Skip to content

Pomsta ztrácí smysl až pod šibenicí

Je to už sedm let, co tehdy sedmnáctiletý Balal Abdullah z íránského města Royan v pouliční rvačce probodl svého stejně starého protivníka Abdullaha Hosseinzadeha. Za vraždu byl odsouzen k smrti a v dubnu 2014 ho přivádějí pod šibenici.

Podle zákona je poprava veřejná a na pódium mají přístup rodiče zavražděného. Jejich právem tradičně je podkopnout židli, na které odsouzenec stojí. Matka Samereh a otec Abdolghani už také zaujímají vyhražené místo.

Pomsta však není jedinou výsadou, kterou nejbližší pozůstalí mají.

Přichází milosrdná facka

Balal se zavázanýma očima už balancuje na židli s oprátkou nasazenou na krku. Samereh ve vypjaté atmosféře k němu přistupuje. Přihlížející ztichnou.

Žena se se slzami v očích rozmáchne a udeří odsouzence do tváře. Není to však poslední projev vzteku před nemilosrdnou popravou. Je to neuvěřitelný akt milosrdenství.

Očistný okamžik na popravišti. Milosrdná facka mění osud odsouzence.
Očistný okamžik na popravišti. Milosrdná facka mění osud odsouzence.

Zákon hovoří jasně. Rodiče oběti mohou vrahovi odpustit a zachránit ho před smrtí. Svou vůli projeví veřejným úderem do tváře.

Samereh už svou část odvedla, nyní přistupuje otec Abdolghani a osobně snímá mladíkovi oprátku z krku. Je po všem. Smrt v přímém přenosu dnes publikum neuvidí.

Srdce už je opět čisté

Rozhodnutí bylo pro Samereh o to těžší, že od doby tragické Abdullahovy smrti přišla i o druhého syna, který havaroval na motocyklu.

Matka mrtvého a vraha. Obě nyní pláčou v objetí.
Matka mrtvého a vraha. Obě nyní pláčou v objetí.

K ženě, která dokázala zapomenout na křivdu a nenávist, nyní přibíhá Balalova matka. Obě se s pláčem objímají. „Pomsta konečně opustila mé srdce,“ svěří se Samereh.

„Před třemi dny Samereh viděla ve snu našeho syna. Říkal, že je na dobrém místě, je šťastný a nepřeje si Balalovu smrt,“ popisuje těžké rozhodnutí Abdolghani Hosseinzadeh.

„Balal byl nezkušený a naivní a neuměl zacházet s nožem. Jsem přesvědčen, že to byla nehoda a našeho syna zabít nechtěl,“ dodává otec mrtvého chlapce.

Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články