Jedním z pilířů předválečného československého opevnění, které mělo hlídat a bránit hranice proti útoku ze strany Německa, měla být dělostřelecká tvrz Ježová hora, známější však jako Stachelberg nedaleko Žacléře ve východních Krkonoších.
Se stavbou tvrze se započalo v roce 1937 a po 24 měsících měla být dokončena.
Projekt počítal se čtveřicí pěchotních srubů, dvěma sruby dělostřeleckými, dvojicí otočných dělostřeleckých věží, párem minometných věží a s vchodovým objektem a dělostřeleckou pozorovatelnou.
Nedostavěno…
S ohledem na mezinárodní situaci a na konečné rozhodnutí prezidenta Beneše však tvrz zůstala nedostavěna. Například minometné věže se nedostaly ani do stádia projektu, některé sruby měly vybudovány základové desky, ale k jejich konečné betonáži nedošlo. Postaven tak byl pouze pěchotní srub Polom.
Ten se díky péči nadšenců pro vojenskou historii nachází v téměř originální podobě z roku 1938. K 1. říjnu 1938 byla u tohoto objektu provedena kompletní betonáž, jež dosáhla objemu 3 177 m3 betonu, byly dokončeny venkovní omítky a srub byl i částečně vyzbrojen, byť jen lehkými zbraněmi.
Kovové zvony pro umístění těžkých zbraní nebyly do té doby dodány. Uvnitř nebyly dozděny příčky, nebyly nainstalovány dveře nouzového východu, nebyla dokončena elektroinstalace ani rozvody vody a vzduchotechniky. Dokončeny nebyly ani terénní úpravy vně srubu.