 230krát za vteřinu v úhlu 90°.

Let pomocí tornáda

Pokud nese včela náklad pylu, pak nezvýší frekvenci, jen zvětší úhel, ve kterém křídly kmitá.

Pohyb křídel ve tvaru osmičky zajišťují hrudní svaly. „Je to trochu jako částečné otáčení vrtule vrtulníku.

Kombinací krátkých, trhavých pohybů s rychlou rotací křídla při máchnutí a zpětném pohybu dochází k vytváření vzdušných vírů, které fungují jako miniaturní tornáda. Ty mají nižší tlak než okolní vzduch a tento mechanismus pomáhá včelám zůstat ve vzduchu,“ vysvětluje Michael Dickinson, biolog a expert na hmyz z University of Washington.

Nevšední matematika

Hmyz: cikády

O co jde: životní cyklus

Extrémní trpělivost, ultra přesné načasování a chytrá matematika pomáhají cikádám rodu Magicicada vyhýbat se predátorům. Tento hmyz se vyvíjí pod zemí po dobu 13 nebo 17 let, v závislosti na druhu.

Ve stádiu nymfy se totiž zavrtávají do země, kde přežívají díky tomu, že vysávají živiny z kořenů rostlin. Tak postupně rostou a sílí, až nakonec hromadně vylézají z půdy a nad danou oblastí se jich najednou objeví obrovské roje o milionech jedinců.

To jim pomáhá ubránit se před predátory. Protože se objevují tak zřídka, neexistují tvorové, kteří by byli závislí na jejich konzumaci. A když už se objeví, je cikád moc na to, aby je dravci mohli všechny sníst.

Ke všemu se vyskytují v intervalech 13 nebo 17 let, což je dělá ještě nepolapitelnějšími

Sázka na prvočísla

Jsou to totiž prvočísla a jejich definice říká, že to nejsou násobky žádných menších čísel. A to je v tomto případě klíčové. „Mnoho potenciálních predátorů má životní cykly v rozmezí 2 až 5 let. Vezměme si dravce s životním cyklem 5 let:

pokud by se cikády objevily každých 15 let, měli by to predátoři poměrně jednoduché. Při vysokém prvočísle minimalizují nebezpečí, protože na sebe mohou narazit až po 85 letech.

Teprve toto číslo je totiž dělitelné 5 i 17,“ vysvětluje americký zoolog Stephen Jay Gould ve své knize Ever Since Darwin. Při takovém množství, které se vždy objeví, je pro cikády také velmi snadné najít dostatek partnerů k páření.

Dospělé cikády poté nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy, které se zavrtají pod zem. Tam se vyvíjejí a čekají dalších 13 nebo 17 let, než se znovu objeví.

Kdo by řekl, že za kmitáním včelích křídel je tak složitý pohyb? (Foto: Pexels, Pixabay)
Kdo by řekl, že za kmitáním včelích křídel je tak složitý pohyb? (Foto: Pexels, Pixabay)

Jako morseovka

Hmyz: světlušky

O co jde: bioluminiscence

Bioluminiscence (vydávání světla živými organismy) je sama o sobě skvělý trik.

A ještě zajímavější je na něm to, že světlušky ho používají ke komunikaci ve stylu Morseovy abecedy, což může mít podobu krátkých záblesků i dlouhých blikajících sekvenci a každý druh světlušek má svůj vlastní jedinečný vzorec „svícení“.

To usnadňuje zejména během páření vyhledávání jedinců vlastního druhu. Ale ani tam to není úplně bez komplikací.

Jak nalákat samičky

I v rámci jednoho druhu se totiž zábleskové vzorce liší. Například u Photinus ignitus platí, že čím kvalitnější sperma samec má, tím delší je jeho svícení a může tak přilákat více samiček.

To ale neplatí třeba u Photinus greeni, kde déle svítící samečci podobnou kvalitu nabídnout nemohou.

„Otázkou je, zda jsou mužští zástupci schválně nepoctiví anebo jejich signál znamená ještě něco jiného,“ zamýšlí se entomoložka Sara Lewisová z americké Tufts University.

Některé druhy cikád trpělivě čekají v zemi na svou chvíli. (Foto: Péter Gulya, Pixabay)
Některé druhy cikád trpělivě čekají v zemi na svou chvíli. (Foto: Péter Gulya, Pixabay)

Kdo přežije jaderný výbuch?

Hmyz: švábi a další druhy

O co jde: odolnost vůči radioaktivitě

Švábi jsou malí drsňáci. Některé druhy mohou vydržet bez jídla déle než měsíc a také zvládnou mnohem vyšší dávku radiace než je ta, která by pro člověka byla smrtelná. A také umí karate!

Týká se to švábů z tropických oblastí, kteří se o svá teritoria dělí se smaragdovými (či také švábími) vosami. Jejich samičky z nich totiž vstříknutím jedu dělají zombie, které si ochromené odvedou do svých podzemních nor.

Tam se nebohý šváb stane potravou pro larvy. K tomu, aby se vose ubránil, šváb používá své zadní končetiny, které přitáhne k hlavě a prudce s nimi švihne zpět, aby zasáhl parazitickou vosu do hlavy. Pokud se mu to povede, má vyhráno!

Nezničitelní štíři

Pokud se vrátíme k radioaktivitě, velmi odolné jsou také obyčejné octomilky. A v tomto výčtu není možné opomenout štíry, i když nepatří mezi hmyz. Mají totiž také celou řadu obdivuhodných vlastností, které z nich dělají extrémně odolné tvory.

Kromě toho, že je neporazí radiace, některé druhy po jedné pořádné hostině mohou zvýšit svou hmotnost až o jednu třetinu a vydrží z těchto zásob žít až jeden rok. A pod vodou zadrží dech i na 3 dny!

A aby toho nebylo málo, pod ultrafialovým světlem dokážou zářit, protože jejich vnější kostra obsahuje speciální bílkovinu.

Světlušky lákají k vytváření líbivých fotografií, za jejich září je však mnohem více, než pouhá romantika. (Assad Ali, Pixabay)
Světlušky lákají k vytváření líbivých fotografií, za jejich září je však mnohem více, než pouhá romantika. (Assad Ali, Pixabay)

Děsivý oblak

Hmyz: sarančata

O co jde: organizované roje

Roj sarančat je synonymem pro nebezpečí. Kam dopadne, tam je s úrodou konec. Přitom na samém začátku letí jednotlivci sice hromadně, ale každý individuálně.

V jednu chvíli se však dokážou jako lusknutím prstu spojit v dokonale propojený roj, který funguje jako jeden celek. Jak ale tito tvorové dosáhnou tak dokonalé organizace? Vědci se domnívají, že za tím stojí feromony. Sarančata podle nich poznají, kolik se jich právě nachází vedle sebe.

Zničí, na co přijdou

Ve chvíli, kdy se toto množství dostane do určitého „bodu zlomu“, se z neuspořádaného roje stane dokonale organizovaná, jednotná a strach nahánějící masa.

„Když hustota roje vzroste do té míry, že každý jedinec už sám o sobě nebude moci zůstat nenápadný, je bezpečnější před dravci, pokud je v davu,“ nastiňuje Stephen Simpson, specialista z australské University of Sydney.

Jak roj cestuje, jeho členů stále přibývá a může vytvořit mrak až o milionech tvorů, který nemilosrdně pustoší vegetaci.

Švábi jsou pro většinu lidí odpudiví už napohled, ale jejich schopnosti jsou neuvěřitelné. (Annemiek59, Pixabay)
Švábi jsou pro většinu lidí odpudiví už napohled, ale jejich schopnosti jsou neuvěřitelné. (Annemiek59, Pixabay)
Foto: Titulka (Sapto Cahyono, Pixabay) Zdroj: Pixabay
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml